ПП-ДБ взривиха възможността за диалог с ГЕРБ, предупреди Тома Биков
С гласовете на ПП-ДБ, „Възраждане“, БСП и „Има такъв народ“ 49-ото Народно събрание гласува оставката на председателя си – Росен Желязков от ГЕРБ, ден преди парламентът да излезе във ваканция заради предстоящата предизборна кампания.
Шестата поправка на Конституцията въведе непрекъсваемост на законодателната власт – затова парламентът остана същият след падането на редовния кабинет. НС обаче взе решение миналата седмица, с което се разпусна по време на предизборна кампания, за да не се използва трибуната за агитация.
Искането за оставката бе внесено от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), които вчера решиха да се присъединят към настояването на опозицията за оставка на Желязков – първо подеха инициативата от „Възраждане“, а към тях се присъедини БСП. „Има такъв народ“ (ИТН) настояват да внесат свои мотиви за оставката му.
ПП-ДБ мотивират искането си с цялостното поведение на Желязков като ръководител на парламента. Според тях председателят на парламента злоупотребява с власт и правомощия и работи в интерес на ГЕРБ.
Като конкретни мотиви те посочват, че Желязков е нарушил процедурата по предсрочно прекратяване мандата на управителя на здравната каса Станимир Михайлов, че системно злоупотребява с правото по член от правилника на парламента и нарушава провеждането на парламентарния контрол.
Тома Биков от ГЕРБ обяви аргументите за несериозни и искането за оставката на Желязков за чисто политическо.
„Този ясен политически акт ще има ясни последствия. Може би е някакъв ваш тактически заход за предизборната кампания, но ние приемаме това като взривяване на възможността на водене на диалог между ГЕРБ и ПП-ДБ в средносрочен и дългосрочен план. Вие какво си мислите, няма значение“, каза той.
Станислав Балабанов от ИТН каза, че те ще гласуват за оставката на Росен Желязков, защото те, а не ПП-ДБ са опозиция. Той обяви, че ИТН напускат залата и ще се върнат, когато „свърши този фарс“.
Георг Георгиев от ГЕРБ взе думата и засипа ПП-ДБ с множество обиди и обвинения – нарече ги „партия на пуделите, контрабандистите и наркотафикантите“. Бившият премиер Николай Денков отвърна, че хората в България знаят, че това, което е разказал Георгиев, се отнася на 100% за ГЕРБ и ДПС.
Йордан Цонев от ДПС направи процедура по прекратяване на дебата с думите, че дебатът е позорен, а има две важни точки за деня – обсъждане на Пътната карта за климатичната неутралност и решението за отлагане на излизането на либерализирания пазар за ток. Предложението му се прие. Мирослав Иванов от ПП-ДБ обяви, че процедурата за прекратяване на дебата е в нарушение на правилника.
„Смятам, че процедурата на г-н Цонев целеше да запази достойнството на НС и да прекрати един дебат, който не се движеше в добра посока“, заяви зам.-председателят на НС Росица Кирова (ГЕРБ).
В края на дебата Росен Желязков взе думата:
„Аз няма да говоря политически. По презумпция би трябвало да се говори по-дефанзивно. Няма да навеждам доводи към политически мотиви. Има една мисъл на един велик афорист, който казва, че понякога трябва да замълчиш, за да бъдеш чут. Всички ние в тази зала сме хора. Пратени от други хора, за да работим за тях, Като хора имаме нашите слабости и страсти, но ние като народни представители трябва да имаме отговорност, честност и почтеност. И още едно качество, което понякога губим, и то е човещина. Тези хора в залата (от КНСБ гледат заседанието – бел. ред.) очакват наше важно решение.
Битува мнението, че сме драматична група актьори в политическия театър. Понякога, когато актьорите се качват на сцената, мислейки си, че се качват там, отиват на ешафода.
Сега сме в периода на Страстната седмица и е важно и да потиснем и грубостта, и егото, а на преден план да е смирението. По този повод, а и по повод гласуването, което ще бъде с конститувен ефект – искам да ви благодаря за доверието и да се извиня, ако някого съм засегнал като човек. За мен беше чест да бъда председателят на 49-ото Народно събрание.“
ГЕРБ и ДПС го аплодираха на крака. Зам-председателят Росица Кирова (ГЕРБ) се разплака.
След това се премина към гласуване. От 232 гласували народни представители, „за“ бяха 129, „против“ – 103, нямаше въздържали се. Само ГЕРБ и ДПС гласуваха против.