Американският „Блумбърг“ очевидно е очаквал друг победител на вота на 2 април. И излиза със заглавие: „Бившият премиер Кирил Петков печели вота като не е ясно дали ще може да управлява“. Кореспондентът на медията – Слав Оков, който преди това е работил за „Дневник“ – се е бил подготвил с данни от вота, които обаче са се оказали „криви“ и медията е била принудена да смени статията.

„Бившият премиер Кирил Петков печели петите поредни избори в България за две години…“

….гласеше статия в престижното издание „Bloomberg“ – и по-конкретно в голямото, американско издание, а не регионалното такова за България.

Следва анализ за това как малката преднина на ПП над загубилата изборите ГЕРБ ще удължи политическата криза и подложи на риск атлантическата ориентация в страната, за която гарантьор е тъкмо Петков.

Чудите се „ама как така“, не спечелиха ли ГЕРБ?

Ами, да, но тази статия излезе в Блумбърг първоначално, готова, с обширен анализ на „победата“ на ПП, с мнения и анализи колко са добри за България тези „харвардски възпитаници“ и прочее.

Чак след това се наложи да я преправят, като просто смениха името на победителия и снимката.

А как така в престижното издание са готови със статия, ласкаеща „победилия“ Кирил Петков, още преди да е спечелил? Че и я пускат преди дори да е свършил изборния ден?

Ами… автор на статията е бивш журналист от „Дневник“, кореспондент на американския Блумбърг у нас. Навързани са като свински черва.

Казвам ви като човек, работещ в структура към ЕП, че навсякъде е така.

Докладите за случващото се в България, които се пращат към Европейската Комисия, ги пише човек, който от 20 години работи за Прокопиев. Колега ми е в сградата на ЕП в София.

Основните доклади до ЕЦБ, Страсбург и ЕП ги пишат хора, които също така работят или са работили я в Капитал, я в „Свободна Европа“ или БХК. Такива са и наши кореспонденти в „Политико“, „Дойче Веле“, „Монд“.

Този кръг, или по-скоро обществена група, не заема „високите етажи/постове“ в международните институции, а нещо всъщност много по-важно – the middle man, връзката между България и тези институции. Те масово са на позиции, на които се пишат докладите и оценките за всичко в страната.

По техните думи се ориентират онези в ЕП, ЕЦБ, Вашингтон, Международната Банка, дори ООН, за това кой е добър и кой лош у нас.

Това е и причината тази малка група от либерални хора в София да упражнява толкова голямо, непропорционално влияние в страната. Да държат водещи медии и сериозна част от съдебната система. (особено в „Съюза на съдиите“)

Да умеят да създадат политическа криза, напълнят „Жълтите павета“ за час или издигнат партия след партия вече 30 години.

Кристиян Шкварек

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *