Повишаването на лихвените проценти на ЕЦБ неминуемо ще доведе до вдигане на лихвите по кредитите и депозитите в България
Европейската централна банка увеличи днес основния лихвен процент с 50 базисни пункта, както се очакваше. Така лихвата по депозитите на търговските банки става 2,5%. Въпреки че решението на ЕЦБ беше широко очаквано, еврото поевтинява с 0,5% до 1,0934 долара.
Другите два ключови лихвени проценти на централната банка на еврозоната също бяха повишени с 0,5 процентни пункта. Лихвата по операциите за рефинансиране става 3%, а по пределното кредитно улеснение – 3,25%.
Това е пето поредно увеличение на лихвите на ЕЦБ от миналия юли насам, когато финансовата институция ги повиши за първи от 11 години. Банката на Англия също увеличи основния си лихвен процент с 50 базисни пункта, до 4%, което е най-високото ниво от 14 години насам.
Банката на Федералния резерв на САЩ повиши основния си лихвен процент с 0,25 процентни пункта, до диапазона 4,50-4,75 на сто. Повишаването на лихвените проценти на ЕЦБ неминуемо ще доведе до вдигане на лихвите по кредитите и депозитите в България, тъй като българският валутен борд обвързва лева с еврото и Българската централна банка на практика не води самостоятелна лихвена политика.
По-високите лихви за рефинансиране на търговските банки ще предизвикат увеличаване на лихвените нива, при които финансовите институции заемат средства помежду си и съответно на лихвените индекси като Еврорибор (EURIBOR) и Либор (LIBOR).
В дългосрочен план увеличението на лихвите води до поскъпване на държавния дълг и повишаване на рисковите премии. Тоест покачване на доходността от инвестициите в облигации.
Същевременно по-високите лихви забавят скоростта на паричните потоци, ограничавайки инфлацията, но и инвестициите, включително и на пазарите на акции и криптовалути.
Повишаването на лихвените нива превръща еврозоната, Обединеното кралство и най-вече САЩ в износители на инфлация. Причината е, че еврото, паундът и доларът поскъпват спрямо валутите на развиващите се страни, тъй като доходността от инвестициите в държавните облигации, деноминирани в евро, паундове и долари нараства, а цените на много от основните международно търгувани суровини се изчисляват в щатската валута.