Единственият кандидат за главен прокурор Борислав Сарафов притежава професионалните и нравствени качества, за да заеме длъжността. До този извод стигнаха две комисии във Висшия съдебен съвет – по атестирането и по професионалната етика. Във вторник членовете им, които ще гласуват за Сарафов през януари, приеха два доклада по темата – за професионалните и нравствените му качества.

Кандидатът присъстваше, за да благодари за високата оценка и да обещае, че няма да пошади „усилия и себе си, за да изпълня мисията и отговорността да ръководя прокуратурата така, че тя да е в полза на обществото„. След като докладите бяха прочетени, Сарафов заяви:

Аз самият се удивих колко много работа съм свършил и като изпълняващ функциите главен прокурор, и като директор на Националната следствена служба. Можете да бъдете убедени, че аз полагам огромни усилия и се радвам, че усилията ми не остават незабелязани„, предаде БТА.

Сарафов е начело на държавното обвинение от миналото лято. Той бе избран да изпълнява функциите след като ВСС, т.е. същите хора, които сега провеждат нов избор, уволни от поста Иван Гешев. Преди това съветът бранеше главния прокурор и не даваше дума да се издума за оставката му. След като ГЕРБ и ДПС дадоха знак, че не желаят Гешев на поста отношението на съвета към него рязко се промени и той бе уволнен в кратки срокове.

Така на негово място застана Сарафов, който до тогава бе заместник главен прокурор и шеф на следствието. Като част от екипа на Гешев той също го подкрепяше, но след като миналата пролет до колата на главния прокурор избухна взрив, заместникът му промени отношението си и започна да го критикува.

Преди година Сарафов твърдеше, че не иска да става главен и няма да участва в избора на следващ такъв. После обаче смени мнението си и понастоящем е единствен кандидат в процедура, провеждана от съвет с изтекъл мандат към когото има тежки съмнения за легитимност и зависимости.

Празните обещания да не се заема най-високия пост в прокуратурата не са изненадващо явление. Преди да стане главен прокурор Гешев твърдеше, че е 99.9% сигурен, че това няма да се случи.

Сарафов коментира още, че не било лека задача да си начело на прокуратурата в смутни политически времена. Той посочи, че полагал „неистови усилия“ държавното обвинение да спечели общественото доверие.

Опасявам се, че отдадеността на професията и отговорността са за сметка на семейството ми и на родител на две малки деца. Надявам се семейството да ми прости отдадеността и отговорността, защото ги приемам за мисия. Ако бъда избран, ще продължа все така всеотдайно, себеотрицателно и отговорно да изпълняват своите ангажименти„, заяви кандидатът, цитиран от lex.bg.

В докладите, приети от ВСС, се посочва още, че през последните пет години не са му налагани дисциплинарни наказания, както и че срещу него не се водят дела. Извършвани са проверки по сигнали, които не са показали нарушения.

Последният е извод е доста любопитен. Когато реши да участва в процедурата Сарафов представи справка от специалния прокурор Даниела Талева, в която се посочва, че проверките срещу него са били прекратени. Талева бе назначена на тази особена длъжност след като миналата година парламентът прие, чиято идея бе да се въведе механизъм за контрол над главния прокурор. Специалният прокурор има правомощия да проверява сигнали срещу шефа на държавното обвинение и евентуално да образува дела срещу него.

Досега Талева нито веднъж не е казвала за какво точно е проверяван Сарафов и как е стигнала да извода, че няма данни за престъпления.

След като миналата година стана главен прокурор Сарафов на няколко пъти спомена аферата „Осемте джуджета“. Тази история бе разказана от организацията „Антикорупционен фонд“, пред която бизнесменът Илия Златанов разказа как групата около някогашния следовател Петьо Петров-Еврото е опитала да му отнеме фабриките чрез специализираната прокуратура. Сарафов твърдеше, че развитието на делото за „джуджетата“ е ключово за бъдещето на прокуратурата. По това разследване обаче единствен обвиняем остана избягалият в неизвестност Петров. Обвиненията срещу другите бяха свалени.

Миналата година бяха публикувани снимки на Сарафов с Петров в дружески разговор в ресторант „Осемте джуджета“. Главният прокурор заяви, че бил подмамен там, за да бъде сниман и компрометиран. Разбра се още, че по първото дело срещу Еврото са давани показания срещу Сарафов. Материалите бяха иззети, а производството – прекратено.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *