Тестът на системата за предупреждение за бедствия BG-Alert от четвъртък е бил успешен. Съобщението е достигнало до 98% от хората, но те не са разбрали.
Това заявиха от МВР след като ден по-рано стана ясно, че за получаване на тестовите съобщения гражданите трябва да включат специална опция на телефоните си. Този канал е само за проверките, а в реална ситуация не се използва друг, който не може да бъде изключен ръчно.
Затова от МВР твърдят, че проверката е била успешна, макар и реално известие да не се е появило на крайните устройства. Пред БНТ Николай Николов, бивш шеф на пожарната и сегашен съветник на вътрешния министър обясни:
„Дадена ни е възможност като граждани дали ще участваме в този тест или не. Съобщението не е пратено по онзи канал, който се използва в случай на реална опасност„.
Той увери, че при истинска кризисна ситуация гражданите ще бъдат уведомени и няма нужда „да си играят с телефончетата“, за да включват и изключват известия.
Факт е, че през последните дни МВР изпрати съобщения за предстоящия тест. Те бяха придружени и с инструкции как се включват известията при устройства с различни оперативни система. Нито веднъж обаче не бе подчертано изрично и не бе акцентирано върху нуждата от нарочно действие от страна на гражданите, за да участват в проверката.
Още по-объркващо бе, че при предишните тестове всички получаваха съобщения без значение дали са избрали опция от телефона си. Това отново бе обяснено с „различните канали“.
Пред БНТ Георги Лукарев, инспектор в дирекцията „Пожарна безопасност и защита на населението“ заяви:
„При предишното тестване беше използван друг канал, който е скрит и не може да бъде управляван от потребителите. Той е предназначен за най-висока степен на опасност и при използване на този канал всички устройства получават това съобщение съпроводено с звук и вибрация„.
Това не е първата хаотична ситуация около BG-Alert. Преди година хиляди абонати получиха без предупреждение тестово съобщение. Обяснението на МВР бе, че ставало дума за „човешка грешка извън МВР“.