Още на 15 януари 2024 г. ще знаем, че няма да влезем в еврозоната. Тогава ще е времето за разговори за нов финансов министър. Очакваме промени.
Това каза пред Би Ти Ви бившият финансов министър Симеон Дянков. По думите му причина за това ще е неуспехът на Василев да реализира една от двете цели, с която бе оправдана „сглобката“ между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ – влизането в Еврозоната на 1 януари 2025 г.
„За еврозоната ще ни спре годишната инфлация. Ние вече не изпълняваме критериите и няма начин да го изпълним до следващия април, когато ЕК прави двугодишен отчет. Две години се губят по този начин, защото критериите трябва да се изпълняват за период от две години. Най-рано – 2027 г. еврозоната няма да ни се случи скоро. Най-рано това ще го знаем през април, но още на 15 януари ще знаем годишната инфлация и дефицита“, добави Дянков.
Финансовият министър в кабинета „Борисов 1“ каза, че с пренаписване на бюджета и връщане на ДДС на 20% въвеждането на еврото през 2025 г. ще е постиживо. По думите му това са допълнителни 650 млн. лв. на година. Той изтъкна, че другите големи пари са данъците от „Лукойл“.
Дянков категорично обяви, че при евентуална смяна на финансовия министър при ротацията той няма да се върне на стария си пост.
Торта Гараш за закуска и после нищо
Бившият финансов министър разкритикува предложения от Асен Василев проектобюджет за 2024 г. По думите му има много разходи в началото на годината, т.е. преди ротацията, а след това в държавната хазна ще се отвори дупка. Подобна теза в неделя лансира и председателката на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова. Тя се усъмни, че това се прави умишлено, за да няма средства, когато се очаква ГЕРБ да застане начело в Министерски съвет с Мария Габриел за премиер.
„Все едно сутрин за закуска да имате торта Гараш, а след това да нямате нищо за храна за обяд, за вечеря и за следващите дни. Харчи се изведнъж всичко, доколкото си се наял и преял, и после няма пари за нататък.“
Дянков добави, че тази план-сметка е нереалистична, а приходната част – неизпълнима. Той добави, че Василев е заложил 25% ръст на приходите – 41 млрд. лв. По думите му обаче ръстът ще е само 8% – т.е. 36 млрд. лв.
„От януари до април ще се харчи сериозно. Ще се обещава много. Ако до този момент издържи сглобката и има ново правителство в рамките на този парламент, внезапно ще се окаже, че няма достатъчно пари за социални нужди. Пак няма да се инвестира в инфраструктура, както тази и миналата година, и ще стане голям проблем. До този момент обаче Асен Василев вероятно няма да е финансов министър.“
Дянков ще разубеждава ГЕРБ за ресторантьорите
Симеон Дянков съобщи още, че днес ще се среща с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Той заяви, че ще предложи партията да се откаже от по-ниските ставки за ресторантьорите. Още през 2020 г. кабинетът на Борисов намали ДДС за ресторантьорите на 9% като антикризисна мярка. В Бюджета за 2023 г., както и при дебатите за план-сметката за 2024 г., Василев поиска връщане на ДДС на 20%. Тази му идея срещна яростен отпор от ГЕРБ-СДС и ДПС. В крайна сметка Министерството на финансите заложи отново ставка от 9%, но ако браншът бъде изсветлен. За целта бяха предложени редица мерки като данък за бакшишите, безплатен обяд, ако не бъде издадена касова бележка, както и превеждане на заплатите на служителите в ресторантите само по банков път.
Дерогацията да падне веднага
Симеон Дянков заяви, че няма никаква опасност за националната сигурност и призова дерогацията за руски петрол и петролни продукти да отпадне веднага. По думите му цените на горивата у нас не са много по-ниски от европейските, както трябва да бъде, а по същото време „Лукойл“ само за 2022 г. има печалба от 3 млрд. лв.