Бившият министър на транспорта в няколко правителства на ГЕРБ – Ивайло Московски изненадващо става изпълнителен директор и член на Управителния съвет на държавната Българска банка за развитие (ББР).
За новия пост на Московски се разбира от официално съобщение на страницата на държавната банка.
Московски е дългогодишен кадър на ГЕРБ. Той заемаше поста министър на транспорта в няколко правителства на ГЕРБ от 2011 до 2018 година, когато Московски подаде оставка след тежката катастрофа с автобус край Своге. При инцидента загинаха 19 души, а заедно с Московски оставки подадоха и министрите на регионалното развитие и благоустройството и на вътрешните работи, тогава – Николай Нанков и Валентин Радев.
Няколко дни по-късно, през декември 2018 година, парламентът гласува и оставката на Московски като депутат, за да бъде изпратен от ГЕРБ като български представител в Черноморската банка за търговия и развитие със седалище в Солун. Банката е основана през 1994-а г. от Албания, Армения, Азербайджан, България, Грузия, Гърция, Молдова, Румъния, Русия, Турция и Украйна, с цел да подпомага икономическото развитие на страните от региона.
През 2019 година, прокуратурата прекрати разследването и отказа да образува дело срещу бившия транспортен министър за причиняване на смърт по непредпазливост на 3-годишния му син. Детето загина при инцидент с моторна шейна, управлявана от Московски.
Изненадващо сега Московски влиза като трети изпълнителен директор на ББР. Другите двама са Илия Караниколов и Цанко Арабаджиев. Те бяха назначени в началото на 2023 година.
Държавната банка беше замесена в серия скандали докато изпълнителен директор беше друг кадър на ГЕРБ – Стоян Мавродиев. През август той беше обявен за национално издирване по обвинение за длъжностно присвояване в особено големи размери заради отпуснат от ББР необезпечен кредит от близо 150 млн. лева на фирма, свързана с бизнесмена Румен Гайтански – Вълка.
Въпросният кредит, станал повод за проверката, е обект на политически скандал още от сключването на договора през 2019 г. През 2021 т. заемът беше един от поводите за смяна на директора Стоян Мавродиев и на ръководството на ББР от служебното правителство, в което Кирил Петков беше министър на икономиката. Тогава нито КПКОНПИ, нито прокуратурата в лицето на Иван Гешев реагираха.
Комисията за противодействие на корупцията взе отношение по проблема едва преди дни, като твърди, че част от парите от държавния заем са послужили за погасяване на банков кредит на ТЕЦ „Варна“, който е собственост на Ахмед Доган, към „Д банк“.