Подобна технология по-скоро ще донесе вреди и ще попречи на хиляди хора да преживеят загубата на близките си

Искало ли ви се е някога да си поговорите отново с починал приятел или роднина?

Ако да, сега това вече става възможно с помощта на вашия компютър, съобщи „Ню Йорк пост“.

Д-р Пратик Десаи, компютърен учен от Силициевата долина, заяви, че „съзнанието“ на човек може да бъде качено на компютър до края на тази година, допълва БГНЕС.

„Започнете редовно да записвате родителите си, възрастните хора и близките си“, пише Десаи по темата в Twitter, която оттогава е събрала 11,3 милиона гледания и хиляди отговори. „С достатъчно данни от записите, нови модели за синтез на глас и видео, има 100% шанс те да живеят с вас завинаги, след като напуснат физическото тяло“, продължава Десаи.

„Това би трябвало да е възможно дори до края на годината.“

Ако желаете да пресъздадете образа на ваш близък, ще трябва да запазите видеоклипове, гласови записи, документите и снимките на този човек на компютъра си. След като ги качите, всички материали ще бъдат събрани и качени в система с изкуствен интелект, която ще научи за този човек колкото може повече.

Всъщност компанията „Somnium Space“ предоставя вече режим „вечен живот“, базиран на ИИ.

Думите на д-р Десаи предизвикаха много съмнения в интернет пространството от потребители, които смятат, че подобна технология по-скоро ще донесе вреди и ще попречи на хиляди хора да преживеят загубата на близките си – нещо, което е напълно човешко преживяване и е необходимо за по-здравословен начин на живот в бъдеще.

„Буквално, ако умра – и имам събрани тези данни – хората могат да дойдат или децата ми, могат да влязат и да проведат разговор с моя аватар, с моите движения, с моя глас“, казва основателят и главен изпълнителен директор Артур Сичов пред Vice. „Ще се срещнете с човека.

И може би през първите 10 минути, докато говорите с този човек, няма да знаете, че това всъщност е изкуствен интелект. Това е целта.“

Компания, наречена „Deepbrain“, е разработила програма, която позволява на потребителите да се „разхождат из мемориална зала, посветена на починал близък човек“, и да взаимодействат с починалия човек „чрез действителен разговор“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *