Прокуратурата тихомълком е прекратила разследването по скандала „Осемте джуджета“. Това съобщи организацията „Антикорупционен фонд“ (АКФ), автор на едноименното разследване по темата. В него бизнесменът Илия Златанов твърдеше, че му е бил оказан натиск да прехвърли имуществото си. Той казва още, че е бил заплашван от бившия шеф на столичната следствена служба Петьо Петров, от съпругата му Любена и още няколко души.
След осем месеца разследване за извършена заплаха районната прокуратура в София е стигнала до извода, че няма достатъчно данни за извършено престъпление. Производството е прекратено, но два съдебни състава последователно отменят това решение. В изводите си те критикува прокуратурата, че не са проверени всички данни.
Пред АКФ Илия Златанов твърдеше, че е потърсил съдействие от бившия следовател Петров заради конфликт със сина си. Той разказа, че срещите си някогашният магистрат правел в столичния ресторант „Осемте джуджета“. Според Златанов с негово съдействие срещу сина му Явор Златанов било образувано дело в специализираната прокуратура. След това обаче от бащата било поискано да прехвърли бизнеса си, защото в противен случай щяло да има фатални последствия за сина.
Златанов-старши твърди, че е бил заплашен на 8 април 2020 г. в ресторанта. Разказва още, че хората около Петров му отнели голямо количество злато, което уж било иззето от спецпрокурорите като доказателство по делото срещу сина му. Твърди още, че съпругата на Петров Любена ходела въоръжена с пистолет и му казвала, че трябва да е благодарен, че е жив.
Съдът се съгласява, че по случая са събрани голям обем доказателства. Посочва и че двете страни дават тотално противоположни показания за случилото се. Смята, че очна ставка между тях би била безполезна „при изключително полюсните им вече отношения, и поради това твърдения, медийния отзвук на случилото се, изтеклия период от време“.
„Показанията на свидетелите и част от писмените доказателства по делото в процесното постановление са анализирани по начин, който прокурорът е счел за верен, но този анализ и според въззивния съд, не е на база на всички възможни да бъдат събрани доказателствени източници, които да направят извода за прекратяване на наказателното производство единствено възможен и поради това единствено верен“, посочва се в определението на градския съд, което е окончателно.
Съдът намеква, че прокурорът е постановил прекратяване предимно въз основа на свидетелските показания, а по делото имало и други доказателства, за които не е достатъчно да се каже, че са били събрани. В определението се посочва, че и тези данни трябва да бъдат анализирани, за да се разбере в крайна сметка чия теза подкрепят.
Прокуратурата априори е приела, че ако е бил заплашен Златанов-старши, е бил сам в ресторанта и няма как думите му да бъдат потвърдени. По делото не е била назначена психиатрична експертиза, която да потвърди или отхвърли възникналите у него страхове.
„Макар и с малка вероятност, следва да се провери и възможността в стаята да е имало камери, от които евентуално биха могли да се съхраняват видеозаписи“, пише съдът.
Друг посочен пропуск е, че не е проверено дали Петрова наистина ходи въоръжена. Тъй като тя сама е заявила, че често е посещавала определени заведения в компанията на някои хора е следвало да се поиска справка от служба КОС в МВР, която контролира оръжията. Това „може да насочи разследването в определена посока“, пише съдът.
От началото на скандала със Златанов преди почти три години прокуратурата не дава никаква информация за разследването. Шефът на държавното обвинение Иван Гешев обясняваше саркастично, че ще проверят и осемте джуджета, и десетте малки негърчета. Разследването на казуса започна с обиск в дома на пострадалия Златанов. Мълчанието по скандални казуси и прекратяването на разследванията тихомълком е стартегия на дръжавното обвинение от години.