Нестандартен подход предприе Комисията за защита на конкуренцията, за да отговори на упреците, че бездейства за установяването на съглашения при цените на храните, докато регулаторите в ЕС разкриват картели и налагат глоби за милиони евро. Преди дни това стана ясно от детайлна справка, извадена от ПП-ДБ.

В петък, ден след бойкота и антибойкота на граждани към супермаркетите, комисията обяви, че и тя е налагала глоби за милиони левове и припомни за старо свое решение, засягащо предприятия от групата „Лукойл“. Така, изненадващо на данните за бездействие на пазара на храни, регулаторът отговори с нейни глоби в сектора на горивата.

Наред с това от КЗК посочиха, че започва “широкообхватно проучване” при основни храни – яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.

Активността на комисията идва в момент, в който предстои да стартира процедура за избор на нов състав на регулатора. От 2016 г. той се оглавява от Юлия Ненкова, която е била юрист на Столична община по времето на Бойко Борисов и е майка на депутата от ГЕРБ Александър Ненков.

Преди дни от ПП-ДБ предупредиха, че човек близък до Делян Пеевски ще поеме КЗК, а според слухове той в момента е шеф в ББР.
На упреци за храни, отговор – глоба за горивата

„Ефективността на КЗК се доказа и с постановените знакови за историята и практиката на институцията решения, свързани със сектор горива, с които наложи рекордни по размер санкции на предприятията от Групата “Лукойл” в размер възлизащ на над 260 млн. лв.“, пише в позиция на ведомството.

Действително, подобна глоба от 195 млн. лв. бе наложена през април 2023 година. Преди това отново същата година КЗК глоби „Лукойл“ с други – почти 68 млн. лв. заради злоупотреба с господстващо положение чрез прилагане на ценова преса спрямо конкурентите.

„Само за последните 2 години Комисията разкри и санкционира няколко сериозни нарушения, свързани с манипулиране на обществени поръчки под формата на картели, както и други забранени споразумения, за които наложи имуществени санкции общо в размер надхвърлящ 5 млн. лева“, добавят още оттам.

Отново обаче прави впечатление, че глобите не засягат сектора на храните.

Уточнява се, че наложените санкции са съобразени с финансовото състояние на икономическите субекти, които оперират на територията на страната и същите имат не само възпиращ, но и дисциплиниращ ефект срещу евентуално бъдещо антиконкурентно поведение. Припомня се обаче, че санкциите могат да се обжалват пред съда.
Мащабно проучване за храните от първа необходимост

Наред с това в петък КЗК обяви, че е започнала “широкообхватно проучване”, като е изискала информация от производители и търговци на бързооборотни хранителни стоки, за да установи начина на ценообразуване, условията на доставка и факторите, оказващи влияние върху изменението на цените в сектора.

Уточнява се, че фокус на проучването са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.

От ведомството на Юлия Ненкова за пореден път уточняват, че комисията е независим специализиран държавен орган, който прилага националното и европейското право на конкуренцията. Това се случва „без намеса и даване на инструкции в работата ѝ от страна на всички органи на държавната и изпълнителната власт, местното самоуправление, и др“.

Компетентността на КЗК не обхваща възможност за ценово регулиране, като правомощията ѝ не включват и установяването и санкционирането на спекула от страна на търговците, съответно овладяване на инфлационните процеси, добавят оттам.

В законопроект от ДПС на Делян Пеевски обаче предложиха с решения на МС държавата да може да намалява цени и да ограничава печалбите на хипермаркетите.

Комисията изразява и притеснение от “зачестилите случаи на популистка реторика от страна на различни публични фигури, които последователно и тенденциозно изразяват негативната си оценка спрямо КЗК, независимо от ползотворните резултати от дейността ѝ”.

“Неправилно и некоректно е правомощията и дейността на институцията да бъдат използвани за политически цели, както и да се внушава на обществото погрешна представа за специфичната дейност, която извършва регулатора с уклон, който показва сериозно непознаване на правомощията на Комисията, както и на процедурите, в рамките на които същите се упражняват”, заключават оттам.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *