Джевдет Чакъров беше изваден от Ахмед Доган като зайче от ръкава на фокусник и номиниран за съпредседател на ДПС най-неочаквано. При това след като почти цяло десетилетие стоеше някак си встрани и дори далеч от голямата политика.
Всъщност кой е Джевдет Чакъров? Този на пръв поглед приветлив мъж е амбициозен, упорит и преследващ до край целите си човек, който знае какво и кога да поиска. Именно роденият в Асеновград хирург е един от най-големите кошмари за канадските златотърсачи и любимци на всички власти от „Дънди прешъс металс“ и враг на ГМО-индустрията.
Като министър на околната среда и водите в кабинета на така наречената Тройна коалиция, с премиер Сергей Станишев, именно Чакъров започва битка с „Дънди прешъс“ и поставя на масата проблема за неоправдано ниското концесионно възнаграждение, определено в договора за концесия на едно от най-богатите находища на злато в България – в Челопеч. Тогавашният екоминистър изразява позицията, че държавата е ощетена и не е защитен българският национален интерес. Чакъров не одобрява и доклада за оценка за въздействие върху околната среда, с който канадският концесионер иска разширение на добива и производството. В резултат на това през март 2008 година е постигнато споразумение за увеличение на концесионното възнаграждение близо 10 пъти. Представяте ли си за какъв пладнешки грабеж е ставало дума преди това.
След парламентарните избори през 2009 година, спечелени от ГЕРБ, Чакъров е избран за депутат от ДПС в XLI народно събрание от 2-ри многомандатен избирателен район, Бургас. Става заместник-председател на парламентарната комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондовете и член на парламентарната комисия по околна среда и води. През 2011 година като народен представител и член на парламентарната комисия по околна среда и води Чакъров е един от първите, които повдигат темата за рисковете от либерализиране на Закона за ГМО, какъвто проектозакон е внесен в парламента след одобрението му от правителството на ГЕРБ по предложение на МОСВ. Между първо и второ четене на Закона за изменение и допълнение на Закона за ГМО Чакъров внася предложения с цел запазване на рестриктивния режим на действащия Закон за ГМО, приет през 2005 година. В крайна сметка правителството отстъпва пред силния обществен натиск и текстовете за либерализиране на режима за ГМО отпадат.
Любопитно е, че след няколко дена, на 11 януари 2024 година в Брюксел предстои ново гласуване по предложението на Европейската комисия следващото поколение ГМО растения да бъде извън проверките и оценките на риска. На 11 декември миналата година 9 страни-членки на ЕС – Австрия, Полша, Румъния, Унгария, Хърватия, Словакия, Словения, Кипър и Малта, бяха против премахването на контрола на новите ГМО. България е все още с неясна позиция, но със сигурност бъдещият съпредседател на ДПС Джевдет Чакъров ще работи срещу по-либералния режим и ще застане на позициите на въпросните девет държави.
Междувременно във визитката на Чакъров като министър е и отлично подготвената Оперативната програма „Околна среда“, която е одобрена от Европейската комисия през ноември 2007 година, след като на 1 януари същата година България става пълноправен член на ЕС. Тя стартира успешно още през март 2008 година. По време на мандата на Чакъров МОСВ подготвя и предложенията за екологични зони, които да се включат в Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“.
Джевдет Чакъров е роден на 8 август 1960 г. През 1986 г. завършва медицина в Пловдивския медицински университет и до 1988 г. работи като хирург в болницата в гр. Лъки. След напускане на работата там завършва обща хирургия. Автор е на научни изследвания и публикации в сферата на хирургията, микробиологията, социалната медицина и здравния мениджмънт.
Член е на ДПС от създаването на партията, а през 1996 година е избран за член на Централното оперативно бюро – колективния ръководен орган на ДПС. През 1998 година е на обучение в Хамбург, Германия, организирано от фондация „Фридрих Науман“. На следващата година минава обучение и в Лондон, което включва едномесечно участие в предизборната кампания за изборите за европейски парламент на либералната партия във Великобритания. Тогава обикаля с настоящия лидер на Европейската либерална партия (АЛДЕ) Греъм Уотсън и неговия екип избирателния район, от който сър Уотсън е избран за член на Европейския парламент.
През 2001 година именно Джевдет Чакъров представя и защитава кандидатурата на ДПС за пълноправно членство в Европейската либерална партия на нейни официални форуми в Любляна и Брюксел, а през 2003 година представя и защитава кандидатурата на ДПС за пълноправен член в Либералния интернационал по време на конгреса на организацията в Дакар. През май 2005 г. Джевдет Чакъров е избран за вицепрезидент и член на Бюрото на Либералния интернационал.