Представител на прокуратурата защити певицата Милена Славова по делото за дискриминация, което Върховният административен съд (ВАС) разгледа днес, 13-и септември. Според държавното обвинение изказванията на певицата срещу ЛГБТИ прайда и общността е „конституционно гарантирано право на свобода на словото“, съобщава „Дневник“.
Делото беше съпътствано от акция – мини шествие от около 100 души и протест в подкрепа на певицата, като 40 нейни привърженици бяха допуснати и в съдебната зала. Преди това полицията направи „зона за сигурност“ на входа на административния съд и не допускаше от сградата да се излиза.
В нейния пост, придружаващ предизборен клип на националистическите партии ВМРО, „Воля“ и НФСБ, тогава обединени в коалицията „Българските патриоти“, Славова пише:
„Сигурна съм, че не подкрепям гей парадите! Горко на нормалните хора, задушаваме се вече от наглостта и парадирането на разни извратеняци.“ В жалбата си от „Действие“ посочват и други изказвания на Славова пред „Нова телевизия“, където тя се оплаква, че „дискриминацията е към нас вече“.
Казусът стигна до върховния съд, защото и КЗД, и Славова обжалват решението.
Пред върховния съд, представителят на комисията заяви, че решението на Административен съд София – град е „неправилно и незаконосъобразно и че АССГ ограничава правото на преценка на комисията и разпростира влиянието си далеч извън компетенциите си“.
Пред съда процесуалният представител на Милена Славова, адвокат Мария Янева заяви, че „певицата е подбудена от неприлично поведение, а не от конкретни хора с различно сексуално убеждение. Славова е срещу парада, а не срещу общността“, заяви още защитникът, цитиран от Българската телеграфна агенция (БТА).
Милена Славова заяви, че изказването ѝ за прайда е породено от видеоклип на мъж, който е сложил националния флаг на неприлично място, и не е насочено срещу общността. Тя твърди, че след поста във Фейсбук и медийна изява по темата е получила заплахи за живота си.
Според адвокат Деница Любенова, която представлява ЛГБТИ общността, Славова е осъществила дискриминация по смисъла на закона. Пред медиите, след заседанието, тя добави, че певицата е създала омраза и възможност за дискриминация към една група, която вече е таргетирана от обществените нагласи. Според нея не става дума за свобода на словото, като добави, че има подробна практика на Европейския съд по правата на човека в тази насока.
Решението на съда ще стане известно до един месец, като този срок е инструктивен.