Според данните от няколко региона лидерът на „ДПС – Ново начало“ е властелин на ромския и селския вот
- Кметове-деребеи и хора с криминални биографии са в основата на изборния резултат на фракцията на Пеевски
- Резултатите от вота показват, че за „Новото начало“ са гласували цели села, в които живее предимно българско население
- Фракцията на Пеевски превзема и общини като Царево и Несебър, където досега ДПС почти не е имало избиратели
До тези парламентарни избори с. Бабяк в благоевградската община Белица беше нещо като рекордьор по гласуване в полза на една политическа сила. На почти всеки вот от близо 500 души, които гласуват обикновено, само около десетина имат различно от всеобщото предпочитание за ДПС. Селото е известно с това, че там неведнъж е гласувал Делян Пеевски в качеството си на водач на листата на ДПС в Благоевградския избирателен район, а сега – като лидер на „Ново начало“, една от двете фракции, на които се разцепи движението. Освен със „слабостта“ на санкционирания по „Магнитски“ политик към селото, а и на жителите му към него, то е известно и с още един факт – това е родното място на кмета на община Белица Радослав Ревански, считан за дясната ръка на Пеевски, един от големите дарители за кампанията му за тези избори със 100 хил. лв. и отговарящ в пълна степен на определението за „деребей“, както санкционираният по „Магнитски“ политик нарича опонентите си от крилото на Ахмед Доган. Вече трети мандат той управлява общината с твърда ръка и на последните местни избори миналата година беше и без конкурент за кметския пост, след като никой не се престраши да се изправи срещу него.
Схемата с кметовете-дерeбеи
На тези избори обаче се появи нов претендент за сърцето на Пеевски – село Ямино в кърджалийската община Джебел. Тя вече втори мандат се управлява от бившия евродепутат и бивш зам.-министър на отбраната от правителството на Симеон Сакскобургготски Неджми Али. Той също застана на страната на „Новото начало“ и за тези избори дори беше поставен на второ място в листата в Кърджали. Според данните на организацията „Обединение за честни избори“ Ямино е абсолютният рекордьор сред всички избирателни секции в страната по дела на вота за Пеевски – 155 от общо гласувалите 157 души. Нещо повече – в управляваната от Али община, чиито жители са оснавно от турски произход, повечето от секциите в околните села (14 на брой) се намират в челната двайсетица по надвишаваща 90% подкрепа за фракцията на Пеевски в сравнение с останалите политически сили, включително и „Алианса за права и свободи“ (АПС) на Доган.
Отличникът на „Новото начало“ – община Джебел, бие община Белица и по още един параграф. Тя има значително по-добър резултат в сравнение с тази, ръководена от Ревански, независимо че и двете имат приблизително еднакъв брой жители – около 10 хиляди, и въпреки очевидните нарушения при преброяването, които показа видеонаблюдението. В една от секциите в Белица се вижда как представителка на формацията на Пеевски надписва празни бюлетини – за него и за ГЕРБ, и никой в комисията не реагира на тази злоупотреба.
Гласовете за Пеевски в Белица и околните села са общо 3273, а в Джебел 5528, като общият резултат е с 600 гласа по-добър от този на единното ДПС на изборите през юни. За сравнение в Джебел АПС на Доган има скромните 324 гласа, а в Белица, където живеят основно българомохамедани – 984. Гласовете за алианса идват от няколко села, а в града подкрепата му е едва с 116 гласа.
В с. Ямино се наблюдава и още един феномен. На тези избори жителите му масово са гласували с хартиени бюлетини за разлика от вота през юни, когато масово са гласували с машини.(Според видеонаблюдението от секцията не е имало е проблеми с устройството.) Подобна рязка промяна в предпочитанията за способа за гласуване има и в други секции в общината и може само да се предполага на какво се дължи.
Котвите на Пеевски
Привличането на кметове от ДПС на страната на „Ново начало“ всъщност изигра значителна роля за добрия резултат на фракцията не само в смесените региони. В резултатите от гласуването се вижда, че тези кметове са направили от общините си цели анклави, където Пеевски получава фрапиращи резултати. Повечето са с по няколко мандата зад гърба си и съответно сериозно влияние върху избирателите, което на този вот пренасочиха към крилото на санкционирания за корупция политик.
Най-фрапиращ е резултатът на „Новото начало“ в шуменската община Върбица, също с компактно турско етническо население. Общината се управлява още от далечната 2011 г. от Мердин Байрям, избран от ДПС, но застанал при Пеевски в конфликта му с Доган. Резултатът там показва, че в общината почти няма други партии – „ДПС-Ново начало“ са подкрепили 3546 от общо 4241 гласували. Тази и още четири общини в района, управлявани от кметове на ДПС, направиха „Новото начало“ първа политическа сила в Шуменския регион.
Подобен е случаят и в две общини в Стара Загора – Павел баня и Гълъбово. В Павел баня например, където втори мандат управлява Иса Бесоолу, фракцията на Пеевски е безапелационен победител на вота – с 2500 гласа от общо подадени 5000. Преди да стане кмет Бесоолу беше бизнесмен – в сферата на дърводобива, строителството и търговията с горива, и с голямо влияние в общината. През 2009 г. срещу него имаше разследване, свързано с покупката на общински имот, за което получи условна присъда. Малко след това обаче бившият лидер на ДПС Лютви Местан обяви, че МВР е приложило спрямо него незаконни СРС-та. Покрай тях неофициално се разбра, че е засечен разговор между Бесоолу и Местан за купуване на гласове на парламентарния вот. Тогава Местан беше водач на листата на ДПС в Стара Загора, а Бесоолу – кандидат за депутат от региона. По случая обаче не последва никакво развитие.
Кметът на Гълъбово шести мандат Николай Тонев, който през годините се е кандидатирал за поста от различни партии, сега е от ДПС-Пеевски и до голяма степен на това се дължи „Новото начало“ да е първа политическа сила в общината.Там близо 2 хил. души от около 4700 гласували са го подкрепили, като освен в града формацията е първа сила и в повечето села в общината.
През годините около името на Тонев имаше поредица от скандали, свързани с разследване за длъжностни престъпления, по които беше оправдан. Последният е от миналата година, когато жителите на три села от общината протестираха заради спряно сметосъбиране, улично осветление и запечатване на пенсионерски и младежки клубове след местните избори. Съмненията за тези действия бяха, че са своеобразно „наказание“ от страна на кмета срещу жителите на тези села заради това, че на местния вот са гласували за опонента му. „Българския хелзинкски комитет“ дори сезира главния прокурор по случая. Тонев обясни спирането на сметосъбирането с това, че техниката се била развалила.
Нашествието в селата
Екзит половете на социологическите агенции в нощта след изборите показаха, че 60% от избирателите на Пеевски са от селата и резултатите го потвърждават. Нещо повече – има цели села, чиито избиратели вкупом са гласували за него.
Така например в Хасковския избирателен район, където част от общините са със смесено население, Пеевски не само е успял да преодолее конкуренцията на Доган, но и да увеличи резултата си чрез вота в селата с преобладаващо ромско и българско население. „Новото начало“ получи в областта близо 17 хил.гласа срещу 6 хил. за алианса на почетния председател на ДПС. Само 4 хил. от пуснатите за Пеевски бюлетини обаче са от областния град. Останалите са основно от селата и по-малките градове от областта. Само от селата около Хасково фракцията на Пеевски взема 2 400 гласа, като най-фрапиращ е резултатът й в с. Александрово с преобладаващо българско население, където на тези избори жителите му внезапно са я харесали. Там „Ново начало“ се оказва безспорен фаворит със 107 гласа за разлика от юни, когато за единното ДПС са гласували едва 4-ма души. От местните партийни централи обясняват, че причината за този скок е кметицата от ГЕРБ, която е успяла „да убеди“ съселяните си да подкрепят „Новото начало“ като благодарност, че дни преди вота служебният кабинет на Главчев е отпуснал средства на селото за водопровод.
Същото рязко увеличаване на гласовете за Пеевски се вижда и в община Димитровград – основно сред ромското население в града и селата около него. В града фракцията му получава 1211 гласа, предимно от ромските квартали. В едно от близките села, където също преобладава ромско население – Черногорово, „Новото начало“ взема 131 гласа при 31 за единното ДПС през юни. Подобна е картината и в други села в общината. Благодарение на ромските гласове Пеевски взима и в град Меричлери двойно повече гласове спрямо юнските за ДПС в предходния вот.
Любопитно е, че освен в Димитровград, където не живее турско етническо население, той стъпва по-сериозно и в още два града от Хасковска област – Харманли и Свиленград. В Харманли например получава 730 гласа при 518 преди пет месеца за ДПС.
С малко над 600 гласа „Новото начало“ увеличава резултата от юни на движението и в Свиленград и с около 1000 гласа става втора политическа сила в града след ГЕРБ. Половината от тях идват от три секции в града като преференциите за разлика от други населени места от областта са пускани лично за Пеевски, който беше водач на листата в Хасково. Градът концентрира много икономически интереси, свързани с граничния пункт „Капитан Андреево“, където въпреки опитите на държавата да разбие монопола на частните дружества, които оперират по границата, усилията постигнаха частичен успех. Пробите от идващите от Турция тирове с плодове и зеленчуци вече се правят от държавна лаборатория, но частните фирми продължиха да извършват товаро-разтоварната дейност. А на границата функционират два частни паркинга, зад които стои Размиг Чакърян. Двайсетина дни преди изборите се разбра, че областният управител на Хасково Мехмед Атаман е издал заповед за връщане на петте сгради на фирмата „Евролаб 2011“, които тя държеше под наем, докато извършваше фитосанитарния контрол на граничния пункт. Освен областен управител Атаман оглавява и партийната структура на ДПС в региона, а сега е начело на фракцията на Пеевски в областта.
И още един детайл – в пограничното село Капитан Андреево крилото на сакционирания по „Магнитски“ политик взема 57 гласа и е втора в предпочитанията на жителите му след ГЕРБ. За сравнение – на изборите през юни ДПС е имало в единствената секция в селото само един глас.
По Южното черноморие
„Новото начало“ стана втора политическа сила и в Бургас, но извън общините със смесено население, където воюващите крилата в ДПС си поделиха гласовете, правят впечатление няколко неща. Едното е, че Пеевски прави пробив в общини, където досега ДПС нямаше почти никакви избиратели. Фракцията му е втора политическа сила в Царево и в две от селата от общината – Лозенец и Варвара, а в Ахтопол е с най-голяма подкрепа от всички политически сили. Общият резултат е 600 гласа, докато през юни единното ДПС е получило в общината едва 33. В местните партийни централи имат няколко обяснения за този „феномен“ – като се започне от това, че кметът на Царево Мартин Киров от ГЕРБ е състудент на Пеевски от Югозападния университет в Благоевград, премине се през лобирането за „Новото начало“ на бизнесмена Ангел Цигуларов, също сочен за близък до партията на Борисов в града, и се стигне до факта, че вторият в бургаската листа Калин Стоянов е от този край. В близкото с. Граматиково, община Малко Търново, откъдето е бившият вътрешен министър, „Новото начало“ печели вота със 101 гласа срещу само един за ДПСпрез юни.
На тези избори Пеевски превзема и община Несебър. В града за формацията му са гласували 466 души гласа срещу 89 за движението на предишния вот. Внушителна е и разликата в с.Оризаре – 245 гласа за „Новото начало“ срещу само 10 за ДПС преди пет месеца. Подобна е и картината в курортното градче Св.Влас – 103:8.
Прави впечатление, че навсякъде в община Несебър подкрепилите Пеевски масово са гласували преференциално за шестия в листата му – Михаил Михов. Той е концесионер на плажа „Акротирия запад 2“ в Равда и е минал през различни политически сили – бил е в листата на ПП-ДБ на предишния вот, преди това в партията на бившия втори в ГЕРБ Цветан Цветанов, а на последния местен вот е бил кандидат за общински съветник от БСП. От местните партийни централи го свързват с близки отношения с кмета на Несебър Николай Димитров.
Другото място в Бургаска област, където Пеевски прави значителен пробив е град Средец, където с 763 гласа е първа политическа сила. На предишния вот единното ДПС е имало в града, където живее компактно ромско население, едва 71 гласа.
Областен координатор на „Новото начало“ е Христо Широков с прякор Широката. Той е няколко мандата общински съветник от ДПС в Поморие, но малко след разцеплението на партията напусна групата й в общинския съвет и стана независим. Бил е шеф на охраната на сочения за една от основните фигури от подземния свят в Несебър Димитър Желязков (Митьо Очите)
И по Северното
Впечатляващо е и представянето на „Новото начало“ във Варна. Сумарно гласовете за него и за алианса на Доган на тези избори надвишават общият им резултат през юни с близо 9 хил. Сега крилото на Пеевски получи в областта 11 500 гласа, над два пъти повече от дадените 5054 за почетния председател.
Данните показват, че по-голямата част от бюлетините за Пеевски идват от селата в по-малките общини във Варненска област. Прави впечатление обаче чувствително увеличените гласове за „Ново начало“ в три от районите в областния град – „Одесос“, „Младост“ и „Владислав Варненчик“ с по около 600 гласа в сравнение с вота през юни за ДПС, като само в два от тези райони има ромско население.
Извън тях фракцията на Пеевски прави пробив в община Аксаково, в която живеят около 8 хил.души. Там за нея са гласували около 1020 човека в сравнение с 450 гласа през юни за ДПС.
Впечатляваща подкрепа има и в община Долни Чифлик. Само от пет от селата и града Пеевски взема 1417 гласа – двойно по-добър резултат от този на ДПС в предишните избори.
Владетелят на Северозапада
По традиция ДПС заедно с ГЕРБ са властелини на ромския вот в Монтана. И на тези избори фракцията на Пеевски не само го наследи, защото на нейна страна остана един от основните брокери на тези гласове депутата Димитър Аврамов, но и го увеличи с още 4 хил.гласа.
Голямата интрига обаче беше друг регион – Плевен, и кое от двете ДПС-та ще надделее в битката за ромските гласове там. Пъво, защото на страната на Доган в Плевен застана депутатът Марио Рангелов, който има съществено влияние върху ромското население и беше начело на листата на почетния председател в региона. По тази причина срещу него Пеевски изправи Димитър Аврамов. Освен това в листата на „Новото начало“ бяха и двама общински съветници на ДПС в Плевен, които са свързани с крими контингента в областта. Единият е Васил Петков, чийто баща Методи Петков беше осъден преди години на 4 г. затвор за изнудване и побой. Той е бивш общински съветник в Плевен и е доста влиятелен сред ромското население в региона. Другият – Емил Шишманов-Ертан, също настоящ общински съветник, беше арестуван през 2008 г. за разпространение на наркотици заедно с още шестима души, известни като „групата на Ертан“.
Въпреки „сериозните“ биографии на кандидатите на Пеевски за депутати в Плевен обаче, победата му над Доган в региона не беше така бляскава, както в другите региони.
„Новото начало“ взема 3741 гласа в община Плевен, като тази подкрепа се разделя почти поравно между града и околните села, включително с преобладаващо ромско население. Алиансът на Доган е получил в общината 1300 гласа, основно от околните села.
В знаковото с. Буковлък например резултатът на „Новото начало“ от трите секции е 948 гласа, а този на алианса – 409. Впечатление прави, че избирателите на санкционирания по „Магнитски“ политик масово са отбелязвали номера на втория в листата Васил Петков. В една от секциите например от гласувалите общо 670 души 441 са подкрепили „Новото начало“ с 413 преференции за Васил Петков.
Почти поравно между двете фракции се разделят гласовете в гр. Славяново. От петте секции крилото на Пеевски получава 304 гласа, а това на Доган – 300. Там избирателите на Пеевски са предпочели с преференции третата в листата Любов Денчева, съпруга на бившия член на управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ Ивайло Денчев, който беше назначен на поста при служебния кабинет на Стефан Янев през 2021 г. Денчев е бил и директор на Областното пътно управление в Плевен и Ловеч
На предходните избори през юни единното ДПС е имало в Славяново 263 гласа, което означава че на този вот и двете крила са мотивирали доста повече хора да гласуват.
Подобна е и ситуацията в Червен бряг. В града крилото на Пеевски получава 417 гласа, а това на Доган – 209. Фракцията на почетния председател обаче има по-добър резултат в град Койнаре като печели 334 гласа срещу 280 за тази на Пеевски.
Интересно е, че хората в община Червен бряг, гласували за „Новото начало“, са давали в немалко от секциите, особено по селата, преференции за Емил Шишманов – Ертан. Той всъщност е трети по брой преференции в листата на Пеевски. Първи е Васил Петков с 1798 преференции, а втора – Любов Денчева с 1661.
В Плевен двете крила на ДПС вземат по един мандат. Вероятно по тази причина след вота от МВР съобщиха, че разследват Марио Рангелов за купуване на гласове, въпреки че резултатът на „Новото начало“ също се дължи предимно на ромските гласове.
Кьолер, Пръча и Касъм
„Новото начало“ запазва втората позиция на ДПС и във Враца, където спечели малко над 9 хил. гласа. До голяма степен това се дължи на факта, че на страната на Пеевски в региона застанаха хората, които имат съществено влияние върху ромския вот в определени общини от областта. Една от тях е Каролина Кьолер, която след избора на Пеевски за съпредседател на ДПС на националната конференция през февруари стана областен председател на партията във Враца, а при разцеплението премина в „Новото начало“. Кьолер е и общинска съветничка от ДПС в Мездра, а съпругът й Йордан Тонов е общински съветник в съседната община Роман.
Тонов, известен като Данчо Пръча, е осъждан на осем години затвор за наркотрафик и проституция през 2009 г. и се счита за приближен до Димитър Желязков (Митьо Очите). Третият, на когото до голяма степен се крепи добрият резултат на Пеевски в областта, е Касъм (Кристиян) Касъмов, син на покойния Касъм Касъмов, чиято ромска фамилия е влиятелна в Галиче, а той се считаше за приближен до скандалния бивш кмет на селото Ценко Чоков. Касъмов-старши дори беше арестуван заедно с Чоков през 2016 г. по обвинение за участие на организирана престъпна група, но по-късно освободен. Освен член на ръководството на ДПС, Касъмов-син е и общински съветник в Бяла Слатина. На тези избори Кьолер получи 1131 преференциални гласа, а Касъмов 992.
В областния град Враца „Новото начало“ получи 1500 гласа, а останалите гласове дойдоха от по-малките общини и села в региона.
Вилаетът на Касъм
В Бяла Слатина, където Касъмов е общински съветник, „Новото начало“ е получило само в града 655 гласа от подадените общо 4883 – и още около 1000 от четири села в общината, като почти навсякъде бюлетините са с преференции за Касъмов. В родното му село Галиче за крилото на Пеевски са гласували 354 души от общо 900, като основно идват от една секция. В нея 254 души са избрали да дадат гласа си за Касъмов.
„Новото начало“ е първа политическа сила и в град Оряхово, община Козлодуй, с 541 гласа от 1600 гласували. А в три от общо четирите села в общината взема 802 гласа от общо около 2 400 гласували, което е с около 300 гласа повече от вота през юни за ДПС.
Любопитно е, че в Мездра, където Кьолер е общински съветник, резултатът на „Новото начало“ не е чак толкова висок, но за сметка на това в Роман, където съпругът й е в управлението на общината, фракцията на Пеевски е втора в града след ГЕРБ с 217 гласа – с около 100 над резултата на ДПС от юни, като повечето преференции са за Кьолер.
Това са данните от гласуването за „Ново начало“ в част от регионите, които „Капитал“ разгледа по-подробно, но картината в останалите не е по-различна. А тя показва, че санкционирания по „Магнитски“ политик има монопол над цели общини, където кметовете от ДПС третират жителите им като крепостни. Заедно с това фракцията му е установила и монопол върху почти целия ромски вот, немалка част от който по традиция принадлежеше на ДПС, и дори го е разширила. Новото от „Новото начало“ на тези избори е, че формацията на Пеевски буквално е превзела и населени места, където живее преобладаващо българско население.
Велина Господинова, Капитал