И рокери от Румъния се подписаха в защита на бившата игуменка на Мерданския манастир и за отзоваване на сестрите Серафима и Ефимия от Божията обител в селото. На връщане от рок феста в Миндя четирима моторджии от България и северната ни съседка спряха пред портите на манастира, впечатлени от протестните плакати, националните знамена и събралите се под изгарящото слънце хора. След като научиха причината за протеста, рокерите също записаха имената си в подписката и продължиха пътя си.
Няколко десетки жители на Мерданя за втора поредна неделя се събраха пред портите на манастира „Св. 40 мъченици“ на мирен протест. Изплашени от него, двете сестри и двете послушници не пожелаха да излязат и да се срещнат с хората, а извикаха полиция. В продължение на два часа с присъствието си хората от селото показаха, че не желаят натрапените на манастира им сестри Серафима и Ефимия и двете млади послушници, дошли тук от Русия. На общоселско събрание, което се проведе в четвъртък, над сто човека от селото изразиха категоричното си несъгласие с принудителното прокуждане на старата игумента майка Доротея и натрапването на новите монахини в манастира.
„Серафима е незаконно подстрижена, обиколила е манастирите в Русия, Гърция и в половин България. Отвсякъде е прогонвана и сега ни я пратиха на нас, категорични са мерданчани. Тяхната инициатива среща подкрепата и на хора както от съседните населени места, така и на миряни от цялата страна, и на българи, живеещи в цял свят. Само за 3-4 дни са събрани около 500 подписа за връщането на майка Доротея и за отзоваването на Серафима, Ефимия и послушниците. Сред оказалите подкрепа на инициативата има и българи от САЩ, Канада, Германия, Белгия, Нидерландия, Великобритания, Испания, Португалия., Италия и др. държави. Подписката и отвореното писмо на протестиращите ще бъдат изпратени до Патриаха и Св. Синод на БПЦ, митрополит Григорий, до Западно- и средноевропейския митрополит Антоний, както и до всички светски държавни институции, които могат да съдействат за разрешеването на проблема.
На проведеното общоселско събрания присъстващите един през друг изразяваха своето огромно възмущение и тревога от случващото се в Мерданския манастир през последните две години. Оказа се, че новата старша сестра Серафима е превърнала Божията обител в средство за печелене на пари. В манастирската църква, само на 2-3 метра от олтара, е поставена масичка, на която се продават икони, гривнички, магнитчета и всякакви други стоки и сувенири с изображението на манастира върху тях. Неизвестно по какви причини в манастира се продават и живи цветя. Най-недопустимо обаче е, че в манастира се продават шишенца със светена вода. Оказва се, че това е практика, която съществува и в други Божии обители у нас. Според богословите обаче това е абсолютно несъвместимо с истинското християнство. „Светената вода е осветена чрез потапянето на Кръста Господен. Тя е осенена от Светия Дух и е недопустимо с нея да се търгува и тя да служи за печелене на пари. Иконите могат да се продават, защото са дело на човешки ръце. Но за светената вода категорично това е недопустимо“, обяснява богословът Йордан Евстатиев.
Наред с това, в манастира се изкарват печалби и от четенето на имена на живи за здраве и на покойници по време на църковните служби. „Бяхме в манастира преди няколко месеца и новата игумента ни поиска за три имена 6 лв. за да бъдат четени от свещеника“, възмущава се Юлия В.
Хората от Мерданя са възмутени, тъй като никога досега по време на управлението на предишните игуменки светената вода не се е продавала, а четенето на имена е било безплатно. Тя смятат, че новата старша сестра Серафима превръща Божия храм в търговско предприятие.
„Била съм в този манастир над 20 пъти през последните десетина години. Не бях идвала от четири години. Сега дойдох с мои гости – българи, живеещи в Германия, на които исках да покажа манастира. Те искаха да си купят две малки икони общо за 8 лв., но сестрата, за която по-късно научих, че е Серафима, през цялото време упорито се опитваше да им пробута голяма икона за 35 лв. Те се отказаха да я купят и си тръгнаха. По-късно същата икона си я купихме от друг манастир двойно по-евтино, за 15 лв. Гостите ми обаче бяха най-силно шокирани от факта, че светената вода в манастира се продава. Категорично отказаха да палят свещи и си тръгнаха огорчени и възмутени. Преди това аз съм идвала с приятели, когато игуменка беше майка Доротея, и винаги сме оставали с най-прекрасни впечатления от посрещането и отношението и към гостите на манастира. Сестра Серафима води манастира към погром, категорична е Станимира Иванова.
Още с идването си Серафима въвежда и някои доста странни за местните миряни традиции. Една от тях е всеки ден в 12,00 ч. на обяд манастирската камбана да се бие три пъти. Според българската църковна традиция това е сигнал за починал мъж. На въпроса на старата игуменка майка Доротея защо камбаната се бие на умряло, наследничката на поста отговорила, че по този начин се изразява съпричастност към убитите от руските войски украинци. Бившата игуменка Доротея също споделя, че тазгодишният Великден бил проведен също по руски обичай: с литийно шествие, хоругви и други неприсъщи за традициите на българската православна църква елементи.
СЕСТРА СЕРАФИМА СТОИ В ОСНОВАТА НА ЦЪРКОВНИЯ СКАНДАЛ, КОЙТО ТРЕСЕ МЕРДАНСКИЯ МАНАСТИР ОТ СЕДМИЦА. Той избухна, след като старата игуменка майка Доротея, след 51 години вярна служба, беше принудена да напусне Божията обител. Тя твърди, че от две години, след идването в манастира на Серафима, е била подложена на ежедневен физически и психически тормоз. Серафима й забранявала да напуска територията на манастира и да се среща с хора от селото, заплашила, че няма да плаща повече здравните осигуровки и няма да й купува лекарства. Заедно с другата монахиня Ефимия, и с двете послушнички, рускини по произход, взели телефона на Доротея и я държали против волята й заключена в коридора на жилищната сграда, без да може да излезе навън или да се обади на някой да и се притече на помощ.