Станка Желева била категорично против патриарх Даниил да отслужи панихидата за 10-та годишнина от смъртта на баща й в патриаршеската катедрала „Свети Александър Невски“, съобщава сайтът „Лупа“. Художничката, която е заклет демократ и върл антикомунист, не можела да преглътне русофилските изказвания на Даниил и непрекъснатите му срещи с посланичката на страна агресор каквато е Елеонора Митрофанова.
В крайна сметка едно нещастно стечение на обстоятелствата – смъртта на предстоятеля на Албанската православна църква архиепископ Анастасий промени плановете и вместо да отслужи панихида за д-р Желев, българският патриарх замина за Тирана за погребението на своя духовен събран. Съратници на д-р Желев обявиха още преди месец, че панихидата за 10-та годишнина от кончината му ще бъде отслужена от патриарх Даниил.
Част от близките до покойния държавен глава с антикомунистически възгледи, споделяли съмненията на Станка Желева, че присъствието на Даниил не е особено желателно. Но все пак надделяло мнението, че той все пак е патриарх и като такъв трябва да почете първия демократично избран президент на Република България. Всички обаче били единодушни да не бъде изпращата официална покана за панихидата до настоящия президент Румен Радев, както и до Министерския съвет.
Панихидата в „Св. Александър Невски“ отслужи Мелнишкият епископ Герасим в съслужение с духовници от БПЦ. На службата присъстваха дъщеря му Станка Желева, съпругът й колумбиецът Адриан Вела Усме, близки и приятели на д-р Жельо Желев, както и общественици, политици, представители на институции и граждани, дошли да почетат паметта му.
Присъстваха още Петър Стоянов, президент на България в периода 1997-2002 г., генералният директор на БТА Кирил Вълчев, генералният директор на БНТ Емил Кошлуков, председателят на Държавна агенция „Архиви“ Михаил Груев.
На панихидата в църквата присъстваха и началникът на канцеларията на президента Желю Желев – Ивайло Трифонов, съветникът на д-р Желев по етническите и религиозни проблеми историкът Антонина Желязкова, създатели на СДС като Петко Симеонов, Михаил Неделчев, Александър Йорданов, също така социологът проф. Георги Фотев, който е председател на Инициативния комитет за отбелязване на 90-годишнината на президента Жельо Желев, проф. Христо Пимпирев, Соломон Паси, Стефан Тафров.
Патриархът разбрал, че е нежелан от семейството на покойния президент и поради тази причина все пак решил да лети до Тирана за погребението на предстоятеля на Албанската православна църква.
Д-р Желю Желев беше президент в периода 1990-1997 г. Той почина на 30 януари 2015 г.
Д-р Желев беше учен, философ, дисидент, държавен глава с идея за мирен преход през годините на сложно преминаване от тоталитаризъм към демокрация, автор на книгата „Тоталитарната държава“, публикувана по-късно под заглавието „Фашизмът“, пише неговата дъщеря Станка Желева. Той е създател на Клуба за подкрепа на гласността и преустройството, лидер на Съюза на демократичните сили, достоен политик, морален стожер, останал верен на своите принципи през целия си живот, допълва тя.
„Баща ми беше човек с идеали, цели и идеи, за когото личният интерес и интригите не съществуваха. Баща ми направи много за България, но това трябва другите да го кажат, а не аз. Той беше прекрасен баща. Беше недоволен от това, че не е постигнал всичко, което искаше да се случи в България. За съжаление то още не се е случило. Беше добър, интелигентен и дискретен човек. Умееше да слуша и имаше оригинален начин на мислене“, отбеляза вчера Станка Желева.
„Ненавиждаше подлеците и страхливците. Това му помогна, защото беше много смел и човек с чисто сърце. Попречи му това, че вярваше прекалено много в хората и по някакъв начин беше наивен във вярата си в доброто“, каза още дъщерята на Желю Желев.