„Не бих се учудил, когато през март предстои ротация може да се стигне и до преформатиране на сглобката в нещо различно, което да е тройна коалиция“.

Това заяви пред бТВ бившият премиер Сергей Станишев. Преди 15 години той бе начело на държавата именно в мандата на тройната коалиция – БСП, НДСВ и ДПС. В момента Станишев е евродепутат.

За него е очевидно, че ДПС е третият участник във властта. Това било и от обръщението на почетния лидер Ахмед Доган, обясни Станишев. То можело да се тълкува като подготовка и заявка за участие в управлението.

Всъщност с изявлението си Доган предложи да се изберат двама съпредседатели на партията – Делян Пеевски и бившият екоминистър Джевдет Чакъров. Първият е особено активен в последните месеци. Наскоро даже заяви, че ако премиерът Николай Денков не може да си свърши работата, той, Пеевски, е готов и може да го направи.

По план управляващата „сглобка“ трябва да направи ротация през март. Тогава се очаква вицепремирът Мария Габриел от ГЕРБ да застане начело. Преди няколко дни партийният лидер Бойко Борисов заяви, че уговорката ще бъде спазена, а ДПС няма да имат министри, защото не искат такива постове.

За едно правителство е най-важно вътрешното доверие. Онази тройната коалиция, когато беше много критикувана, се градеше върху достатъчно доверие и уважение, и между лидерите на партиите, и между разбирането, че всяка партия има своя интерес. В момента, като че ли има взаимна омраза. Аз се притеснявам, че в края на годината се изхарчиха 11 милиарда лева без много прозрачност и яснота. Финансовият министър Василев винаги е говорел за прозрачност в разходите. От тези 11 милиарда, 6 милиарда са текущи разходи на държавата и на институциите, но 5 милиарда не са никак ясни и прозрачни. Чува се, че около 1,2 милиарда са изразходвани за авансови плащания на общини по нереализирани проекти, което е нарушение на закона. Очевидно това е част от сделките между управляващите субекти, които са на хартия двама, а в реалността трима„, коментира Станишев пред бТВ.

Той разкритикува и поведението на България по време на преговорите за влизане в Шенген. Управляващите отчитат като голям успех приемането по въздух и вода след 31 март.

Аз винаги съм бил категоричен привърженик на това да настояваме и да постигнем едновременно влизане в Шенген и по суша, и по море, и по въздух. За мен е разочарование този резултат, който е частичен. Той ще облекчи пътуването на българите със самолет. Това не решава икономическия проблем. Стотиците милиони загуби, които търпи българската икономика заради безкрайните опашки на тировете, защото стоките се внасят и изнасят най-вече по суша„, заяви той.

Според Станишев страната ни е била „прекалено в ролята на молител“, а не на някой, който си е свършил работата и е станал жертва на дискриминация заради вътрешни проблеми на друга държава – Австрия.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *