Затова предупреждават от Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива, в позиция, изпратена до министър Емил Караниколов, съобщи БНР.
Дребните търговци на горива са притеснени от спирането на диалога по Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за горивата, който постигнаха след тежки преговори и протести.
Припомняме, че влизането му в сила се отлага вече от една година заради недоволството на малките превозвачи на гориво. Както и на земеделските производители и на строители, които настояха да бъдат извадени от неговия обхват.
Впоследствие заинтересованите браншови организации, включително Асоциацията на индустриалния капитал и Конфедерацията на работодателите и индустриалците заедно с Асоциацията на търговците, производителите, вносителите и превозвачите с посредничеството на министъра на икономиката изработиха вариант, който е на път да бъде спънат от монопола на пазара.
“След 27-ми ние сме в невъзможност да работим, но не само ние, а и потребителите, имам предвид земеделци, строители, мини и т.н. До 28-и те нито могат да купуват горива, нито някой има право да им кара“, обяви Симо Симов от Асоциацията и настоя: “ От правителството искаме спешно да вземе решение да отложи наново наредбата, за да се даде възможност на парламента да разгледа закона, да го обсъди и да го гласува“.
В противен случай протестите под наслов “Жълтите жилетки“ ще започнат още до края на октомври. Живодар Терзиев, председател на Българската петролна и газова асоциация, която представлява над 70% от законния бизнес с петролни продукти у нас, изтъкна пред БНР, че Законът е в сила от 28-ми януари 2019-а:
„Веднъж бламираха неговото стартиране с отлагане на наредбата 28 юли и сега, след края на 3-месечния период след нейното обнародване и влизане в сила, отново се поставя темата: „Ние не искаме, ние сме много хубави, ние сме най-честните и затова дайте да няма такъв закон или да го отложим за пореден път“
Терзиев допълни: „Считам, че закон трябва да има. Ние сме законопослушни и голяма част от нашите членове вече са подали заявления за регистрация“. „Тази тънка струна, на която се свири на площада на „Дондуков 1“ – жълти жилетки… Слушах един анонс „Ние след изборите, видиш ли, ще започнем да протестираме“. Това е едно „приятелско намигане“ към примера, което не прави чест на алтернативната асоциация, защото това е форма на заплаха към премиера, което аз не го приемам. Смятам, че това е шантаж, за да спре, за пореден път, изпълнението на закона. Но това е противозаконно – не виждам формални основания да бъде отложен какъвто и да било срок, не без намесата на Народното събрание“.
Секторът е болен и трябва да се лекува, категоричен е Терзиев.