Националната агенция по приходите (НАП) е започнала проверки на българите, които притежават имоти в Гърция. Данъчните властите проверяват доходите им и дали те съответстват на имотното им състояние, съобщи в сряда пред БНТ изпълнителният директор на НАП Борис Михайлов.
„В момента текат проверки, някъде правим и ревизии, ако установим, че има недекларирани доходи. В такива случаи налагаме 10% данък плюс лихва за съответния период. Някои случаи даваме на КПКОНПИ и може да се прецени, че имотът трябва да бъде конфискуван. При проверките повечето граждани си доказват парите“, обясни Михайлов.
Той обясни, че продължават проверките и на българите с имоти в Дубай, но местните власти отказват да предостави информация за банковите сметки на българите в Обединените арабски емирства.Общо 23-ма българи с имоти в Дубай се проверяват от НАП, като за четирима от тях текат и данъчни ревизии.Шефът на НАП казва, че до момента са събрани над 100 хиляди лева от тази ревизия.
“Скоро от Дубай ще получим и пълния списък на българите с имоти там. Става дума за около 200 души“, каза Михайлов.
Той направи любопитното уточнение, че ако някой притежава имот в чужбина, това не го прави непременно “лош човек“.
“Възможно е да се женят там – красиви жени си вземат съответни мъже и по този начин придобиват имота. Други са инвестирали парите си“, каза шефът на данъчните.
Той трябваше да отговаря на критиките на политици и икономисти за необяснимото неизпълнение на събираемостта от ДДС за миналата година, въпреки високата инфлация и икономическия ръст. Планът остана неизпълнен с около 700 милиона лева към края на годината, въпреки че българската икономика се е увеличила в номинално отношение с 20% за година.
Шефът на НАП отрече да има чадъри над фирми и даде пример с „Лукойл“, който за първи път от 2007 г. насам платил през миналата година корпоративен данък.
„Има и други фирми, за които в предишни години е имало чадъри, но сега всички фирми внасят данъците си в бюджета“, увери Михайлови каза, че няма проблеми и с постъпленията от хазарт
„Заварих малка дирекцийка в НАП, която да отговаря за контрола над хазартните фирми, след закриването на Държавната комисия по хазарта. Разширихме я и сега текат сериозни проверки дали се внасят всички данъци и такси. Но там конкуренцията нараства, с това и постъпленията – преди три години имаше само две фирми за онлайн залагания, сега са 18“, каза Михайлов.
Той отчете „прекрасна събираемост“ на данъци и осигуровки тази година. Към средата на март НАП са събрали 6.4 млрд. лв. приходи, което е 752 млн. лв. или 13% повече от същия период на миналата година. Постъпленията от ДДС били с 211 млн. лв. или с 9% повече, но измерено на база месец март, 2023 година.