Най-сетне бе стартиран правителствения сайт за наблюдение на 30 продукти
След над месец приготовления и многократни обещания за старт на сайт за наблюдение на цените – от производителите през дистрибуторите до търговските вериги и магазините, служебната власт вече е готова с платформата. Тя е достъпна на адрес www.foodprice.bg и в петък бе представя от министъра на икономиката и индустрията Никола Стоянов и министъра на земеделието Явор Гечев. Изработването на сайта, заедно с поддръжката за година, струва 30 000 лева. Заложено е в него да има и допълнителни функционалности. Платформата ще е собственост на Министерство на икономиката и ще следи цените на 30 продукти.
Оказа се, че „глобата“ за търговци, които продават храни на по-високи цени от тези, които са подали към правителствения сайт, ще е имиджова. Санкцията за тези търговци ще бъде изключване от правителствения сайт. Така, ако например, една верига е подала информация на правителството, че продава сиренето за 17.50 лева за килограм, но се окаже, че в магазина е 18.50 лв., ще бъде санкционирана само като бъде извадена от сайта на държавата.
„Разрешава се търговците да продават на по-ниска цена, от обявената. Ако продават по-скъпо от посоченото на сайта, ще има чисто имиджови санкции за тях. Те ще бъдат извадени от сайта и няма да им се позволява да подават информация“, посочи министър Никола Стоянов.
Какви цени ще има на сайта?
Наред с цените на българския пазар търговските ни аташета ще следят ежеседмично цените в големите хранителни вериги в седем европейски държави – Германия, Австрия, Франция, Румъния, Гърция, Чехия, Хърватия, както и в по-малки търговски обекти в същите страни. Данните ще се обработват и съпоставят с цените в търговските обекти в България, като цялата информация ще бъде публична.
Цените ще се обновяват на ежемесечна база, като ще може да се наблюдава как се променя стойността на даден продукт в рамките на 30 дни до 1 година. По-дългият срок обаче ще стане валиден, когато се съберат достатъчно данни.
Икономическият министър изпробва как работи платформата като провери цената на българското бяла саламурено сирене. Системата показа, че на 22 март цената на дребно на сиренето е била 17.05 лв., цената на едро е била 11.34 лева, в същото време изкупната цена на млякото е била 1.04 лв. Сайтът ще позволява и търсене на цени по региони и градове в България.
Сайтът ще предоставя данни и какви проверки са направили различните контролни органи. Има и налична форма за подаване на сигнали от гражданите.
Няма правно основание за налагане на таван на надценките на хипермаркетите
Аграрният министър Явор Гечев призна в петък, че държавата няма закон, т.е. правно основание въз основа на който да наложи таван на храните във веригите. Икономическият министър Никола Стоянов посочи, че продължават разговорите с търговските вериги за доброволно споразумение за налагане на таван на цените на основни храни, както бе направено Франция и Словакия.
Никола Стоянов бе категоричен, че в момента държавата няма правно основание да налага таван и върху надценката на веригите. Затова имало сформирана работна група в Министерство на икономиката, която да работи по Закон за надценките на хранителните стоки, а също и прави преглед на законодателството в ЕС по отношение на храните. Служебната власт си поставя амбициозната цел да остави за 49-ото НС Закон за търговията.