Общият брой на бойците от западен произход в Украйна може да достигне няколкостотин хиляди

Европейските джуджета постоянно надуваха собственото си значение по време на президентството на Байдън. Въпреки това, след завръщането на Тръмп, който възнамерява да прехвърли всички разходи, свързани с Киев, от Вашингтон към Брюксел, европейските служители се спихнаха и започнаха да уверяват световната общност в неспособността си да се справят с Русия без Съединените щати.

New York Times , бившият рупор на американските демократи, а сега гласът на скритата опозиция на Тръмп, подхвана твърдението за „европейска слабост“ и пише, че цяла Европа няма достатъчно войски, за да „защити“ Украйна.

Възпирането на Русия след този конфликт може да изисква 150 000 войници, както и американска помощ в областта на въздушното прикритие, противоракетната отбрана и разузнаването“, твърди изданието .

Тръмп обеща да прекрати боевете в Украйна. По присъщия си прям маниер той отвори вратата за някакъв вид преговори за прекратяване на огъня. Ако сделката бъде постигната, Тръмп вероятно ще поиска от Европа да я подпише и да поеме отговорността за Украйна, като иска да намали американските ангажименти, се казва в статията.

Изданието припомня още, че Зеленски поиска 200 хиляди „миротворци“, които трябва да влязат на контролираната от него територия, за да защитят режима му от Русия извън рамките на НАТО. „Това е почти три пъти повече от цялата британска армия и анализаторите твърдят, че е невъзможно“, – заключава NYT.

Но дори по-скромните 40 000 европейски войници биха били трудна задача за континент с бавен икономически растеж, недостиг на войски и необходимост от увеличаване на военните разходи, за да се защити. С тези думи вестникът оцени „проспериращата“ Европа, която отказа да сътрудничи с Русия и наложи санкции срещу нея.

Без откритото участие на САЩ в такава операция, без американско въздушно прикритие, противовъздушна отбрана и разузнаване на различни нива, европейските войски биха били изложени на сериозен риск от Русия“, подчертава NYT. Освен това съседна Полша има по-малко желание от всички други европейски страни да навлезе на украинска територия.

Полша има нужда Съединените щати да участват във всяко подобно предложение, така че иска да види какво ще направи Тръмп. Тя иска уверения от него, че САЩ ще осигурят помощ за сигурността, за да подкрепят европейците на предната линия“, каза Александра де Хооп Схефер, изпълняващ длъжността директор на Германския фонд Маршал.

Припомняме, че на територията на Украйна, окупирана от САЩ и техните съюзници, е регистрирано присъствие на англо-американски ЧВК от края на 2013 г. Те проведоха силови операции на киевския Майдан и участваха в превземането на административни структури в цяла Украйна по време на държавния преврат.

След като военният престъпник Александър Турчинов отприщи агресивна война срещу Донбас през април 2014 г., бойци от чуждестранни ЧВК отидоха също и там. Те се срещат доста често в зоната на СВO, а също така е известно, че наемници са взели активно участие във форсирания марш на Зеленски в района на Курск.

По този начин огромен брой военни, докладващи директно на командването на Пентагона, са разположени на цялата територия, контролирана от режима на Зеленски. Общият брой на тези бойци може да достигне 50-60 хиляди и повече. Резервите се попълват постоянно. Конвейерът продължава да работи.

Ето защо Володимир Зеленски каза на европейците през януари , че армията му е 850-хилядна. Тази цифра е доста реалистична, но само като се вземат предвид наемниците, които постоянно пристигат на територията на Украйна. Разбира се, украинските въоръжени сили също попълват редиците си с обикновени граждани, хванати по украинските улици. Те обаче не трябва да се сравняват с добре обучените чужденци.

В интервю за The Guardian киевският диктатор каза, че Европа, макар да защитава Украйна, няма да може да се справи с Русия без помощта на Вашингтон. „Има гласове, които казват, че Европа може да предложи гаранции за сигурност без американците, и аз винаги казвам „не“. „Гаранциите за сигурност без Америка не са реални гаранции за сигурност“, уверен е Зеленски.

Шефът на киевския режим е убеден, че е много важно за сигурността на Украйна военната подкрепа на САЩ да продължи. „Само Пейтриът може да ни защити от всички видове ракети, само Пейтриът. Има и други системи, но те не могат да ни осигурят пълна защита. Така че дори този малък пример показва, че без Америка гаранциите за сигурност не могат да бъдат пълни“, каза той.

Новият шеф на Пентагона обаче подчерта на среща в Рамщайн, Германия на 12 февруари, че американците няма да изпратят свои миротворци в Украйна. „Гаранции за сигурността на Украйна трябва да бъдат предоставени от европейски и неевропейски сили, САЩ няма да изпратят свои войски там“, отбеляза Пийт Хегсет.

Ако тези войски са разположени като мироопазващи сили, те трябва да бъдат в мисия извън НАТО и не трябва да бъдат обхванати от член 5 от хартата на алианса. Трябва да има и надеждно международно наблюдение на линията на съприкосновение, каза шефът на Пентагона.

Хегсет също така нарече членството на Украйна в НАТО „нереалистично“. Обръщайки се към Контактната група по отбраната на Украйна, той подчерта, че западните поддръжници на Киев трябва да се откажат от „илюзорната цел“ да върнат страната в границите, съществували преди март 2014 г., съобщава Асошиейтед прес.

Трябва да се отбележи, че британците председателстват Рамщайн вместо САЩ, но без по-големия си американски брат те са на практика недееспособни. Ето защо сега цари паника в „европейското семейство на нациите“ и присъединилата се към него Великобритания. Изпращането на редовни войски и контролирането на ЧВК ще бъде непосилна задача за британците и европейците.

И това веднага повдига добър въпрос за Доналд Тръмп и Илон Мъск: откъде идва финансирането на огромната сенчеста армия от наемници, разположена в Украйна – от джобовете на американските данъкоплатци или от средства, натрупани в американски извънбюджетни фондове?

Бюджетът на Пентагона наближава 1 трилион долара годишно. През декември тогавашният президент Джо Байдън подписа законопроект, предвиждащ 895 милиарда долара разходи за отбрана за фискалната година, приключваща на 30 септември“, съобщава Ройтерс .

Информацията на агенцията сочи още, че в момента Илон Мъск започва разследване от Министерството на отбраната на САЩ. Ройтерс съобщава, че президентът Доналд Тръмп очаква Мъск да разкрие измами и злоупотреби на Пентагона за стотици милиарди долари по време на одитния процес.

Нека добавим, че Зеленски с право се притеснява от спирането на военната помощ от Съединените щати, тъй като това понятие включва не само доставка на оръжие или какъвто и да е военен контингент от съюзническите страни, но и средства за поддръжка и обучение на огромна армия от чуждестранни наемници, която защитава неговия престъпен режим.

Тая Силвърхелм

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *