Свиканата от Делян Пеевски в неделя т.нар. „Извънредна XII национална конференция на ДПС“ го избра за едноличен председател на партията. 544 делегати гласуваха единодушно за него.
Форумът прие и нов устав, с който се премахва фигурата на „почетен председател“, заемана досега от основателя на ДПС Ахмед Доган. От лагера на Доган заявиха, че ще обжалват в съда легитимността на днешното събиране на „ДПС-Ново начало“.
„Няма как от нас да бъде възприета легитимност, а основания за това ни дава обстоятелството, че изключените председател, членове на ръководство от автентичното ДПС изключват нас. И същите тези изключени организират и днешното събиране“, посочи председателят на ДПС Джевдет Чакъров.
Днешната „конференция“, всъщност, отдавна бе замислена, за да се разправи с Ахмед Доган и останалите му верни членове на партията. Всички те бяха квалифицирани като „деребеи, предатели и корумпирани лица“ през октомври, когато Пеевски анонсира събитието:
„След самоизключването от редиците на ДПС на членове на различни нива от партийната структура, след като тези лица бяха активисти, кандидати и избрани в Народното събрание с листата на земеделската коалиция Алианс за права и свободи (АПС), подменяйки волята на членовете на ДПС за единство и цялост на партията, аз, като лидер на ДПС, в отговор на волята на партийните структури и активисти и на нашите близо 300 хиляди избиратели от цялата страна – българи, турци, помаци и роми, които ни дадоха своето доверие и които очакват нашата партия ДПС да бъде изчистена от дерибеи, предатели и корумпирани лица, свиквам Извънредна национална конференция на ДПС на 22 декември 2024 г в Зала 3 на НДК, София“, заяви тогава Пеевски.
В съобщението от неговия пресцентър за днешното събитие не се посочват конкретни имена и решения, свързани с това „изчистване“. След избухването на войната в движението лагерът на Доган и на останалия с него председател Джевдет Чакъров, с активното участие на съдебни и държавни институции, загуби марката на партията за изборите през октомври и държавната субсидия, а почетният председател бе изхвърлен от обитаваните от него „сараи“.
Ако се следва логиката на тези събития, може с голяма сигурност да се каже, че и обявеното днес от Джевдет Чакъров обжалване на легитивността на „конференцията“ ще е безрезултатно и Делян Пеевски окончателно овладее ДПС.
„Имаме историческия шанс да променим България. Тя има нужда от ДПС и от Новото начало. Ние ще бъдем новото начало на цяла България. Поставихме го и това е само началото! Най-хубавото предстои. И аз ще ви водя и ще водим България към това ново начало и ще го постигнем в името на хората“, каза прочувствено Пеевски, след като беше избран за пълно единодушие, цитиран от своя пресцентър.
„Това е една огромна отговорност за всички нас и най-вече за мен, когото вие сами избрахте за ваш лидер“, каза Пеевски. „Лидер на българи, турци, роми, помаци, миллет, власи. Аз поех мисията никога да не бъдете втора класа и ви го обещавам. Никога няма да бъдете втора класа, никога няма да могат да ви вкарат в ъгъла и те всички го разбират“, каза Пеевски.
Националната конференция прие и програмна декларация на ДПС, която се основава на Програмата за управление на ДПС и отразява принципите, целите и средствата за реализация, които са залегнали в нея, се казва в съобщението за събитието.
Форумът е продължил със заседание на новоизбрания Централен съвет. Членовете на Централния съвет пък са гласували единодушно състава на Централното оперативно бюро, предложен от председателя на ДПС. В него са Делян Славчев Пеевски – председател, зам.-председатели Ерол Емин Мюмюн, Искра Димитрова Михайлова-Копарова, Йордан Кирилов Цонев, Нида Намъков Ахмедов, Радослав Събинов Ревански, Станислав Димитров Анастасов, Халил Реджепов Летифов, членове на ЦОБ Хамид Бари Хамид, Танер Нихатов Кабилов, Цветан Иванов Енчев, Айджан Юсеин Ахмед, Неджми Ниязи Али, Мехмед Юмер Атаман, Байрам Юзкан Байрам, Хамди Мехмедов Илиязов, Ертен Белгинова Анисова, Димитър Иванов Аврамов.
От ДПС на Пеевски разпространиха и списък на гостите на форума, в който правят впечатление две нещо: присъствието на представители на Турция и управляващата там партия и отсъствието на представители на страни от ЕС.
Отчетите
А в началото на събитието днес параолимпийският златен медалист в тласкане на гюле Ружди Ружди поздрави форума и благодари на председателя на ДПС Делян Пеевски за подкрепата, предаде БТА.
Нашите структури са в добро организационно състояние, целта е да обединим хората под шапката на ДПС, да разширим структурите си, изтъкна при представянето на отчета на партията Халил Летифов. Той отбеляза и разцеплението в ДПС, въпреки усилията, според него, на председателя Делян Пеевски това да бъде избегнато.
Въпреки опитите да бъде спряно новото начало в ДПС, структурите показаха, че то вече е факт, и към днешна дата имаме изградени структури във всички общини, посочи Летифов.
Хамид Хамид, депутат от ПГ „ДПС-Ново начало“, изтъкна, че групата винаги е имала решаващ глас за приемането на най-важните закони, сред които отличи бюджета за 2024 г. ПГ на ДПС беше основният стожер на всички актове на българския парламент и до днес сме мотора за подкрепа на Украйна, подчерта Хамид.
Йордан Цонев представи направеното от ДПС в 49-ото и 50 -ото НС за общините с акцент върху националната капиталова програма за общините. По думите му тази програма е прецедент в бюджетирането. В следващите бюджети парламентарната ни група твърдо ще отстоява продължаване на общинската инвестиционна програма, обеща Цонев.
Байрам Байрам акцентира върху грижата за вероизповеданията.
Станислав Анастасов отчете работата на евродепутатите на Движението в Европейския парламент. Прочетени бяха приветствия към форума на представители на групата в ЕП „Обнови Европа“.
След отчетите и приветствията, започна закритата част на конференцията.
Предисторията
Пеевски обяви през ноември миналата година, че се кандидатира за председател на ДПС, след като Мустафа Карадайъ предсрочно освободи поста. В същия ден Доган го похвали и го нарече „феномен“. Тогава Пеевски твърдеше, че „ДПС ще има един председател“. През януари тази година обаче Доган отказа да даде партията изцяло на Пеевски и предложи съпредседател да стане Джевдет Чакъров. Двамата бяха избрани на 24 февруари, а само няколко месеца по-късно започна разцеплението на партията.
Разривът в ДПС стана публичен около гласуването на провалилия се проектокабинет на ГЕРБ с премиер Росен Желязков в началото на юли. Тогава движението се разцепи – част от депутатите гласуваха „за“, а други бяха „против“. Преди гласуването Рамадан Аталай обяви, че Доган е препоръчал на парламентарната група на ДПС да не подкрепя кабинета на ГЕРБ.
През юли Доган призова Пеевски да подаде оставка като обоснова искането си с това, че в партията вече се прилагат мутренски подходи и е налице опит за партиен преврат. Санкционираният по глобалния закон „Магнитски“ обаче отказа.
След това Доган свика заседание на Централното оперативно бюро (ЦОБ) на ДПС в края на август и изключи Пеевски и хората му от партията.
Членовете на ДПС, обявили своята лоялност към почетния председател и основател на ДПС Ахмед Доган, пък напуснаха или бяха изключени от парламентарната група на движението, включително и съпредседателят Джевдет Чакъров. Парламентарната група остана под ръководството на другия съпредседател на ДПС – Делян Пеевски. Той и Джевдет Чакъров бяха избрани за съпредседатели на последната редовна Национална конференция през февруари тази година. Новата формула на управление с двама съпредседатели на Движението бе предложена тогава от Ахмед Доган.
След изключването на Чакъров се стигна и до опити за отделни регистрации в ЦИК на двете крила на ДПС с председатели Чакъров и Пеевски. ЦИК прие паралелно заявленията за участие в изборите на двете крила в ДПС – на поддръжниците на Доган, и на Пеевски. От ЦИК регистрираха „ДПС – Ново начало“ с председател Делян Пеевски, което стана причина от крилото на „ДПС – Доган“ да обвинят Пеевски, че „е откраднал марката ДПС с помощта на Върховния административен съд“. Преди това те поддадоха жалба пред Върховния административен съд срещу решението на ЦИК да регистрира „ДПС-Ново начало“ за предсрочните парламентарни избори. Съдът обаче отказа да разгледа жалбата им. В ЦИК впоследствие се регистрира „Алианс за права и свободи“ като коалиция между „Земеделски народен съюз“ (ЗНС) и СБОР („Справедлива България обединени родолюбци“).
В петък тази седмица Софийският градски съд (СГС) отказа вписване на промени в регистъра на политическите партии по партидата на „Движение за права и свободи“ (ДПС). Промените са свързани с изключването на Делян Пеевски, Халил Летифов, Искра Михайлова-Копарова, Йордан Цонев, Хамид Хамид, Станислав Анастасов, Радослав Ревански, Ертен Анисова.
В мотивите на съда пише, че в устава на партията липсва разписана процедура относно свикването на Централното оперативно бюро (ЦОБ) и уведомяването на санкционирания член за изключването му. В мотивите си съдът посочва, че Централният съвет на партията е висшестоящ орган на ЦОБ и доколкото Пеевски е член на двете, съдът смята, че ЦОБ не е компетентен да вземе решение за изключването му като член на партията, както и за прекратяване на правомощията му като член на ЦОБ. Изборът на председател на партията е от компетентността на Националната конференция. Решението за освобождаването на Делян Пеевски от този пост е взето от ЦОБ, който не разполага с такива правомощия, т.е. при липса на компетентност и това решение е нищожно, мотивира се още съдът.