Когато ДПС беше в ръцете на Доган, беше балансьор, когато отиде в ръцете на Пеевски – стана агресор, казва казва председателят на политическа партия „Народна партия свобода и достойнство“
Имаме две марки ДПС на изборите. Кой е по-силен… Пред ФАКТИ по темата говори Орхан Исмаилов – председател на политическа партия „Народна партия свобода и достойнство“.
– Г-н Исмаилов, вече сме в предизборна кампания, а социолозите сочат, че и двете крила в ДПС влизат в парламента. ДПС Доган има 7,9%, а ДПС Пеевски 6,1%… Това добро начало ли е?
– Вече ги объркахме. Добро начало за „новото начало“ или за старото минало. И двата варианта не са добри за никого. В крайна сметка, никой няма да излезе победител от това, което се случва в така наречената – вече и аз не мога да кажа в каква държава живеем, след като виждаме, че демокрацията я няма. Истината е, че ние сме в период на завладяната държава. Виждаме как държавните институции действат или бездействат, а знаете, че всяко едно действие или бездействие води до какво ли не…
– Две ДПС-та в парламента. Кой каква роля ще играе?
– Ако се върнем назад във времето, ДПС каква роля играеше в парламента? Когато ДПС беше в ръцете на Доган, беше балансьор, когато отиде в ръцете на Пеевски – стана агресор. Защо се връщам назад във времето… Защото този процес в ДПС, който наблюдаваме в момента, сме го предсказали още 2012 година. Още тогава назовахме точно проблемите, какви са точните наименования, но нямаше кой да ни чуе. Ето сега дойде моментът, когато това се случи и вече всички хора виждат какво е и е било ДПС. Никой не печели от това нещо – нито държавата, нито обществото, нито който и да било. Сега виждаме каква е била реалността и истината за ДПС. Това отдавна сме го установили, диференцирали сме диагнозата, казали сме какво да се направи, но никой не ни чуваше.
– Чухме вече Делян Пеевски да казва, че Ахмед Доган е отцепник, че е напуснал ДПС. Как звучи само…
– Вижте, за съжаление, дотам го докараха, че Ахмед Доган да стане земеделец!? Да, хората около Доган имаха и други алтернативни варианти, но по един или друг начин се притесняват дори и от нас, защото ние имахме възможност да водим тази битка заедно. В крайна сметка, всеки има право на избор.
– А някакви разговори с вас водени ли са от кръга на ДПС около Ахмед Доган да участвате заедно?
– С мен разговори в тази насока не са водени, защото и няма как да бъдат водени. Ние – в „Народна партия свобода и достойнство“, имаме Изпълнителен съвет, а и в нашия Устав имаме ясно записани правила, които не позволяват хора от Държавна сигурност и тем подобни да заемат такива важни позиции.
– Чухме вече и стряскащите думи „Възродителен процес“. Защо се вадят сега… Какво се цели с тях?
– За съжаление, истината е такава, че ДПС под ръководството на Доган за тези години нищо не можа да направи по този въпрос. Иначе Пеевски е добър стратег, има добър пиар и това е доказано във времето. „Възродителният процес“ е кауза, на база която навремето ДПС се е създало. Сага Пеевски иска да каже, че това, което им е обещано на хората, не е направено толкова години, а сега той ще го направи. Въпреки че след толкова години вече кой е жив, кой го няма и т.н. Но знаете – когато идват избори, винаги се вадят неща отвсякъде и по всякакъв начин само и само да се привлече вниманието на хората.
– Не е ли зараснала тази стара рана. За по-възрастните привърженици на ДПС тези думи имат значение, но за по-младите…
– Вижте, „Възродителният процес“ не означава само смяна на имената на хората от един етнос. В момента, сега пак имаме един процес, защото виждаме как държавните институции действат по различно време, по различен начин, в различни моменти.
Сега процесът се нарича дълбока и завладяна държава.
Погледнете държавните институции как работят, как се използват, как се командват. Аз това забелязвам отстрани. Държавната машина се хвърля в точно определен момент, срещу точно определени хора, на точното място. Това за мен е по-притеснително. Това за мен е по-лошо от един Възродителен процес – когато държавата не функционира, а демокрацията е застрашена. Виждаме как се завземат бизнеси, имущество, разбиват се съдби на семейства, на хора… Ето това е по-притеснителното.
– В момента имате ли представа какво се случва с привържениците на ДПС по места. Има ли някой от двата лагера в ДПС – на Доган или Пеевски, превес?
– Това, което чувам и виждам, е свързано с хората на позиции, където се владее корпоративният вот по общини и области. Там хората са при по-силния – при Пеевски. Докато обикновеният човек, автентичното ДПС е по-скоро близо до Доган.
– Вотът вътре в България може да се прогнозира, защото има социология, но от Турция какво да очакваме?
– Нямам конкретна информация и ми е трудно да говоря в момента, защото все още не съм чул да има някакви послания. Доколкото виждам се провежда един неутралитет от страна на Турция.
– Какви са възможностите на Ердоган да се намеси?
– По-скоро няма да е ясно. Ердоган не е от вчера против Доган. Той се опита да го свали по друг начин – през ДОСТ, но тогава българската държава беше против. Сега имаме едно мълчание от страна на Ердоган, а това също означава много. Щом досега е нямало послания, мисля и че няма да има. Ще трябва да изчакаме да видим какво ще се случи на изборите.