Десните призоваха президента да оттегли своя указ, с който предлага на парламента да избере кабинета на ГЕРБ

ПП-ДБ оттеглят подкрепата си за Мария Габриел като кандидат за премиер. Това обявиха лидерите на десницата на извънредна пресконференция. Реакцията им дойде, след като Габриел представи пред президента Румен Радев проект на правителство, който не е бил одобрен от ПП-ДБ. Фрапиращото е, че в кабинета мнозинството от министрите са представители на десницата.

„Габриел вече не е част от решението, а част от проблема. Може би най-новото и най-красивото лице на мафията в България“, обяви съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев. А колегата му Атанас Атанасов призова президента Румен Радев да оттегли своя указ, с който предлага на парламента да избере кабинета на ГЕРБ.

Какъв е казусът

Всичко започна, когато се разбра, че десните лидери са отказали да подпишат проекта на споразумение за съвместно управление между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. А списъкът с кандидатите за министри, който Габриел представи пред президента е приложение към това споразумение. След срещата с президента Габриел заяви, че тя е подписала документа. Депутатът от ГЕРБ Рая Назарян, която участваше в преговорите с десницата, разказа, че вчера в 18 часа споразумението е било одобрено (не каза „подписано“ – бел.а.) от съпредседателя на ПП-ДБ Христо Иванов. Половин час по-късно, когато вече е било подписано от Габриел, останалите десни лидери отказали да го подпишат.

Тези факти веднага поставиха под съмнение не само споразумението, но и самия състав на кабинета, който Габриел изчете пред президента.

Още преди десните да реагират, Румен Радев светкавично констатира, че кандидатът за премиер е изпълнила мандата според конституционната процедура, и подписа указ, с който предлага на парламента да я избере за министър-председател. Очаква се още утре той да бъде разгледан от Народното събрание.

Какво каза Габриел

Пред държавния глава кандидат-премиерът изтъкна, че с ПП-ДБ са постигнали споразумение за общо управление, от което става ясно, че нямат различия по отношение на правосъдната реформа, обновяването на регулаторните органи и воденето на борба с корупцията. По думите й, досега реформи са били провеждани с подкрепата на ГЕРБ-СДС, което е направило логично искането на партията на Бойко Борисов да се създаде правителство на споделената отговорност, в което ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да бъдат равнопоставени партньори.

В нито един момент обаче тя не заяви, че преговорите с десницата са били успешни.

Накрая тя изчете пред него списък с кандидатите за членове на кабинета. Той отразява почти без промяна състава, който изтече вчера в медиите и с който ПП-ДБ още тогава обявиха, че не са съгласни. Разликата между двата списъка е, че според новия ПП-ДБ биха запазили социалното и образователното министерство, както и че Валентин Мундров заменя Александър Йоловски като министър на електронното управление. А герберите биха получили още четирима представители в правителството, освен Габриел, които ще оглавят министерствата на отбраната, екологията, енергетиката и иновациите. Самата тя запазва поста на външен министър.

За отбелязване е, че в списъка на Габриел присъстваха редица министри, срещу които лично възрази Бойко Борисов. Става въпрос за министъра на финансите Асен Василев, на спорта Димитър Илиев, на туризма Зарица Динкова, на икономиката Богдан Богданов. Нямаше ги военният министър Тодор Тагарев, който беше трън в очите не само на ГЕРБ-СДС, но и на ДПС, както и министърът на иновациите Милена Стойчева, която герберите стръвно нападаха заради дългите й командировки в чужбина.

Ето и пълния списък, който представи кандидат-премиерът:

Мария Габриел (ГЕРБ-СДС) – министър-председател и министър на външните работи;

Николай Денков (ПП-ДБ) – заместник министър-председател по европейските въпроси;

Асен Василев (ПП-ДБ) – министър на финансите;

Калин Стоянов (ПП-ДБ) – министър на вътрешните работи;

Андрей Цеков (ПП-ДБ) – министър на регионалното развитие и благоустройството;

Иванка Шалапатова (ПП-ДБ) – министър на труда и социалната политика;

Христо Гаджев (ГЕРБ-СДС) – министър на отбраната;

Атанас Славов (ПП-ДБ) – министър на правосъдието;

Галин Цоков (ПП-ДБ) – министър на образованието;

Катя Панева (ПП-ДБ) – министър на здравеопазването;

Кръстьо Кръстев (ПП-ДБ) – министър на културата;

Ивелина Василева (ГЕРБ-СДС) – министър на околната среда и водите;

Кирил Вътев (ПП-ДБ) – министър на земеделието и храните;

Росен Желязков (ГЕРБ-СДС) – министър на иновациите и растежа;

Жечо Станков (ГЕРБ-СДС) – министър на енергетиката;

Богдан Богданов (ПП-ДБ) – министър на икономиката и индустрията;

Георги Гвоздейков (ПП-ДБ) – министър на транспорта и съобщенията;

Валентин Мундров (ПП-ДБ) – министър на електронното управление;

Зарица Динкова (ПП-ДБ) – министър на туризма;

Димитър Илиев (ПП-ДБ) – министър на младежта и спорта.

Пълна подкрепа от ДПС

Отново пролича, че ГЕРБ-СДС и ДПС съгласуват предварително действията си. В официална позиция лидерът на ДПС Делян Пеевски похвали Бойко Борисов и Мария Габриел за предложения кабинет. Според него те“подхождат отговорно към хората и към държавата, като я спасяват от безвремието на служебните правителства и политическата криза“.

Затова партията му ще подкрепи предложеното правителство. Само гласовете на ДПС обаче нямат достатъчни, за да премине кабинетът през парламента; задължителна е подкрепата на ПП-ДБ.

Пеевски посочва, че правителството ще има подкрепа на ДПС, „докато работи за хората и си спазва обещанията към българските граждани“. „В парламента сега трябва да продължи  постигнатото с промените в Конституцията, с промени в законите, за да има реална съдебна реформа и битка с корупцията“, декларира водачът на движението.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *