Полиция и прокуратура се опитали да издирят бизнесмена Размиг Чакърян-Ами при акцията срещу някогашния следовател Петьо Петров-Еврото. Това става ясно от документи, публикувани от организацията „Антикорупционен фонд“.
Основанието да се търси връзка между двамата били данни, придобити от ДАНС. От тях се разбирало, че на адреса на дружеството „Евролаб 2011“ в София може да има „вещи и предмети от значение за обраузваното досъдебно производство„. Как точно двамата са свързани, не се разбира.
Кой кой е?
Размиг Чакърян-Ами е свързан със сагата с граничния контрол на пункта „Капитан Андреево“. Бизнесменът представлява фирмата „Интерпред Еврологистик“, която извършваше т.нар. фитосаниратен контрол на турската граница, т.е. проби за пестициди на влизащите от Турция плодове и зеленчуци. След това същата дейност бе поета от „Евролаб 2011“, но през лятото на 2022 г. избухна скандал и тогавашното правителство на Кирил Петков започна опити да върне контрола на държавата.
Пeтьо Петров е бивш следовател, смятан за лобист в съдебната власт и главен герой в аферата „Осемте джуджета“. Дълго време прокуратурата не се интересуваше от него. Едва през пролетта на миналата година, след като до колата на тогавашния главен прокурор Иван Гешев избухна взрив, беше образувано дело срещу Петров. Последва акция на ГДБОП и прокуратурата, но бившият следовател изчезна и досега се води в неизвестност.
Именно при тази операция полицай от ГДБОП пише докладна записка, с която предлага да се извършат обиски на адреса, на който е регистрирана „Евролаб 2011“. Дали и какви важни вещи и предмети са открити не става ясно.
С постановление на прокурора Георги Иванов от районната прокуратура в София се указва да „бъдат поставени под специфичен граничен контрол„, за да не избягат в чужбина Петров и Чакърян. Освен това се нарежда и постоянна полицейска охрана на офис на бул. „Черни връх“ в София, в който се намира „Интерпред Еврологистик“ заради предстоящ обиск.
Какво е намерено при тези обиски не се знае. Към днешна дата не е ясно и дали разследващите все още имат интерес към издирване на Чакърян.
Не се знае и каква е съдбата на множество други доказателства, иззети от апартамент, ползван от Пепи Еврото. Става дума за два компютъра, един мобилен телефон, напечатани и ръчно изписани документи, както и различни носители – компактдискове, лентови носители, касети с ленти и една дискета. Близки до него твърдят, че той е имал множество записи на магистрати, правени с цел да ги изнудва и компрометира.
Всички доказателства са надлежно описани и след това пратени в районната прокуратура. Впоследствие обаче те са иззети от горестоящата градска прокуратура. Най-сетне делото е пратено във Върховния касационен съд. Преди това обаче доказателствата са били преглеждани от прокурора от СГП Йордан Петров. Той е магистратът, прекратил делото срещу Петров.
В същите материали има свидетелски показания, че главният прокурор Борислав Сарафов е ходил често в ресторант „Осемте джуджета“. След като делото срещу Еврото е прекратено е образувано ново производство, но вече срещу прокурора, образувал първото разследване.