Николай Денков и Мария Габриел ще си чакат реда като вицепремиери
ГЕРБ и „Продължаваме промяната – Демократична България“ са близо до съставяне на съвместно правителство с втория мандат и ротационен премиер, съобщи в неделя „Капитал“. Според изданието в почивния ден е имало разговори между лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и част от ръководството на новата коалиция: Кирил Петков, Асен Василев („Продължаваме промяната“ и Христо Иванов („Демократична България“).
Идеята е шест месеца да е премиер номинираният от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Николай Денков, след което министър-председател да е предложената от ГЕРБ-СДС Мария Габриел. Ротацията ще започне с премиер Денков.
По неофициална информация от късния следобед, когато е приключила втората среща на лидерите на ГЕРБ и ПП-ДБ, се очаква Габриел да върне на президента празна папката с първия мандат като е обсъждано заедно с нея да бъде и Денков като знак за постигнатата договорка между двете формации. Докато Денков е министър-председател Габриел ще бъде вицепремиер и министър на външните работи.
Окончателно решение обаче не било взето, предвид че намерението първо трябва да бъде обсъдено в партиите в коалицията: „Продължаваме промяната“, „Да, България“, ДСБ, „Зелено движение“.
Само няколко часа по-рано пред БТВ депутатът от ГЕРБ Делян Добрев изобщо не даваше и знак за такова развитие, и обяви, че правителството на Габриел е готово. Той обяви, че проектокабинета на Мария Габриел няма да има нито един министър, който е бил в кабинети на ГЕРБ досега, няма да има и ярки политически фигури. Според него, разделението в проекта за кабинет с първия мандат на ГЕРБ по всяка вероятност ще даде около 13-15 министерски поста на ГЕРБ, 3-4 на ДПС и 2 на “Има такъв народ”.
“Предполагам, че ДПС ще имат трима-четирима, пет министри най-много, докато ИТН ще имат, да кажем, двама, защото групата им е най-малка. От 20 министри между 13 и 15 ще бъдат на ГЕРБ, а останалите ще бъдат на коалиционните партньори. Те не са и коалиционни партньори, защото няма коалиция, а на подкрепящите партии”, каза той.
Добрев отказа обаче да коментира конкретни имена на министри и както лидера си Бойко Борисов преди дни призова – по такива въпроси може да отговаря единствено Мария Габриел. Не коментира и коя партия кои ресори ще вземе – зависило от това, коя политическа сила къде има силни експерти. „Както знаете, този кабинет събира 116 гласа “за” и 124 “против”, обясни Добрев. Попитан откъде очаква да дойдат нужните депутати, които да натиснат зеления бутон, Добрев заяви: От “Демократична България”.
Часове по-късно по Нова тв, председателят на Народното събрание и Росен Желязков обяви, че знае основните имена в проектокабинета. „Хората в него са неполитически натоварени, с висока експертиза, с необходимите ценности и добродетели“. В отговор на въпрос, той уточни, че в него има между нула и пет представители, посочени от ДПС и „Има такъв народ“. Това са двете партии, които за момента са обявили, че биха подкрепили правителство с първия мандат. Росен Желязков не посочи дали ДПС или „Има такъв народ“ имат повече представители, но посочи, че при нечетен брой техни министри няма как да има паритет.
По повод публикацията на „Капитал“ Желязков обяви: „Аз съм сигурен, че се обсъждат всички варианти, като не съм чул някоя от партиите да е изневерила на някои от предварително дадените си заявки „червени линии” за това с кой мандат, по какъв начин не би могла или кой би могъл да бъде премиер“. И добави: „Темата за ротация е една от нестандартните, от които сякаш имаме нужда, за да излезем от омагьосания кръг. Дали това е възможен вариант – ще се разбере“, допълни той.
Попитан дали може да се стигне до вариант за ротация на премиера през шест месеца, каквито слухове също се чуват, Желязков подчерта, че това е възможен вариант за изход от ситуацията, но не каза нищо повече. Както е известно решението за ротация на председателя на парламента позволи парламентът да започне работа.
По-късно пред Би Ти Ви Надежда Димитрова от „Демократична България“ уточни, че не е участвала в подобни срещи. Тя допълни, че при всички случаи едно такова решение трябва първо да бъде одобрено от ръководните органите на партиите в коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“, а след това и от парламентарната група.