Липсват записите от онлайн излъчването на изборите от 65 камери. Това става ясно от отчета за материално-техническото обезпечаване на вота на 27 октомври, който от служебния кабинет разпространиха до медиите.
От прессъобщението става ясно, че това е било установено при проверка, приключила късно вчера, след като всички устройствата са били върнати в София на Информационно обслужване.
Информацията за липсата на записи в устройствата ще бъде предоставена на ЦИК за предприемане на последващи действия, се казва още в документа, в който от кабинета „Главчев-2“ изтъкват, че са изпълнили професионално, прозрачно и в отличен диалог с ЦИК всички свои ангажименти според Изборния кодекс относно организационно-техническата подготовка на изборите на 27 октомври
От прессъобщението става ясно и че документът е изготвен от служебния министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, както и че правителството е получило висока оценка за изпълнението на изборните си ангажименти – и от независими, и от международни наблюдатели.
„Служебното правителство изпълни професионално, прозрачно и в отличен диалог с Централната избирателна комисия всички свои ангажименти според Изборния кодекс относно организационно-техническата подготовка на парламентарните избори на 27 октомври 2024 г.“, посочиха в съобщение до медиите от Министерския съвет.
Кабинетът на Димитър Главчев не вижда пропуски в работата си, въпреки критиките към честността на вота.
“Изпълнението на ангажиментите за вота от страна на служебното правителство получи висока оценка също от независимите наблюдатели. Международните наблюдатели от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа приветстваха изрично добрата организация на изборите от страна на изборната администрация“, добавят от МС.
„Правителството положи всички усилия, за да надгради и подобри значително организацията, честността и публичността на вота в рамките на своите правомощия. Общественият съвет към ЦИК даде висока оценка на предприетите мерки от държавната администрация“.
От МС посочват, че това е бил най-строго проверяваният вот досега – повече от 1/3 от всички машини за гласуване са били проверени – от 9510 устройства са удостоверени 3306 машини.
За сравнение при предходните избори са проверени 664 машини. Били са осигурени и двойно повече специалисти от държавната администрация за извършване на проверките – над 50. За първи път по настояване на изпълнителната власт ЦИК допусна представители на медиите в склада за съхранение на машините по време на проверките.