Бунтът на ръководената от Евгений Пригожин ЧВК Вагнер“, който шокира елитите и гражданите с танкове, настъпващи към Москва, ще излезе скъпо за руския бюджет, който е загубил всяка втора рубла приходи от петрол и газ.

Засилването на мерките за сигурност около столицата, както и допълнителните бюджетни кредити за армията, ще изискват допълнителни разходи от 1.3 трилиона рубли, или 14 милиарда долара тази година, според оценки на експерти от агенция Bloomberg Economics, цитирана от „Москоу таймс“.

Средствата ще са необходими за увеличаване на броя на служителите в силите за сигурност. Това допълнително ще изостри „недостига на работна ръка“ в икономиката, където според правителствените оценки не достигат 600 000 работници само в индустриалния сектор.

Метежът на ЧВК „Вагнер“, който почти прерасна във военен преврат, първият за Русия след разпадането на СССР, „увеличава фискалния стрес“ за правителството и подкопава опитите му да стабилизира публичните финанси, казва Александър Исаков, икономист по въпросите на Русия в Bloomberg Economics.

Федералният бюджет, базиран на допускането, че руският петрол ще струва 70 долара за барел и че „Газпром“ ще продължи да изнася значителни количества газ за Европа, вече се пука по шевовете. Според резултатите от първата половина на годината, бюджетът е загубил 47% от приходите от петрол и газ и почти 12% от общите приходи. В същото време разходите са се увеличили с 20%, главно заради секретни бюджетни пера, чийто обем е скочил 10 пъти спрямо миналата година. Към 10 юли хазната има дефицит от 3.2 трилиона рубли – с 300 милиарда рубли повече от първоначалния годишен план.

За да платят допълнителните разходи, властите се готвят да орежат пера като подкрепа за националната икономика или екологията. Според „Ведомости“ до 10% от средствата, предназначени за тези цели в бюджета за 2024 г., могат да отидат под ножа.

Освен това „сметката“ за заплатите на държавните служители ще нарасне, тъй като Кремъл трябва да запази подкрепата на ключов електорат на президентските избори, коментира Исаков. От 2024 г. по нареждане на президента Владимир Путин минималната заплата трябва да се увеличи с 18.5%, което ще засегне почти 5 милиона души.

„Чувството за несигурност, създадено от бунта на Пригожин, може да принуди Кремъл да изразходва още повече ресурси за купуване на лоялността на хората към системата на Путин“, казва Бен Нобъл, професор в University College London.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *