България си играе на опасна дипломация в опитите си да угоди едновременно на ЕС и на Турция по казуса с военната операция в Сирия. Това стана още по-очевидно, след като само за 4 дни Бойко Борисов от защитник на турския президент Ердоган от нападките на ЕС се превърна в правителствен лидер, който призова военната операция на Анкара да спре веднага.
В неделя в Сливен министър-председателят заяви, че ще настоява пред Брюксел да спре с непрестанните нападки към Турция. „Брюксел е далеч, а Tурция – близо – никаква ограда, никакви мерки не могат да спрат мигрантите, ако започнат да ги пускат“, заяви тогава Борисов и добави: „Много пъти, когато Европа е била против него, само аз съм отивал там! Най-важното е споразумението с Турция, Европейският съюз да го поддържа такова, каквото сме го разписали”. Това стана, докато целият ЕС настояваше Анкара веднага да спре операцията.
Вероятно точно това изявление на Борисов е причина във вторник турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу, цитиран от БТА, да благодари на Бойко Борисов „за изразената от него подкрепа във връзка със започналата миналата седмица турска военна операция в Североизточна Сирия“. Но няколко часа по-късно Борисов смени позицията си. След извънредното заседание на правителствения съвет по сигурността, прераснало и в изненадващо посещение при президента Румен Радев, премиерът заяви: „Kакто виждате, сме категорични, че военната операция трябва да спре, защото се увеличава рискът от хуманитарна криза. Затова и ние настояваме да бъде прекратена извънредната ситуация. Аз никога не съм подкрепял операцията в Сирия, а съм подкрепял споразумението с Турция и това, че Турция го спазва на 100 процента с България – ясно и точно“. Премиерът подчерта, че България настоява да бъдат прекратени военните действия. „Само дипломацията е тази, която може да реши конфликта“, допълни той.
В същото време Борисов даде да се разбере, че е категорично против налагането на европейски санкции срещу Турция, които според него може да доведат до сериозни икономически вреди за България. „Вижте, ние имаме над 5 милиарда долара стокооборот с Турция и са наши съседи. Ние със санкциите с Русия, с която ни е къде-къде по-малък стокооборотът, загубихме над половин-един милиард лева, а при едни санкции с Турция ще загубим милиарди“, коментира Борисов и артикулира безкритично турската позиция, че като член на НАТО страната може да поиска задействане на чл. 5: „Казват, че имат над 700 нападения от кюрди и сирийци. Така ли е, не е ли – не искам и да си помислям. Те вече официално говорят за член 5.“
„България да постави на следващото заседание на Съвета на Европейския съюз въпроса за приемането на общ европейски план за действие в случай на внезапно увеличение на миграционния натиск по външните европейски граници.“ За това е призовал президентът Радев на срещата с премиера Борисов, съобщи пресслужбата на държавния глава. Искането за приемане на такъв оперативен план беше внесено в Съвета на ЕС от държавния глава още през 2017 г. и беше обсъдено на срещата на върха на президентите на парламентарни републики от Европейския съюз на 11 октомври т.г. в Атина.