Избягвайте алкохола, цигарите и спортувайте
5% от заболелите жени от рак на гърдата са предразположени генетично, а в останалите случаи болестта се дължи на рискови фактори, твърдят учени от Националния институт за изследване на рака в Ню Джърси. Сред рисковите фактори са травми на гръдния кош, възраст над 55 години, ранно начало на менструацията (до 12 години) и късна менопауза (след 55 години). Тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол, липсата на редовни профилактични прегледи и заседналият начин на живот също се отразяват и отключват коварната болест.
Ако сте под 40 години, добре е да се подлагате на ултразвуков преглед веднъж годишно, а също и да обсъдите с вашия лекар дали да не ви направят мамография. Ако обаче вие или вашите близки роднини по майчина линия вече сте прекарали рак на гърдата,
трябва да посещавате мамолог веднъж на шест месеца.
Важна е и самодиагностиката. Тя трябва да се провежда веднъж месечно по едно и също време между менструацията: застанете пред огледалото, вдигнете ръцете си нагоре, огледайте гърдите си и след това ги палпирайте. Първият признак на заболяването е плътен, обикновено безболезнен възел. Той може да бъде разположен във всяка част на млечната жлеза, но най-често се среща в горната външна част.
Обърнете внимание и на промените в размера, формата на гърдата,
кожата й, всяко възпаление, зачервяване и изпускане на секрет от зърната.
Препоръчително е да спрете пушенето – около 30% от злокачествените тумори от всички видове се развиват заради прекаляване с цигарите. Внимавайте и с теглото си – мастната тъкан произвежда протеини, които причиняват възпаление и насърчават растежа на раковите клетки. Учени от Центъра за изследвания и превенция на онкологичните заболявания в Калифорнийския медицински университет смятат, че
индексът на телесната маса трябва да не надхвърля 25 точки. Занимавайте се със спорт. Последните проучвания показват, че всякакви тренировки са ефективни – както редки и интензивни, така и редовни, но краткотрайни. Само половин час енергично бягане седмично намалява развитие на възпалението с 35%. Откажете се от алкохола, защото той повишава нивата на естроген, което провокира промени в съединителната тъкан на гърдата. Избягвайте стреса. Учени от университета в Охайо откриха, че той може да задейства мутацията на клетките.