Пеевски избра за съюзници “Български гласъ” и “Новите лидери”, а Чакъров – СБОР и ЗНС
ЦИК не вписват номер и час на регистрация
Всичките ДПС-та ще бъдат допуснати до изборите, прогнозират юристи, след безпрецедентното решение на ЦИК от днес. Разправиите кой да е под номер едно в регистъра на ЦИК завършиха с компромисно решение на комисията – паралелно да се приемат документите на двете ДПС-та, а в регистъра да не се вписват нито номер на партията, нито час на внасяне на документите.
Работата на ЦИК бе блокирана за повече от шест часа, защото представители и на двете крила на движението за права и свободи бяха заели места в залата за регистрация на документи часове, преди членовете на ЦИК да се появят в сградата на бившия Партийния дом.
ДПС-тата ще се явяват с тройни коалиции на парламентарните избори – това с председател Делян Пеевски ще е в съюз с “Български гласъ” и “Новите лидери”, а другото – с шеф Джевдет Чакъров е избрало за компания СБОР и Земеделски народен съюз.
Оказа се, че ЦИК заседава в отсъствие на председателката Камелия Нейкова и на зам.-председателя и говорител Росица Матева, които заминали да наблюдават изборите в Азербайджан. “Никога в активен период на ЦИК не сме пращали в командировка дори членове на ЦИК, а за председател и зам.-председател и дума не е отваряна”, коментира пред “Труд news” бившият шеф на ЦИК Александър Андреев. Бившият външен министър Кристиян Вигенин обясни, че обичайна практика е официални мисии от наблюдатели по линия на ОССЕ и на Парламентарната асамблея на Европа и неофициални, по покана на различни институции от съответната държава, в която има избори с цел да бъде похвалена организацията на вота. В случая Нейкова и Матева са били в Баку по покана на тамошната избирателна комисия.
Очаква се утре двете шефки на ЦИК да се завърнат и да участват в дебатите по регистрация на двете ДПС-та. Според юристи, на едно от тях ще се наложи да се откаже от абревиатурата ДПС, заради изборните правила.
ДПС с председател Делян Пеевски е внесло документи с искане за регистрация на “ДПС-Ново начало” с партиите “Български глас” и Новите лидери”.
“Български глас” е партия, регистрирана през 2007 г., председател е Георги Захаринин Попов, представящ се за “политик, юрист, художник, поет”. Той е бил депутат в 45-ото и 46-ото НС от групата на “Има такъв народ”.”Новите лидери” е създадена също през 2007 г., председател е Иванка Илиева Митева-Ангелова. Тя е адвокат от Пловдив.
Другият председател на ДПС – Джевдет Чакъров, иска да участва в изборите с коалиция “ДПС – Демокрация, права и свободи” с две партии. Това са “Справедлива България обединени родолюбци” (СБОР) и Земеделски народен съюз (ЗНС).
СБОР е регистрирана през 2012 г., съпредседатели са Димитър Николов Илиев, Веселин Малинов Пенев и Георги Тодоров Гатев.
ЗНС съществува от 1997 г., председател е Румен Йончев. Той беше депутат в ПГ на “Коалиция за България” в 42-рото НС, от ПГ на “Български демократичен център” в 43-тото НС, от ПГ на “Изправи се! Мутри вън!” в 45-ото НС, от ПГ на “Изправи се БГ! Ние идваме!” в 46-ото и от ПГ на “Български възход” в 48-ото НС.
Предстои ЦИК да реши дали да регистрира две коалиции със сходни абревиатури в наименованията или да предложи на една от двете промяна. Това обаче според юристите означава ново събиране на необходимите 2500 подписа.
Не е изключено да се появи и проблем със сменения печат на партията от ДПС с председател Чакъров, тъй като не е ясно дали той вече е регистриран.
Тепърва предстои ЦИК задълбочено да преглежда документите на двете ДПС-та, а ГРАО да направи проверка на подписите. Под въпрос е и ще съберат ли двете конкуриращи се партийни фракции 2/3 от гласовете на членове на ЦИК, необходими за вземане на решение.