ИТН влиза в парламента, а битката за второто място между Възраждане и ПП-ДБ продължава
„ДПС – Ново начало“ на Делян Пеевски бързо настига Алианс за права и свободи на Ахмед Доган, ИТН влиза в парламента, а ПП-ДБ и Възраждане продължават битката за второто място. Това са едни от изводите от новото изследване на „Маркет ЛИНКС“, посветено на предстоящите в неделя избори. Преди две седмици и половина разликата между формациите на Пеевски и Доган е била 2 на сто, а сега е вече само процент.
Седем партии влизат в 51-ото Народно събрание, сочат данните от национално проучване, финансирано и реализирано съвместно от bTV и „Маркет ЛИНКС“, проведено сред 1014 лица над 18 г. в страната в периода 15-20 октомври по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.
ГЕРБ-СДС са първа политическа сила с 24%, следвани от ПП-ДБ с 14,1% подкрепа. „Възраждане“ са трети с 13,1%, а четвърта политическа сила е Алианс за права и свободи с 8,3% подкрепа. Следват „ДПС – Ново начало“ със 7,2% подкрепа, „БСП – Обединена левица“ със 7% и „Има такъв народ“ с 4,6%.
Партия „Величие“ е близо до 4-процентната бариера и към момента е с 3,6% подкрепа. Под чертата остават и „Синя България“ с 2,8%, както и МЕЧ с 1,6%.
37% са посочили, че ще гласуват на предстоящите избори на 27 октомври. По думите на социолога заявената готовност за гласуване при проучване обикновено е по-ниска от реалната и това е обичаен феномен.
Според Добромир Живков може да се очаква избирателната активност да е подобна на тази през месец юни.
„Има резерв за това да се влезе в изборите с една по-нормална избирателна активност“, допълни той.
Около избори удовлетворението от посоката на развитието на страната достига критични стойности, коментира още Добромир Живков.
Около 70-80% са неудовлетворените, а удовлетворените са много малко – около 10%.
„Този кабинет определено не провокира ентусиазъм у нас. Доста по-висок беше рейтингът на кабинета на Гълъб Донев, докато откакто е кабинетът на Димитър Главчев ситуацията стои по-скоро в ниските тонове“, посочи Живков.
Недоверието в кабинета „Главчев“ е 52%, а доверието – 17%.
Недоверието в Народното събрание също е голямо – 74%, а доверието е едва 6%.