Заради заразата жената остава с едва 10% зрение на едното си око

Пациентка осъди болница да ѝ плати 40 000 лв. заради вътреболнична инфекция след операция от катаракта. Това реши Окръжният съд в Плевен като първа инстанция по делото. За решението съобщи адвокат Мария Шаркова, която е защитавала пострадалата. По информация на „Сега“ става дума за УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен. Случаят е от 2022 г., а след вътреболничната инфекция пациентката остава с едва 10% зрение на дясното си око.

Освен 40 000 лв. за неимуществени вреди на жената са присъдени и 1840лв. – за лещата, сложена ѝ при операцията на катаракта, както и за лечението на отлепената ѝ ретина в следствие на вътреболничната инфекция.

Някои от другите пациенти, пострадали от вътреболничната инфекция, също възнамеряват да търсят обезщетение, като сред тях има и такива, които напълно са ослепели с едното око.

„С мен се свърза пациентка, която е заразена с много опасна бактерия след операция на катаракта. В резултат на това заразяване, пациентката развива ендофталмит – едно от най-опасните усложнения в областта на очните болести, което засяга сериозно окото, често води до ослепяване и дори създава риск от развитие на менингит. Пациентката е със силно намалено зрение в резултат на всички тези усложнения“, разказва Шаркова. Когато започва проучването по случая, пациентката ѝ разказва, че заедно с нея са оперирани още пациенти в един и същи ден и после тя срещнала четирима от тях в болницата със същите усложнения. С тяхно съгласие Шаркова проучва и тяхната медицинска документация и се оказва, че в лечебното заведение е имало взрив от вътреболнична инфекция – оперирани от катаракта, в една и съща операционна зала от един и същи екип.

„При това взривът беше „покрит“ – не беше докладван никъде, не беше вписан в съответните документи, изолираните щамове бяха унищожени, а операционната дезинфекцирана, без да се вземат проби от повърхности и инструментариум. По време на делото болницата се опита да обясни как всички петима заразени се били срещали извън болницата и така са се заразили помежду си, как пациент имал отит и той пренесъл бактерията в очите на другите хора и какви ли не небивалици. Направи ми впечатление упоритата липса на критичност на началничката на клиниката, която носи отговорност за хигиената в нейното звено и старанието да прехвърли отговорността за взрива върху един беззащитен пациент, който беше ослепял заради проявената немарливост“, пише адвокатката.

Тя допълва, че Регионалната здравна инспекция, както и Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ се опитали да омаловажат допуснатите нарушения. Тя обаче сезира и Инспектората на здравното министерство, който установява множество пропуски при извършените проверки и едва след повторните такива се констатираха множество нарушения в лечебното заведение. „Въобще всички по веригата отказваха да си свършат работата, сякаш е нормално в 21 век хора да ослепяват заради ниска хигиена“, посочва тя.

Вещите лица обаче са категорични, че дезинфекцията е била неадекватна.

„За съжаление ВБИ са мръсната тайна на нашето здравеопазване. Липсата на докладване, на анализ и адекватен контрол водят до чести усложнения и да загуба на човешки животи, до инвалидизация и струват пряко и косвено на здравната ни система милиони левове. Затова трябва да се говори по темата и да се вземат адекватни мерки за превенция и контрол“, заключва Шаркова.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *