Идва ли апокалипсисът?! Този въпрос звучи съвсем логично след всичко, което се случва с времето! То като че ли съвсем се побърка. Ставаме свидетели на невиждани до този момент метеорологични аномалии. А онова, което се случи миналата седмица в Дубай, граничи с абсурдното. Никой не е очаквал, че такава мощна буря с проливни дъждове ще потопи под вода Обединените арабски емирства. Социалните мрежи бяха залети с покъртителни кадри. Метрото беше затворено заради наводненията, летището бе парализирано, а хиляди пътници стояха като заложници и не можеха да отлетят до желаната от тях дестинация, Дубай мол се превърна в басейн, а други търговски центрове приличаха на езера. Да не говорим за магистралите с потопени коли и плаващи на салове хора. Тъй като дъждовете не са обичайно явление в ОАЕ, по много пътища липсва каквато и да е отводнителна мрежа, а това няма как да не доведе до наводнения.

Заради лошото време властите се принудиха да предупредят гражданите да излизат навън само при крайна необходимост. Най-страшното от всичко обаче е, че има и загинали. Според официалната информация става дума за 18 души, а сред жертвите са и 10 ученици.

В същото време се появиха подозрения, че ужасяващите наводнения в Дубай може да са били причинени от самите дубайци. Знае се, че там те си „засяват“ облаци – техника, при която самолетите изстрелват солни факли в небето, за да ускорят кондензацията и да предизвикат валежи – за осигуряване на своите подпочвени води. Данните за проследяване на полети, анализирани от Associated Press, показват, че един самолет, свързан с усилията на ОАЕ за засяване на облаци, е прелетял из страната в неделя. Междувременно Ахмед Хабиб, метеоролог в Националния център по метеорология (NCM) на ОАЕ, каза за Bloomberg, че са извършени няколко полета за засяване на облаци в дните преди безпрецедентните валежи.

И докато в Обединените арабски емирства се бореха с водната стихия, у нас станахме свидетели на невиждани летни жеги през април. На много места бяха отчетени температурни рекорди. Такъв е случаят на 15 април в Търговище, където термометрите показаха 31,6 градуса. До този момент максималната температура на тази дата е била 25,8. Любопитното е, че през 1996 г. сме мръзнали на минус 0,5 градуса.

Подобни температурни рекорди бяха отчетени още в Плевен и Кнежа – съответно 31 и 31,7 градуса. Въобще по всичко личи, че времето не е в ред и след големите горещини дойдоха почти зимни студове. В съседна Румъния дори заваля сняг, а температурите паднаха с повече от 20 градуса. Снежната покривка в Карпатите пък бе над половин метър.

През последните години се случват всякакви аномалии с времето, като най-фрапиращата е, че в пустинята вали сняг, и то все по-често. За да се стигне до това необичайно явление, са необходими две неща – ниска температура и влажен въздух. Въпреки че в Сахара може да има температури над 50°C през деня, през нощта става много студено заради пясъка, който се охлажда бързо, и липсата на облаци в небето. Най-ниската температура от -14°C е регистрирана в Алжир през януари 2005 г. През зимата хладен и влажен въздух нахлува на територията на Северна Сахара от Атлантическия океан и Средиземно море. Това води до увеличаване на валежите по границата със Сахара. Специалисти обясняват, че в същото време над планинската верига Сахарски Атлас (това е най-източната част на Атласките планини) издигащият се въздух се охлажда и кондензира, в резултат на което влагата може да замръзне и да образува ледени кристали, които след това падат под формата на сняг. Ако такива валежи паднат върху пясък, който все още не се е затоплил, тогава хората стават свидетели на феномена сняг в пустинята.

След всички тези необичайни явления май апокалипсисът изглежда все по-близо… Дали грешим? Дано.

Проф. Георги Рачев: Прехвърляме пари за екопроекти от левия в десния джоб

За 20 години температурата на въздуха сериозно се е повишила, а само той и свободата ни правят равни

– Порой в Дубай, рекордни жеги и рязко застудяване у нас, сняг в Румъния. Какво се случва с времето, професор Рачев?
– Медиите създават впечатлението, че светът се е обърнал на обратно, а всъщност с времето нищо не се случва. Който познава климата на Дубай и в тази част от Близкия изток, знае, че това са типичните валежи през февруари и март. Интересното е, че в някои райони паднаха над 200 литра на кв. м, а годишната сума на валежите обикновено е от порядъка на 150 литра на кв. м. Създаде се благоприятна синоптична обстановка на огромна територия, в която с гръмотевична дейност и силен вятър се изсипа годишното количество на валежи в рамките на един ден. Много хора знаят, че там няма канализация и в резултат на това се случиха наводнения. Лошото е, че в Бахрейн има загинали, но в повечето случаи хората загиват не толкова от самото природно явление, колкото от обикновената човешка глупост.
Става по-топло, заради което в атмосферата се натрупва повече влага, т.е. много повече енергия. Топлият и богат на влага въздух е носител на валежи.

– Мнозина предполагат, че огромното количество валежи е свързано с т.нар. засяване на облаците?
– Медиите много обичат конспиративни теории и веднага се навързаха нещата, тъй като преди няколко дни беше осъществен поредният експеримент за засяване на облаци със сребърен йодид, в резултат на което се получават много кондензационни продукти и около тях част от влагата кондензира и пада уж страшен дъжд. Няма нищо такова. Засяването на облаците е доста спорен момент. Ние винаги сме мечтали да подчиним климата и природните процеси. Но за съжаление, сме много слабички и не можем нищо да направим. Остава ни единствено да мечтаем някога да можем да управляваме времето. Да въздействаш на купесто-дъждовен облак, който е с височина до горната тропосфера и е дебел 10 километра, е като да искаш да уловиш африкански слон с карфица.

– Тоест тези аномалии не са чак толкова изненадващи, така ли?
– Винаги е имало аномалии и затова са и рекордите, които се подобряват. Не е притеснително, че става по-топло. И преди в геоложката ни история е имало много топли периоди. Притеснителното и неясното за науката е фактът, че става много бързо. В рамките на 20 години наблюдаваме сериозно повишение на температурата на въздуха в глобален мащаб. И тъй като нямаме историческа даденост, нямаме памет това да се е случвало някога, не знаем как ще реагира климатичната и природната система. И въпреки че говорим непрекъснато за зелени технологии, зелена сделка и зелено бъдеще, въглеродните емисии достигнаха миналата година своя абсолютен максимум от над 37 милиарда тона. Потреблението на фосилни горива – нефт, въглища, природен газ, също регистрира максимални нива. Няма да се оправят нещата в скоро време, защото няма и политическо, и икономическо желание това да се случи. Иначе си приказваме и прехвърляме едни пари от левия джоб в десния.

– Значи човешката намеса все пак е в основата на климатичните промени, които наблюдаваме?
– Много трудно може да се даде еднозначен отговор на този въпрос. В света се навъдиха толкова много хора, които разбират от климат, че мен ме хваща страх. Човешката дейност замаскира и неглижира естествените природни процеси. Много трудно е да се отдели естественият процес от антропогенната дейност. Но определено човешката дейност влияе върху изменението на климата със сигурност към по-топло.

– Казахте, че тези промени се случват доста бързо, което е притеснителното. Това означава ли, че не може да се прогнозира как ще се измени климатът в бъдеще?
– Поглеждането в бъдещето е по-скоро предполагане на научна логика. Колкото по-топло става, толкова повече енергия във вид на топлина и на водна пара се генерира в атмосферата. Едни и същи природни явления се случват все по-интензивно и стават по-често срещани. Важно е да се отбележи, че те се реализират в определен географски район. Преди седмица валя и в пустинята, от което не последва нищо друго, освен че цъфнаха редица цветя. Но в Дубай дъждът доведе до спиране на трафика, загуба на човешки животи, материални щети. Един тропичен циклон преди 200 години в района на Флорида не е водил до никакви щети, защото там са били блата. Сега същият този циклон, със същата големина и интензитет ще доведе до загуби от порядъка на милиард. Трябва да се вземат истински мерки, свързани с икономика. Не можем да спрем Китай да бълва огромни количества въглероден диоксид и да ползва фосилни горива, защото цялата икономика ще рухне. Рухне ли тя, няма да има и данъци, а без тях няма да има откъде да се вземат пари за екопроекти. Разбрахте ли колко сложна е тази връзка? Затова нещата не могат да се случат от днес за утре. В Париж през 2015 г. се сключи чудесно споразумение, което беше основата за глобално зелено бъдеще. Но оттогава не е направено абсолютно нищо! Продължаваме да замърсяваме атмосферата. Просто големите корпорации прехвърлят пари отнякъде в зелени проекти, които въобще не са зелени. Тази тема е важна за всички хора, защото въздухът е нашето бъдеще. Няма отделен въздух за министър-председателя, за професора или репортера. Въздухът и свободата ни правят равни.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *