Олигархът от кохортата на Доган Румен Гайтански -Вълка може да се измъкне без последствия по аферата за грабежа от 150 млн. лв., отпуснати като кредит на свързана с него фирма от държавната Българска банка за развитие (ББР) през 2019 г., тръби „Уикенд”.
Преди седмица съдията от Софийски градски съд Виктор Чаушев пусна на свобода под гаранция от 250 000 лева Вълка, а в съдебната зала стана известно, че в близко бъдеще 67-годишният бизнесмен може да бъде оневинен за изтегления и невърнат многомилионен кредит.
Вината навярно ще бъде поета от сламени управители на търговски дружества и от чиновници от Българската банка за развитие, но не и от бившия изпълнителен директор на държавния трезор Стоян Мавродиев.
Припомняме, че в основата на обвиненията срещу усвоител на обществени поръчки от орбитата на Ахмед Доган – Румен Гайтански, е кредит за близо 150 млн. лв. от ББР, отпуснат през 2019 г. на „Роудуей кънстракшън“ АД.
Данните в Търговския регистър показват, че към онзи момент собственици на дружеството са Георги Йорданов (3100 акции), Емил Илиев (500 акции), Бисер Дъбев (500 акции) и „Каменни фракции“ ЕООД (1 800 900 акции), което е еднолична собственост на Георги Йорданов.
На 10 юни 2019 г. е проведено общо събрание на „Роудуей кънстракшън“ АД, на което присъстват всички акционери и единодушно решават да се сключи договор с ББР за инвестиционен кредит, за да бъде купено дружеството „Пътстройинженеринг“ АД, което пък е собственост на притежаваното от Румен Вълка дружество „Био Майнинг“.
От Българската банка за развитие поискали независима експертна оценка на „Пътстройинженеринг“. Според прокуратурата от решаващо значение за държавната банка е бил договор менте с „Главболгарстрой“ за производство и продажба на жп-баласт фракция.
Контрактът е бил сключен на 2 юли 2018 г, който е прекратен само 8 дни след подписването му, но пък е послужил като обезпечение на кредита. В момента според Търговския регистър действителен собственик на „Роудуей кънстракшън“ е обвиненият като помагач при длъжностното присвояване бивш съдия от Софийския районен съд и настоящ адвокат Иван Георгиев.
Той придобива дружеството чрез увеличение на капитала и фирмата „Каменни фракции“ през 2021 г., т.е. две години след отпускането на кредита. 150-те милиона лева са били преведени с подписите на тогавашния началник на кредитния отдел на Българска банка за развитие Николай Мирчев и съветникът на Стоян Мавродиев в държавната банка Андон Георгиев.
„Прави се опит Румен Вълка и Стоян Мавродиев да бъдат оневинени и дори да отпаднат като обвиняеми за сметка на подставените лица на Гайтански – Иван Георгиев и Георги Йорданов, както и банкерът Николай Мирчев. Въпросното трио ще опере пешкира вместо Румен Вълка и бившия директор на държавната банка Мавродиев“, коментира ангажиран в разследването криминалист.
Според думите му вече имало постигната негласна договорка между Гайтански и управителите на замесените в схемата по невърнатия кредит фирми те да свидетелстват, че са действали на своя глава и че Вълка нямал пряко отношение към аферата.
„Хора от обкръжението на Румен Гайтански са притискали управителят-бушон на дружеството „Каменни фракции“ Георги Йорданов да се отметне от първоначалните си показания, че е бил назначен за фиктивен управител на няколко фирми на Вълка от бившия съдия Иван Георгиев и че дори не е знаел, че се е водил управител на дружеството „Роудуей кънстръкшан“ в периода, в който е усвоен държавния заем от 150 млн. лв.
Има постъпили данни, че на Йорданов са обещани 500 000 лв., ако поеме вината и са му дадени гаранции, че накрая няма да се сдобие с ефективна осъдителна присъда”. Според думите му дясната ръка на Румен Вълка – някогашният магистрат Иван Георгиев, също е постигнал договорка с Гайтански да поеме вина вместо боклукчийския бос.
Иван Георгиев е сред обвиняемите по аферата за невърнатия кредит, като според държавното обвинение той е човекът, представил пред Българска банка за развитие два несъществуващи договора на „Роудуей кънстръкшан“ като обезпечение на кредита, както и неверни сведения с цел усвояване на 150-те милиона лева.
В средата на август Георгиев беше задържан и обвинен за длъжностно присвояване, но дни по-късно беше освободен под парична гаранция от 50 000 лв. Неофициално се твърди, че от държавното обвинение са очаквали юристът да пропее срещу Румен Вълка и заради това не са го оставили за постоянно в тъмницата.
„Срещу бившия съдия Иван Георгиев има най-много събрани доказателства, че е движил схемата по заграбването на 150-те милиона лева от държавната банка, макар всички да са наясно, че двигателят на аферата е Румен Вълка.
Засега обаче адвокатът на Гайтански отказва да го посочи като човекът, който е дърпал конците на финансовата престъпна схема. В своите показания по време на разпитите Румен Вълка твърди, че никога не е искал кредит, макар че няколко дни след усвояването на 150-те милиона лева, той е получил дивидент от 46 милиона лева от дружеството „Био Майнинг“, а други 26 млн. лв. са преведени на „Кристална вода“, което погасило задължения на ТЕЦ-Варна за 26 млн. лв., а „Кристална вода“ цедирала задълженията на ТЕЦ-а в полза на Гайтански.
Неофициален собственик на ТЕЦ-Варна само допреди няколко седмици беше Ахмед Доган“.
Същевременно стана ясно, че Румен Вълка е прекарал само няколко дни в килията на следствения арест, след като беше задържан на 16 август 2024 г., когато отиде на разпит в Комисията за противодействие на корупцията (КПК).
Заради уж влошено здравословно състояние, Гайтански е бил въдворен в болницата към затвора на 20 август, а впоследствие е бил преместен в МВР болница. Твърди се, че лекарите, изразили становище, че Вълка е болен, са били финансово стимулирани с петцифрени суми, за да извадят боклукчийския бос от килията.