Министерството на финансите публикува днес проектобюджета за 2020 г. и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза (АСБП) за периода 2020-2022 година, която представлява мотивите към законопроекта. Документите могат да бъдат прочетени тук.
Както беше обещано, в него се залага 10-процентно увеличение на заплатите в бюджетната сфера. Увеличението на субсидията за общините е с 450 млн. лв. Проектът трябва да бъде одобрен от правителството и внесен в Народното събрание до края на месеца. В неделя в страната ще се състоят местни избори.
В средносрочната бюджетна прогноза е записано, че през 2020 г. бюджетът ще е балансиран, не се предвиждат промени в основните данъци и, с някои изключения, в осигурителните плащания. Според управляващите ниските данъци допринасят за повишаване на икономическия растеж и имат положително влияние върху търсенето и предлагането на труд.
Основните цели на данъчната политика са повишаване на приходите от данъци, справяне със сенчестата икономика и намаляване на административната тежест и разходите за бизнеса и гражданите, е записано в мотивите.
В сферата на образованието с по 360 млн. лв. годишно до 2022 г. се предвижда повишаване привлекателността на учителската професия и мотивацията на действащите учители и привличането на млади и високообразовани хора в системата. Ще бъдат насърчавани зрелостниците – отличници към педагогическите специалности. Целта е през 2021 г. да бъде постигнато удвояване, спрямо 2017 г., на заплатите на педагозите.
В здравеопазването обявените основни приоритети са осигуряване на финансова устойчивост и обезпеченост на здравната система, с цел подобряване здравето на населението, повишаване и поддържане качеството на живот чрез намаляване на преждевременната смъртност и заболеваемостта, както и преодоляване на регионалните дисбаланси и осигуряване на функционално взаимодействие между отделните нива на медицинска помощ. Изграждането на Национална здравна информационна система също отново е приоритет.
В отбраната относителният дял на капиталовите разходи към общите разходи за отбрана е над 20-процентния критерий на НАТО. Разходите за отбрана са съобразени с Националния план за повишаване на разходите за отбрана на 2 на сто от БВП до 2024 г.
Пенсиите ще се увеличат с 6.7% от 1 юли 2020 г., минималната заплата става 610 лв. от 1 януари. Около 3 часа по-късно пресцентърът на финансовото министерство изпрати и графика за целите на правителството за размера на средната работна заплата, която се очаква да достигне 1500 лв. към края на 2021 г. при 1224 лв. в момента.
Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се хора се вдига също на 610 лв., включително за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители, които сега плащат вноски върху 400 лв. Максималният осигурителен доход за всички осигурени се запазва в размер на 3 хил. лева.
Основните бюджетни взаимоотношения между общините и централния бюджет в проекта на Закона за държавния бюджет за 2020 г. са в общ размер 4.203 млрд. лв., а предвиденото увеличение спрямо тазгодишния бюджет е с 456.8 млн. лв., информира Министерството на финансите. Общата субсидия за делегираните от държавата дейности се увеличава с 418.8 млн. лв.; изравнителната субсидия – с 13 млн. лв.; трансферите за зимно поддържане и снегопочистване – с 5 млн. лв.; целевата субсидия за капиталови разходи – с 20 млн. лева.
Министерството планира да свали съотношението държавен дълг към брутен вътрешен продукт от 18.6% в края на тази година на 17% в края на 2022 г. И при приходите, и при разходите за периода 2020-2022 г., изразени като процент от БВП, се наблюдава тенденция на спад от 36.9 % до 35%, а в номинален размер стойностите на тези показатели се залага увеличение, като от 46.827 млрд. лв. за 2020 г. се очаква да достигнат 50.143 млрд. лв. през 2022 г.