Малко известна фирма спечели поръчка за 402 млн. долара за доставка на муниции
Много близо до международното летище на Тампа, щата Флорида, е бизнес паркът „Айлънд сентър“ с офиси на компании като „Куайът профешънълс“ („Тихите професионалисти“ се представя като лидер сред изпълнителите на договори за американската отбрана за анализ на големи масиви данни и изкуствен интелект) и „АРМА глоубъл корпорейшън“ (част от структурите на гиганта „Дженеръл дайнамикс“, създадена за „подкрепа на най-сложните програми на частите за специални операции“).
Тук е и офисът на малко известна извън професионалните среди компания, спечелила на 30 януари 2023 г. поръчка от Пентагона за покупка от България на хиляди снаряди за гаубици по натовски стандарт. „Глоубъл милитъри продъктс“ (Global Military Products) е дъщерна фирма на „Глоубъл Орднънс“ (Global Ordnance) – „притежаван от ветерани дребен бизнес за снабдяване с тактическо оборудване и муниции“.
Този „дребен бизнес“ е получил четири пети (почти 402 милиона долара) от поръчка за муниции, поделена с гиганта „Нортроп Груман“ (Northrop Grumman), за който отиват 120 милиона долара. Изданието Defense One твърди, че те трябва да отидат в помощ на армията на Украйна. Преди седмица Би Ти Ви имаше репортаж по темата, но в него не се говори, че това ще замине за украинската армия.
В случая с Global Military Products става дума за муниции от България, които далеч не са най-типичният продукт на българските оръжейни заводи. Това са 155-милиметрови снаряди за гаубици, каквито българската армия няма, производството им в страната се представяше от служебното правителство на „експериментално“ ниво (пред Би Ти Ви икономическото министерство и ВМЗ – Сопот, казват, че е възможно и серийното производство – бел. ред.), макар местните ВМЗ и „Трансмобил“ да ги рекламират сред предлаганите продукти.
„Производство в България изглежда най-логичното обяснение тук“, казва Грег Сандърс, зам.-директор на Групата за инициативи в отбранителната индустрия към американския Център за стратегически и международни изследвания (CSIS).
Както Сандърс, така и други експерти обясняват пред специализирано американско издание, че договорите от САЩ сочат за съществуването на „големи производствени възможности за 155-мм снаряди в България“.
Според публично достъпна информация вече са реализирани 36% от поръчката за Global Military Products и очакваното ѝ изпълнение е 24 май 2024 г. (В първото съобщение за договора е записано, че очакваната дата за приключването му е 30 януари 2027 г.)
Сумата, която първоначално е била 348 млн. долара, е увеличена с 54 милиона долара, което, изглежда, се е случило с корекция през април.
Хронологията на сделката сочи, че тя, изглежда, е договорена в края на миналата година и би трябвало да се изпълнява с България от март 2023 г. насам. Това е по времето на служебното правителство, назначено от президента Румен Радев.
Журналистът Сам Скоув от Defense One е получил коментар от ВМЗ, че предприятието не разполага с възможности за производство на тези снаряди. От „Трансмобил“, българското посолство във Вашингтон и Global Military Products не са отговорили на въпросите.
Скоув обяснява, че при цена около 500 долара за такъв 155-мм снаряд с толкова пари могат да се купят близо 800 хиляди броя от този тип муниции. „Дневник“ е срещал цени по-скоро около 800 долара (по-сложните снаряди за тези гаубици достигат хиляди долари единият), а и журналистът уточнява, че вероятно крайната цена ще е по-висока заради транспорт, опаковане и други подробности. Дори при този вариант общият брой надхвърля половин милион снаряда.
В документите за снарядите не се споменава Украйна, а се посочва, че мунициите ще бъдат произведени и използвани от страна извън САЩ. Но на 15 февруари изданието The Defence Post пише за договора, че „се финансира от Инициативата за подпомагане сигурността на Украйна и доставките се очаква да започнат следващия месец, съобщиха от сухопътните сили на САЩ“.