Депутатите от 49-ото Народно събрание не успяха да изберат председател. Канидатурите бяха две – на Росен Желязков от ГЕРБ и на Петър Петров от „Възраждане“. Нито един от двамата не успя да събере нужния брой гласове. След вота Асен Василев предложи събранието да вземе решение за ротационен принцип като председателите да се сменят на всеки два месеца, а кандидатите да са от първата и втора политическа сила – ГЕРБ и ПП-ДБ. Заедно с това да се въведе ротация и за председателя на правна комисия.
След предложението му водещият заседанието Вежди Рашидов обяви половин час почивка.
Преди началото на първото заседание на 49-ия парламен партиите дадоха заявка, че този път ще се опитат да избегнат кризата, в която изпадна предходния парламент около избора на председател. Стигна се обачедо повторение именно на този сценарий.
Това е петият парламент, избран в рамките на последните две години. Основният въпрос е колко ще издържи, тъй като отсега е ясно, че перспективата да се направи правителство е нищожна. Нищо чудно следващите предсрочни избори да са през юли.
10.05 Заседанието бе открито от най-възрастния народен представител, който отново е Вежди Рашидов от ГЕРБ. Той заяви, че голямата политиката е „низ от компромиси“. Председателят разказа за предизборна среща с един възрастен човек в с. Цар Калоян, който не искал нищо друго освен път до гробището и се разплакал.
„Колко малко иска този човек„, заяви Рашидов. По думите му народът искал стабилно правителство, което „да гарантира надеждите на всички ни“.
След речта му депутатите положиха клетва.
10.16 Първи на трибуната се появи президентът Румен Радев. Той обясни, че е свикал събранието в Страстната седмица заради очакванията на народа за ново начало и с „оглед неотложните задачи за съставяне на правителство“.
Първата задача е Законът за бюджета, каза Радев. Ако няма редовно правителство, проектът ще бъде внесен от служебното. Президентът подчерта, че на това събрание е отредена „съдбоновна роля“. Той допълни, че очаква да види правосъдната реформа е „осъзната цел, а не абстрактна тема от няколко предизборни кампании“. Радев говори и за модернизация на армията, която според него не може да се изчерпва със замяната на няколко стари танка с други няколко стари танка.
10.24 Най-трудната битка в политиката е тази със себе си, каза шефката на групата на ГЕРБ Десислава Атанасова. Тя обясни, че най-голямата опасност пред партията през последните две години била да се затвори в себе си и да се превърне в секта.
„Ако българските граждани имат право да бъдат емоционални, то ние нямаме това право. Имаме задължението да преработим тази енергия и да я превърнем в позитивен дневен ред за страната. Ако не можем да се справим, трябва да сме наясно, че за поредн път сме пропилели обществена енергия за лични цели„, заяви тя.
ГЕРБ нямат самочувствието, че са спечелили изборите. Победата би била валидна, ако се излъчи стабилно управление, каза още тя.
„Ние сме готови не просто да разговаряме, но и да се съобразим с различните аргументи„, каза Атанасова.
10.38 Крайно време е е най-сетне парламентът да заработи и да започнем да решаваме реалните проблеми на хората, заяви пък Кирил Петков. Той призова за реформа в службите и за приемане на механизъм за разследване на главния прокурор. България заслужава да бъде приета в Шенген, каза още той.
„Пагубно би било, ако бъдем отделени от Румъния“, заяви той.
Земеделието и помощ за бъгларските производители са сред приоритетите на ПП-ДБ, каза още той. Другите важни теми са строителството на инфраструктура и борба с корупцията.
Данъци не бива да се увеличават, каза Петков. Трябва да се работи за намаляване на административната тежест.
„Още не мога да повярвам, че законът за домашното насилие не бе приет. 48-то народно събрание не подкрепи жертвите. Ние нямам право да мълчим повече„, каза бившият премиер.
Друг приотитет е влизане в еврозоната. Петков коментира, че цените в Хърватия не са скочили след приемане на еврото. В момента България губи от това, че не е въвела европейската валута, каза още той.
10.52 През последните десет дни срещу „Възраждане“ и избирателите им се е разразила медийна вакханлия, заяви лидерът на партията Костадин Костадинов. Той се оплака, че били наричани с всякакви обидни епитети, само защото са избрали да бъдат свободни.
Костадинов каза, че „Възраждане“ има пет приоритета. Сред тях запазване на запазване на българския лев, предоговаряне на отношенията с Европейския съюз и недопускане на включване на България в конфликта между Русия и Украйна.
11.03 Всички партии трябва да изразят готовност за диалог, без да превърщат това е пиар акции, каза председателят на ДПС Мустафа Карадайъ. Нужно е всеки да очертае политиките, които предлага. Нужно е да се прояви отговорността и да надскочим собственото си и партийно его, подчерта той.
„Ние от ДПС винаги сме били честни и готови на диалог, доказаваме го всеки ден„, каза той.
Нужен е редовен кабинет, но със срок на действие, обясни Карадайъ. Този кабинет трябва да подготви и местните избори, а това не бива да бъде поставяно под риск.
11.13 Така не може да продължава повече, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова. Намираме се в тежка криза и риск за парламентарната демокрация, каза още тя.
Една от най-важните задачи на БСП ще е приемане на бюджет за тази година
„Г-н президент, направихте голяма грешка като не внесохте бюджет за тази година. Не ни чухте, сега ще чуете г-н Борисов, който казва: „Подкрепете ме за редовен кабинет или няма бюджет„, обърна се Нинова към държавния глава Румен Радев.
Минималната заплата трябва да стане 50% от средната от 1 юли тази година, а не от началото на следващата година, каза още Нинова.
11.28 ИТН ще подкрепя всяко действие, което е от полза на гражданите, заяви Ивайло Вълчев. Той коментира, че партията можела да носи отговорност и да бъде конструктивна.
За ИТН е важно максимално бързото приемане на България в Шенген и Еврозоната, както и законите по Плана за възстановяване, каза още той.