Териториални планове за „справедлив“ преход на въглищните региони, които предстои да се приемат от МС в петък, са скандални, написа във Фейсбук Красимир Вълчев, депутат от ГЕРБ – СДС.

Загубите от прехода ще са за работещите и живеещите във въглищните региони, а ползите за отбрани спонсори на ППДБ, изтъква народният представител, който е избран от Старозагорския многомандатен район.

И продължава публикацията си в социалната мрежа така:

„Получателите на големите суми от плана са поименно изредени, за да не стават грешки. Избрани без процедура. За тях преходът ще е наистина справедлив.

От друга страна в плана липсват каквото и да е намерение за инвестиции в преходни технологии за удължаване на живота на централите. Добрата идея за изграждане на водородна долина на територията на Марица – Изток и на предприятия, работещи на водород, могат да се осъществят, само ако в региона останат хора.

Производството на енергия от въглища може спадне с 2/3 до 2026 година и с 90 на сто до 2030 г., а новите инвестиции ще се реализират най-рано 2035 година. Дотогава хората ще се разбягат и районът ще се превърне в икономическа пустиня. А технологичните инвеститори днес отиват там, където има технически кадри. Технологичният потенциал на въглищните райони се крепи на хората.

Удължаването на живота на въглищните централи не е самоцел и не пречи на прехода. Напротив, ако не го направим, няма да останат хора и няма да има преход. Без хора, никакви инвеститори няма да дойдат и никакви водородни долини няма се случат. И това очевидно не разбират авторите на документите. Или не искат да го разберат. Защото нямат мисия да защитават интереса на регионите, на хората в тях и на енергетиката. Само за спонсорите си. Но това са Добрите сили. За съжаление всичко, за което се съмнявахме и предупреждавахме се случва.

Утре, един ден преди крайния срок ще симулират обществено обсъждане. Без да е предварително обявено. За да кажат, че са обсъждани. И за да излъжат отново. Но вече никой не им вярва.“

На пресконференция в Народното събрание депутати от ГЕРБ (Красимир Вълчев, Теменужка Петкова, Жечо Станков, Делян Добрев) атакуваха „Продължаваме промяната“ за неправомерно предвидени да бъдат разпределени над 3.4 млрд. лв. в енергетиката по линия на териториалните планове за развитие на въглищните региони. Заговориха и за искане на оставки и въпросът да бъде обсъден на лидерска среща.

Не стана точно известно дали ГЕРБ говори за отстраняване на министъра на енергетиката Румен Радев или на друг член на кабинета. Въпреки че крайният срок за одобряването на териториалните планове е петък, 30 септември, ГЕРБ поиска те да бъдат преразгледани.

„Видяхме списък с фирми, които ще бъдат подкрепени. Неясно е по каква процедура са избрани тези фирми. Зад някои от тях прозират ясно имената на спонсори на „Продължаваме промяната – Демократична България“, обяви Красимир Вълчев. Той конкретно отличи „Металик“, която по думите му е собственост на Дечо Колев, който пък е бил работодател на Радослав Рибарски от „Продължаваме промяната“. Любопитен факт е, че синът на Дечо Колев – Иван Колев, е депутат в 41-ото Народно събрание от ГЕРБ.

Бившият енергиен министър и сега депутат от ГЕРБ Теменужка Петкова каза, че по този план не се предвиждат никакви средства за Маришкия басейн и удължаване на живота на въглищните централи.

„Тези централи са 46% от необходимата енергия за страната, а през зимата 60%“, коментира тя и настоя да се работи за запазване на въглищните централи.

Делян Добрев от ГЕРБ заяви, че „правителството се готви да раздаде 1,706 млрд. евро на фирми, които никой не знае от къде дойдоха, имало ли е търг“.

„180 млн. евро ще получи фирма „Резолв Енерджи“ регистрирана в Люксембург, за да построи фотоволтаик на мините. Това не е скандал, а международен скандал. „Uropean energy“ ще получи 450 млн.евро. Коя е тази фирма? Някакво състезание имаше ли? Конкурс за 3 млрд. лв., за който никой не е разбрал?“, запита той.

Добрев каза, че не знаят кой е направил тези проекти и искат да разберат.

„Научаваме по апокрифен начин. Краси (Красимир Вълчев от ГЕРБ – бел. ред.) го намери по някакъв начин. Днес се готвеха за МС, по някакви причини го оставиха за петък. В Министерство на енергетиката нямаме наш министър“, посочи той и призова за оставки.

„Фирмите са регистрирани в Люксембург, може би, за да бъде скрито чии са„, посочи Добрев. Той прочете и още няколко имена на фирми и сумите, които ще получат: „95 млн.евро за „Металик Груп“, „Резолв“ ще получи 180 млн.евро,“ Гълъбово Солар“ 20 млн. евро и 4358 са предвидените работни места“, посочи той.

„Това правителство не е наше. В него имаме един вицепремиер и външен министър, който няма отношение за парите и как се раздават“, уточни той.

Красимир Вълчев пък посочи, че „новите инвестиции предполагат да бъде създаден нов обществен план, индустриални зони, и т.н и за това трябват 10-15 години. Ако ние закрием през 2025-2026 г. и открием новите работни места през 2037 г., очевидно имаме дупка от 11-12 години. Запазването на живота на централите не пречи на прехода, а е предпоставка да се извърши преходът.“

„Никой не знае какви са тези фирми, откъде дойдоха, кога участваха в търг, имало ли е изобщо търг“, каза Делян Добрев. Той изброи и фирмите, които според източници на ГЕРБ е предвидено да получат средствата. Попитан дали списъкът е публичен, той не даде еднозначен отговор, но по-скоро се разбра, че го има от вътрешен човек в Министерския съвет. Твърденията на ГЕРБ за списъка и сумите към фирмите вижте в края на статията.

Красимир Вълчев посочи като проблем и че в териториалните планове няма намерения за инвестиции в преходни технологии, с които да се удължи животът на комплекса „Марица-Изток“. „Ако до 2026 г. бъдат съкратени две трети от хората, каквито са ни очакванията, заради затворени мощности, а до 2030 г. 90%, хората ще си вземат обезщетенията и ще се разбягат. Няма да се случат никакви водородни долини и други инвестиции“, заключи Красимир Вълчев.

  • „Резолв енерджи“ – 360 млн. лв.
  • „Юропиън енерджи“ – 900 млн. лв.
  • „Гълъбово солар“ – 40 млн. лв.
  • „Кроношпан“ – 2 млн. лв.
  • „Металик“ АД – 370 млн. лв.
  • „Смарт енерджи груп“ – 240 млн. лв.
  • „Недшроеф“ – 160 млн. лв.
  • „Монбат“ – 60 млн. лв.
  • „Контур Глобал Марица Изток 3“ – 1.4 млрд. лв.
  • „Мини Марица Изток“ – 196 млн. лв.
  • НЕК – 52 млн. лв.

Източник: Фейсбук

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *