И да е имало парични операции, те не подлежат на засичане по закона срещу тероризма

 

В резултат на проверките, извършени от Държавна агенция „Национална сигурност“, съвместно с Националната агенция по приходите, Министерството на вътрешните работи и Агенция „Митници“, е установено по безспорен начин, че в България не са внасяни, изнасяни или произвеждани комуникационни устройства, отговарящи на взривените на 17.09.2024 г. в Ливан и Сирия.

Това се казва в ново съобщение от ДАНС, след като вчера имаше почти същото.

То дойде след материали на унгарски медии, които откриха фирма, регистрирана със седалище в София, която, според тях, имала отношение към сделката с взривилите се в Близкия изток пейджъри (а впоследствие и уоки-токи).

„Установено е също, че визираната в медийните публикации фирма „Норта Глобъл“ ЕООД или нейният собственик не са осъществявали сделки, по отношение на които България има юрисдикция, с предмет покупко-продажба на стоки (?!)

Данните от проверките сочат, че „Норта Глобъл“ ЕООД не е извършвала финансови операции, попадащи в обхвата на Закона за мерките срещу финансиране на тероризма, както не е поддържала търговски взаимоотношения с физически и юридически лица, спрямо които се прилагат ограничителни мерки по санкционните режими на Съвета за сигурност на ООН и Съвета на ЕС“, пишат още днес от контраразузнаването.

Всъщност вчерашното им съобщение гласеше, че „не е имало митнически операции с комуникационни устройства“, но бТВ съобщи, според техни източници, че „през България са минавали единствено парични потоци – около 1,6 милиона евро. Парите са били изпращани към Унгария“.

Новото в сегашното съобщение, е, че – просто казано – и да е имало парични операции, те не подлежат на засичане по Закона за мерките срещу финансиране на тероризма, както и не е търгувано с лица, които попадат под този закон.

Митична нова фирма

Междувременно председателят на борда на директорите и основател на тайванската компания, свързана с взривовете на хиляди пейджъри, при насочената срещу „Хизбула“ атака в Ливан, снощи бе разпитван до късно през нощта, след което беше освободен, предаде Ройтерс.

Основателят на тайванската компания „Голд Аполо“ (Gold Apollo) Шех Джинг-куанг заяви, че тя не е произвела устройствата, използвани при атаката, и че те са били произведени от базираната в Будапеща компания Би Ей Си (BAC), която има лиценз за използване на нейната марка.

Снимки на унищожените пейджъри, анализирани от Ройтерс, показват формат и стикери на гърба на устройствата, които съответстват на пейджърите, произведени от „Голд Аполо“.

Късно снощи Шех отказа да отговоря на въпросите на репортерите на излизане от един от офисите на тайванската прокуратура в Тайпе. Към момента прокуратурата не е отговорила на запитване за коментар и не е направила никакво изявление относно разследването на „Голд Аполо“.

Друг човек, който също бе забелязан да напуска прокуратурата, е Тереза Ву, единственият служител на дружество, наречено „Аполо Систъмс“ (Apollo Systems). Тя също отказа да разговаря с репортерите.

По-рано тази седмица Шех заяви, че лице на име Тереза е било един от контактите му за сделката с базираната в Унгария фирма Би Ей Си.

Фирмени документи показват, че компанията „Аполо Систъмс“ е била създадена от Ву през април тази година. Към момента не е ясно каква е връзката между нейната компания и Би Ей Си.

Правителството на Тайван заяви, че разследва случилото се, а полицията е направила няколко посещения в офиса на компанията на Шех.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *