Ресторантьори с обороти под 100 000 лв. минават на патентен данък
Финансовият министър не се отказва от намерението си гражданските договори да бъдат приравнени на трудовите, с което сериозно ще се увеличи данъчно-осигурителната им тежест. Това стана ясно от изявлението му след днешното извънредно заседание на правителството, на което бяха приети данъчните промени за 2024 г.
Предложението НАП да третира като трудов договор правоотношения, които представляват наемане на работа, без да е сключен трудов договор, бе вкарано в Кодекса за социално осигуряване през преходните и заключителните разпоредби на Закона за данъците върху доходите на физическите лица. То срещна силен отпор от работодателските организации, които настояха да бъде оттеглено, тъй като не е съобразено с редица закони и създава условия за произволно тълкуване, хаос, несигурност и непредвидимост за работодателите.
Днес министър Василев обяви, че винаги е било възможно НАП да третира граждански договори като прикрити трудови договори. Но изричното изписване в Кодекса за социално осигуряване се налагало заради тълкувателно решение на Висшия административен съд от края на миналата година. Според това решение приходната агенция няма право на това. „Не въвеждаме драматични промени“, обяви финансовият министър.
Ресторантьорите – на патентен данък
Ресторантьорите с оборти под 100 000 лв. да минат на облагане с патентен данък, предвиждат данъчните промени. Тази мярка не беше предвидена в първоначалния вариант, публикуван за обществено обсъждане от финансовото министерство. Финансовият министър Асен Василев отбеляза, че по този начин данъкът ще остане в общинските бюджети. Патентният данък е вид местен данък, който се определя за различни икономически дейности от общинските съвети. Той е твърда сума, независимо дали предприемачът е бил на печалба или на загуба през годината. Според действащото законодателство облагане с патентен данък може да се прилага само за малки еднолични търговци с обороти под 50 000 лв. годишно.
Решението дали ресторантьорите ще останат с 9% ДДС или ще се върне налогът от 20% е в ръцете на Народното събрание, става ясно от думите на Василев. За да гарантират изсветляване на бизнеса и да се запази по-ниската ставка, ресторантьорите са се ангажирали да въведат ПОС-терминали в заведенията, като единствено най-малките няма да имат това задължение. Освен това всички заплати в бранша ще бъдат плащани по банков път, а минималният осигурителен доход на персонала ще бъде 1000 лв. – по-висок от определената за догодина минималната заплата от 933 лв.
„Ако тези ангажименти за изсветляване на обороти и доходи се изпълнят, те ще донесат достатъчно допълнителни данъчни приходи в бюджета и може да се остави 9% ДДС. Ако не се изпълнят, ДДС ще се върне на 20% през 2024 г. Изборът е на Народното събрание“, заяви Василев.
Няма промяна и за нулевата ставка ДДС на хляба. Тя остава 0% до средата на 2024 г.
Той обяви, че още в четвъртък се надява бюджетната комисия да започне гледането на данъчните закони на първо четене. Днес извънредното заседание на кабинета бе председателствано от Асен Василев, тъй като премиерът Николай Денков и вицепремиерът Мария Габриел са на посещение в Израел.