Партията се управлява от колективни органи или еднолично от почетния председател…
Пеевски е освободен от ДПС! Депутатите около Пеевски са освободени от ДПС! Областните управители, които са около Пеевски, са освободени от ДПС! Много новини за ДПС. И те идват от лагера на ДПС (без Пеевски), но защо сега…
Всичко, което се случва в ДПС, следва някаква логика, има някаква идея, но все още не се знае какъв ще е ефектът. А както се очертава, той ще е по-скоро никакъв.
Бомбастичната новина за ДПС без Пеевски излезе само ден, след като стана ясно, че изборите ще са на 27 октомври. Чакаше се решението на президента Радев. С други думи – време няма за кардинални промени. Но време има за „тайни ходове“, за да се печели доверие.
Когато привърженик на ДПС чуе, че Пеевски вече не е в ДПС, ще го запомни. Добре звучи. Доган го е казал значи е така. Дали обаче това е правно обосновано, дали е уставно издържано за обикновения човек не е важно. Нито ще се интересува, нито ще тръгне да чете Устава на партията. Щом бай Ахмед Доган е казал, значи е така.
И ето как се създава колизия
От една страна чуваме и от двата лагера в ДПС, че партията се ръководи от КОЛЕКТИВНИ органи – те решават, те избират, те са всичко. От друга страна чуваме, че това е решение ЦОБ, а сбирката е свикана от почетния председател. Доган може да свиква Централното оперативно бюро (ЦОБ), Централния съвет (ЦС) и Централната контролната комисия (ЦКК)!?
В случая никой не казва от ДПС (без Пеевски) дали ЦОБ е имал кворум? Обявява се, че ЦОБ е взел решение? На база какво… Като решение на колективен орган или като решение на почетния председател? Нали партията, припомняме, се управлява от колективния орган? Или еднолично от почетния председател… Кое е по-вярното.
Печатът на ДПС
Кой какъв печат държи в ръцете си с марката ДПС е важно, защото с него ще се подпечатат листите, когато партията се яви в Централната избирателна комисия, за да се регистрира за изборите. Реално листите трябва да се подпишат от Делян Пеевски и Джевдежт Чакъров. Това явно няма да стане.
Когато кажеш обаче, че ДПС вече има нови печати, а старите се обезсилват, това на електората говори, че всичко пак е в ръцете на Доган. Когато ДПС (без Пеевски) говори за нов печат, това с много голяма степен на сигурност означава, че оригиналният печат е в ръцете на Пеевски. И сега целта е да се обеззсили.
На когото не му харесва решението на ЦОБ, да го жали пред ЦКК…
И тук възниква казус. Почетният председател на ДПС Ахмед Доган може да свиква ЦОБ, ЦС и ЦКК – въпросът дали ще има кворум е друг, но той има такива права. Срокът, в който може Доган да свика ЦКК, е три месеца. Така срокът прехвърля двата месеца до изборите. Друг е въпросът дали изобщо има нужда да се пуска жалба за решението на ЦОБ, което не е обяснено как е свикано.
Тук даже и съдът няма как да се произнесе бързо, защото първо трябва да се извърви вътрешнопартийното обжалване на дадено решение, а след това вече съдът – като крайна инстанция, да каже дали са спазени правилата в партията. Така че жалба от страна на Пеевски по-скоро няма да има, защото няма нужда.
Ситуацията е заплетена, защото и двата лагера в ДПС показват характер за марката „ДПС“. Голямото спасение, както във ФАКТИ вече писахме, е двете фракции в ДПС да се явят поотделно на изборите, като бъдат припознати от малки партии, които ще имат регистрация – разбирай двете ДПС-та да се закачат за т.н. „ракети носители“, ползвайки чужда регистрация. Респективно ДПС на Пеевски и ДПС на Доган ще бъдат лицата им пред избирателите. Пределно ясно е кой кой е. Но две марки ДПС на избори… Надали някой някога е очаквал това.
Калин Каменов