Президентът Владимир Путин се е озовал в Централната клинична болница през април 2022 г., след като Украйна отказа да капитулира във войната и руската армия беше принудена да изтегли войските си от Киев. Това стана известно от интервю с избягалия капитан от Федералната служба за сигурност (ФСО) Глеб Каракулов, което публикува Центърът „Досие“, пише The Moskow Times.
Според офицера, който е бил инженер в президентската служба за комуникации от 2009 г., Путин не е имал особени здравословни проблеми освен възрастта. Освен това президентът следи внимателно състоянието си и минава редовни медицински прегледи, а всички, които работят с него, са под карантина и са си правили PCR тестове „едва ли не по няколко пъти на ден“.
„Путин има годишни медицински прегледи. … Обикновено знаем предварително, че трябва да установим връзка в Централната клинична болница. А тогава беше някак неочаквано и не в обичайното време. Обикновено този медицински преглед е в края на лятото или началото на есента. А тази година беше през април“, разказва Каракулов.
Трябва да се отбележи, че приблизително по същото време главната агенция за цензура в Русия Роскомнадзор започна да събира информация за публикации, посветени на здравето на президента, отбелязва The Moskow Times.
В същото време Каракулов не потвърждава слуховете за фаталната болест на Путин, като отбелязва, че доколкото му е известно, „няма нищо толкова свръхкритично“ със здравето на президента, но държавният глава има сериозни страхове на тази тема.
Освен това според офицера Путин се страхува за живота си. Например, по време на едно октомврийско пътуване до среща на върха в Казахстан, той поискал специални комуникации да бъдат инсталирани не в офиса или в заседателната зала на посолството, както преди, а в бомбоубежище. Каракулов обяснява подобни мерки с „параноя“.
За проблеми с психическото, а не с физическото здраве на Путин говори и фактът, че при всяка командировка той взема със себе си кабина за преговори – куб с височина 2,5 метра, откъдето може да води защитени телефонни разговори.
Според Каракулов освен това кабинетите във всички резиденции на Путин са еднакви, така че от телевизионното предаване не може да се разбере къде се намира президентът в момента. Както казва офицерът, Путин се преструва, че се движи между градовете, изпращайки, например, празен самолет от Сочи пред тв камери, „за да обърка чуждото разузнаване“, докато самият той остава в резиденцията „Бочаров ручей“.
През пролетта в западните медии масово се появиха публикации за здравословните проблеми на Путин. Британският таблоид Daily Mirror, позовавайки се на източник от ФСБ, писа, че президентът има „тежка форма на бързо прогресиращ рак“: губи зрението си, страда от главоболие и треперене на ръцете. В статия на New Lines Magazine, цитираща неназован руски олигарх, също се твърдеше, че държавният глава е „тежко болен от рак на кръвта“.
В края на април The Sun съобщи за предстояща операция на Путин, като се твърдеше, че по време на негово отсъствие било поверено да ръководи страната на бившия директор на ФСБ, сега секретар на Съвета за сигурност Николай Патрушев.
Лицето на Путин на снимките по това време изглеждаше подуто. Медиите също обърнаха внимание на неестествената му поза на среща с министъра на отбраната Сергей Шойгу и как се е вкопчил в масата. Кремъл отрече информациите за болест на Путин.
През април „Проект“ установи, че президентът редовно е придружаван от около 10 лекари, включително специалисти по рак на щитовидната жлеза. Сред постоянните членове на медицинския екип са реаниматорът Дмитрий Вербовой, отоларинголозите Алексей Шчеглов и Игор Есаков, хирургът Евгений Селиванов. Разследването също така твърдеше, че Путин е прибягнал до нетрадиционни методи на лечение, по-специално вземане на вани с кръв от еленови рога по препоръка на Шойгу.