„Ефектите от тази визита тепърва ще се реализират. Виетнам е държава с възможност да предостави добра и квалифицирана работна ръка за голямата липса в българския туризъм“, каза той
Служебният министър на туризма Евтим Милошев беше част от делегацията на президента Румен Радев по време на официално посещение във Виетнам.
Няколко български медии съобщиха, че имат информация за „дипломатически скандал“ в страната, предизвикан от министъра. Според информацията той не се е явил на церемония по подписване на споразумение за туризма между Виетнам и България, където бил очакван.
Министър Милошев нарече информацията лъжовна и обясни, че присъствието му на церемонията не е било нужно, тъй като е било между нерпавителствени организации, които не ангажират пряко държавата и нейната политика в сектора.
„Това е подписване между неправителствени организации и няма нищо общо нито с Министерството на туризма на България, нито с това на Виетнам това споразумение. Зад това заглавие, което е абсолютна лъжа, се крие някаква лоша мисъл. Поставяте ме в ситуация на лъжа и ми давате голямата възможност да се защитя“, обясни той.
„Всеки може да измисли всякаква лъжа. Това е абсолютна лъжа, която се превръща във водеща за една визита, която беше изключително успешна от гледна точка на стратегия по отношение на две изключително важни държави – Сингапур и Виетнам“, уточни той.
„Ефектите от тази визита тепърва ще се реализират. Това, което мога да кажа е, че Виетнам е държава с възможност да предостави добра и квалифицирана работна ръка за голямата липса в българския туризъм. Другото е, че има много голяма носталгия по България от над 30 хиляди виетнамци, които са живели, учили и работили у нас“, каза още Милошев.
По думите му тази година страната ни е била място за спокоен туризъм, на фона на всички военни конфликти по света.
„От тази гледна точка имахме много спокойна и успешна година. Данните от НСИ показват, че от началото на годината до края на септември ръста спрямо 2019 г. (когато се появи COVID-19) е над 9%. Което показва, че тази година със сигурност също ще бъде над 2019 г.“, обясни той.
И въпреки добрите статистикки от бранша у нас се оплакват от липса на кадри и по-високи разходи.
„Факт е, че разходите са големи и има проблем с кадрите и работната ръка, но не можем да ги избегнем, защото сме част от общия пазар. Трудности има и с издаването на визите, защото това е свързано по някакъв начин и с националната ни сигурност. Важно е въпреки ограниченията заради Шенген и другите рестрикции хората от туристическия бранш още отсега да мислят за летния сезон. Това означава да се работи за осигуряването на необходимите кадри“, допълни още той.