Социалната комисия в парламента одобри единодушно на първо четене в сряда внесен от БСП проект за промени в Кодекса на труда, според който минималната заплата ще бъде не по-малко 50% от средната за предходните 12 месеца.

Според експертните сметки в проекта това са 850 лв. за 2023 година, припомня БНР.

Въпреки че няма внесен държавен бюджет за 2023 г., ако депутатите одобрят текста в закона, правителството ще е длъжно да го изпълни.

Депутатите от различните групи се обявиха „за“ ясен механизъм за определяне на най-ниското възнаграждение и за промени в текстовете между първо и второ четене.

Социалните помощи ще се определят на база размера на линията на бедност за съответната година, определена с постановление на правителството, реши още социалната комисия. В момента помощите са обвързани с така наречения гарантиран минимален доход, който е 75 лв.

Линията на бедност догодина ще бъде 504 лева, което е с 22% увеличение спрямо сегашната.

По-рано пред сградата на Народното събрание се проведе протестна акция на КНСБ. Синдикалистите настояха именно за по-високи доходи.

Участниците в акцията дойдоха преди обявения за 9 часа протест пред служебния вход на парламента и причакваха депутатите, които идваха на работа, за да им връчат своите искания. Те настояха именно за ръст на минималната работна заплата до 850 лева и въвеждане на необлагаем минимум.

На входа на Народното събрание бе сложена и „синдикална“ елха, на която вместо играчки бяха закачени исканията – „Доходи за всички, а не за малцина“, „Стига вече работещи бедни“.

Директорът на Института за социални и синдикални изследвания Любослав Костов каза, че от синдиката са готови със законодателни предложения, за да улеснят депутатите в изпълнението на исканията.

„Вече повече от два месец настояваме за ръст на доходите, на минималната работна заплата, искахме да има бюджет за догодина, очевидно няма да има, след като бе приет закона за удължаване вчера. Минималната заплата трябва да стане 850 лева. Дали с този бюджет, дали с нов, няма абсолютно никакво значение за нас. Важното е хората да получат увеличение на заплатите. Днес носим конкретни законопроекти, които ще внесем и ще предложим на депутатите преди второ четене да внесат в деловодството. Мотиви има, аргументирали сме се и с европейската директива, и с националните особености и с високата инфлация“, заяви Костов.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова излезе при протестиращите. Тя обяви, че има доста голямо съвпадение между исканията на левицата и синдикатите. За пример Нинова даде въвеждането на необлагаемия минимум, увеличение на минималната работна заплата, ръст на втората година на майчинството до размер на минималната заплата.

Лидерът на БСП изрази надежда, че поне за част от исканията депутатите ще намерят решения в полза на „работеща България“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *