В македонското министерство на външните работи официално получихме предложение от френското председателство по отношение на спора с България. Предложението пристигна след нашата реакция на първия проект, заяви македонският премиер Димитър Ковачевски, предаде БГНЕС.
Според него след забележките от страна на властите в Скопие в новото френско предложение „историческите въпроси няма да бъдат част от Преговорната рамка“. По отношение на протокола Ковачевски подчерта, че той няма да бъде част от Преговорната рамка.
„Ние имаме план и стратегия, които дава резултати. Призовавам да се въздържаме от спекулации. Процесът ще бъде прозрачен. Решението за бъдещето ни ще вземем заедно, в интерес на стратегическите ни интереси, каза още Димитър Ковачевски.
Президентът на РСМ Стево Пендаровски е на мнение, че не става дума за ново предложение, а за изменение на някои от текстовете в предложението на френското председателство за начало на преговорите за присъединяване на Република Северна Македония към ЕС, което е далеч по-добро за Скопие от предишния познат вариант, съобщи БТА.
По думите му Макрон го е информирал за съдържанието на променените текстове, както е информирана и българската страна и се очаква официална реакция от София и Скопие след консултации в двете държави. За телевизия Сител Пендаровски допълни, че Република Северна Македония се опитва да направи договор, с който ще има гаранция от ЕС и независимо от това, че френското председателство на ЕС приключва днес по това предложение ще продължи да се работи.
По-рано днес стана ясно, че на пресконференция в Мадрид президентът на Франция Еманюел Макрон е съобщил, че консултациите по въпроса за присъединяването на Северна Македония са продължили „с македонските и българските власти“ и въз основа на тези консултации е убеден, че е намерено компромисно решение, което отговаря на чувствителните за двете държави въпроси.
„Това решение носи сигурност, предвидимост и сигурност за преодоляване на спорове, наследени от миналото,“ подчерта Макрон.
От правителството на Република Северна Македония информираха за официално пристигналото предложение и допълниха, че предстоят широки консултации по него с правителството и коалиционните партньори, а след това с президента, парламента и опозицията, както и с гражданския сектор, експертната и широката общественост в страната.