Прекратено е разследването, в което бизнесменът обяви, че е платил 60 млн.лв. такса спокойствие
Прокуратурата почисти бившия премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов и ексфинансовия министър Владислав Горанов, като бързо-бързо прекрати делото за изнудването на Васил Божков и за неговите твърдения, че е платил 60 млн.лв. подкупи като такса спокойствие.
След обвитото и до момента в мистериозност връщане на бизнесмена от Дубай, той бе разпитван часове наред два поредни дни по това разследване, като адвокатите му обявиха, че той е потвърдил всичките си обвинения към Борисов и Горанов.
Покрай това разследване стана ясно, че докато стоеше в изгнание в Дубай заради множеството обвинения срещу самия него, Божков е бил разпитван 7 пъти от официални представители на САЩ, включително и за бившите премиер Бойко Борисов и финансов министър Владислав Горанов. Затова разказа интервю за bTV един от неговите адвокати Стоян Баумайер.
След разпита на Божков след завръщането му в България, той и семейството му бяха поставени под държавна охрана.
Сега прокуратурата съобщава официално, че досъдебното производство, образувано на 17.03.2022 г. по твърденията на Божков за Борисов и Горанов, е прекратено. Държавното обвинение се опитва надълго и нашироко да разкаже за делото и за това защо му слага край.
Започва с това как „разследването било за това, че в периода от 2014 г. до декември 2019 г. в гр. София с цел да принуди другиго да се разпореди с вещ или със свое право или да поеме имуществено задължение“ Божков бил заплашен „с насилие, разгласяване на позорящи обстоятелства, увреждане на имуществото или с друго действие с тежки последици за него или за негови близки, като деянието е извършено от или с участието на длъжностно лице и са причинени значителни имуществени вреди“.
В рамките на досъдебното производство били извършени множество процесуално-следствени действия, сред които и разпити на народните представители – Й. Цонев, В. Симеонов, Д. Йорданова, К. Исмаилов, Д. Танев, Д. Савеклиева, И. Московски, Л. Павлова, Д. Главчев, К. Кръстев, М. Стоянова, В. Николов, Е. Симеонов, Н. Александров, П. Чобанов, А. Имамов, Г. Търновалийски, Х. Митев, Г. Ковачев, Д. Добрев, Д. Горов, П. Кънев, Е. Ангелова, И. Калфин, Р. Гечев, които към периода са били членове на временната и постоянната комисия по бюджет и финанси в Народното събрание. Свидетелите твърдели, че не им е оказван натиск или неправомерно влияние за това по какъв начин да гласуват за внесените от Г. Кадиев и М. Стоянова през 2014 г. законопроекти за изменение и допълнение на Закона за хазарта.
След „обстоен анализ на материалите и събраните доказателства“ наблюдаващият прокурор направил извод, че са налице основания за прекратяване на наказателното производство. „По делото са извършени всички възможни и необходими действия по разследването, но не са събрани доказателства, които по категоричен и безсъмнен начин да сочат, че в съучастие като извършители, както и поотделно Б. Борисов, В. Горанов и С. Арнаудова са упражнили принуда спрямо В. Божков с цел той да им предоставя парични средства или други облаги и да прехвърли акции от хазартните дружества, в които има участие“, пише още в съобщението.
„Свидетелят Божков дава показания, че за периода от началото от 2015 г. до края на 2019 г. се е срещал с Горанов в кабинета му, докато е би министър на финансите. На тези срещи Божков твърди, че е предавал на Горанов различни парични суми, изтеглени от банкови сметки. Свидетелят Божков твърди, че парите са вземани лично от него от офиса и предавани лично от него на Горанов, като други лица на срещите не са присъствали. Свидетелят Божков дава показания, че за периода 2017 г. – края на 2019 г. предал на Горанов около 60 000 000 лева. Свидетелят Божков дава показания, че не е обсъждал водените разговори и срещите с Борисов и Горанов с неговите съдружници, не е вземал пари от съдружниците си и те не са участвали в плащането на сумите на Горанов“, разказва още прокуратурата.
Свидетелят Горанов пък дал показания, че в периода 2016 г. – 2018 г. е имал няколко срещи с Божков в кабинета си, докато е бил министър на финансите. Срещите в кабинета му били провеждани по инициатива на Божков за въпроси, свързани със законодателството в областта на хазарта, в това число и за уеднаквяване на режима на облагане с такси на хазартните игри. Инициативата за обстоятелствата, свързани с предложения за промени в Закона за хазарта в частта за таксите, в края на 2014 г. била на народни представители и според свидетеля Горанов не е била съгласувана и обсъждана с МФ. Според показанията му, предложените промени не са били обсъждани от него с Божков. Той отричал и да е получавал парични средства или други облаги от Божков и да е упражнявал по каквато и да е форма принуда спрямо него.
В хода на проведеното разследване била разкрита банкова тайна, въз основа на което са изискани и приобщени документи, съдържащи всички извършени тегления в брой на каса от банковите сметки с титуляр Божков, отразяване на изтеглянето по салдото на съответната сметка и информация за номинала на банкнотите, които са били предадени от банката при тегленията за периода от 01.01.2014 г. до 01.01.2020 г.
След анализ на предоставените документи се установява, че действително за периода има извършени тегления в брой на каса от банковите сметки с титуляр Васил Божков на големи парични суми в лева и в евро. От събраните доказателства по делото не може да се установи по какъв начин са разходвани изтеглените парични суми.
Приема се за безспорно, че в периода от 2015 г. до края на 2019 г. Васил Божков е посещавал сградата на МФ. Имал е срещи с Горанов в кабинета му. Не може да се установи с конкретност периодът, броят на посещенията и техните дати. По никакъв начин не може да се установи как Божков се е разпореждал с носените в него парични средства, в това число и дали същите са били предавани на Горанов. На срещите между двамата не са присъствали трети лица.
„При така установената фактическа обстановка от една страна са твърденията на Божков, че е давал парични суми на Горанов, от друга са твърденията на Горанов, че не е вземал такива. Налице са две коренно противоположни версии и независимо от положените усилия в хода на разследването не е възможно категорично едната да бъде оборена за сметка на другата, тъй като не са установени други доказателства, които да спомогнат за преодоляване на двете крайно противоречиви групи показания“, твърди прокуратурата.
Косвени доказателства за това, че Божков евентуално е предавал на Горанов пари, били показанията на свидетели, които посочват, че са виждали Божков да взема със себе си големи парични суми в брой преди посещенията си в МФ. Същите обаче не били достатъчни, за да обосноват единствения и непротиворечив извод за твърдяното от Божков. Още повече, че свидетелите не знаели дали след излизането на Божков от министерството паричните суми са били в него, пишат от прокуратурата.
От всички събрани доказателства, които включват свидетелски показания на лица, имащи пряка връзка с Божков, Борисов и Горанов, не се установявало спрямо Божков да са били отправени заплахите, които същият твърди в показанията си.
При така установената фактическа обстановка наблюдаващият прокурор стигнал до извода, че в настоящия случай не са налице достатъчно данни за извършено престъпление по НК.