Едно име “изкукурига” през изминалата седмица в Народното събрание: Иван Петлешков. Според Кирил Петков депутатите от ПП се запознали с детайлна информация за връзките му в МВР и с контрабандния канал, разкрит в Пловдив. Но Петлешков има богат “послужен списък” като прокси на Пеевски и Таки според предишни журналистически разследвания. Има и неопровержимо доказателство за специалното отношение към него от страна на МВР и прокуратурата.

Иван Петлешков е родом от Кричим и е добре известен в пловдивско като бивш финансов и изпълнителен директор на ПФК “Локомотив Пловдив”, а и с многобройните си бизнес начинания сред които охранителна фирма, заложна къща, заведения и дори медия. Неговата охранителна фирма “Трафик СОТ” има над 700 души персонал и се грижи за сигурността на ВМЗ – Сопот, стратегически обект, в който въпреки охраната беше извършен саботаж. В града под тепетата Петлешков е известен и с активната си гражданска позиция, след като през 2023 г. протестира заедно с Ричард Алибегов срещу полицейска акция за наркотици в заведения, охранявани от същата фирма. Твърди се, че той стои зад сдружението “Браво Пловдив”, което на последните местни избори вкара петима съветници в местния парламент под тепетата.

В най-ново време името на Иван Петлешков личи в списък с 200 купувачи на гласове за последните парламентарни избори, разпространен от активистка група “Български Елфи”. Там той е посочен като отговорен за гласове от Столипиново за ГЕРБ и ДПС – Ново начало, редом с Гаро, Асан Кучкаря, Ерол Садъков и други местни авторитети. Списъкът беше пратен от партия “Да, България!” като сигнал до МВР, ДАНС и прокуратурата. Резултатите от проверките по сигнала не са огласени до момента, но със сигурност тези институции са се занимавали с Петлешков в миналото поне в два добре документирани случая.

Свидетел номер 436 на Пеевски и негов емисар

Първото сведение, че Иван Петлешков е свързан с Делян Пеевски е от наказателно дело 1718/2019 на бившия Специализиран съд. То е за мярката за неотклонение на Дилиян Георгиев и Дорин Йордаке, поискана от Специализирана прокуратура след като двамата са обвинени за изнудване на Пеевски и Доган. Досъдебното производство по случая е с номер 1023/2019 г. по описа на Специализираната прокуратура и с наблюдаващ прокурор Ангел Кънев.

Версията на обвинението е, че Йордаке и Георгиев се свързали с Петлешков, завели го при френско-румънския бизнесмен Овидио Семенеску и той му показал доклад озаглавен “Контрабанда на цигари и финансирането чрез нея на международни терористични организации”. В доклада фигурирали имената на Пеевски и Доган. Семенеску предложил на Петлешков да предаде на Пеевски, че срещу 12 милиона евро имената на Пеевски и Доган в доклада ще бъдат заличени. Петлешков се върнал в България и подал сигнал в прокуратурата, като станал защитен свидетел номер 436. В хода на делото обаче адвокатите на защитата го назовават поименно няколко пъти.

Култовият таен свидетел Иван Петлешков е назован в хода на делото

Версията на обвиняемите се различава коренно. Според тях Петлешков е търсил контакт със Семенеску тъй като той представлявал френския технологичен гигант “Алстом”. Петлешков бил емисар на Пеевски, който чрез него предложил включване на Алстом в български консорциум, който да кандидатства за голяма обществена поръчка в железопътния сектор. Семенеску проверил репутацията на Пеевски и отказал сътрудничество. Той се аргументирал пред пратеника Петлешков с многобройните публикации свързващи Пеевски и тогавашният му патрон Ахмед Доган с контрабанда на цигари, включително публично известния доклад на турската служба KOM, назоваваща “Булгартабак” като източник на мащабна контрабанда. Историята с изнудването била измислена от А до Я.

Всичко това се разбира от съдебните прения, като стават ясни и други подробности, забележителни със своята абсурдност. Цялото обвинение почива върху сведения от един “култов” свидетел –  Петлешков и върху СРС със записи на разговори между него, Дилиян Георгиев и Дорин Йордаке. В тези СРС обаче няма никакви данни за изнудване. Във версията на обвинението, разбирай на Петлешков, е споменато за някакво френско криминално разследване за контрабандата на цигари от “Булгартабак” под ръководството на прокурор Бернар Ассо, а такъв прокурор не съществува. За капак се оказва, че нито Пеевски, нито Доган били разбрали, че са станали обект на шантаж.

В крайна сметка след няколко месеца предварително задържане Йордаке и Георгиев сключват споразумение с прокуратурата не защото се считат за виновни, а за да излязат най-сетне от ареста. Прокурорският тормоз обаче продължава срещу Овидиу Семенеску, срещу когото е издадена Европейска заповед за арест. След няколко години тя пада в съда, който установява, че данни за изнудване няма.

Цялата тази прокурорско-съдебна сага не е приключила окончателно и до днес, но от нея излиза отчетливо, че Иван Петлешков е свързан с Делян Пеевски и представлява неговите интереси.

“Човек на Таки”

Името на Петлешков изскача и от оперативна справка, открита в касата на убития полицай Любомир Иванов, приложена по досъдебно производство пр. пр. 8467/2022 г. В нея се твърди буквално следното:

“За времето през което Михаил Наумов ръководи отдел “Убийства” при ГДНП няма нито едно разкрито поръчково убийство. Обект на разследване стават предимно опоненти на Таки. Всичко което постъпва като оперативна информация от агентура и от експлоатация на СРС се предава на Аманатидис чрез Иван Петлешков.”

И още:

“Чрез Иван Петлешков групата е в добра връзка с бившите Главни Секретари на МВР Светлозар Лазаров и Георги Костов. Чрез тях той поддържа контакт с Министър Младен Маринов.”

В справката се твърди още, че Петлешков платил скъпа екскурзия за Наумов и негов колега до Куба, където имал и недвижим имот. Подчертава се, че Петлешков е в добри бизнес и приятелски контакти с Марин Тодоров Костов – Магарето. Това, поне според автора на справката, обяснявало изчезването от касата на Наумов на оперативна преписка срещу Магарето и братята Дамбови.

Бизнес връзката на Петлешков с Магарето се проследява през охранителната фирма “Респект МС”, в която те са съдружници от 2008 до 2018 г. Марин Костов е известен в миналото и с връзките си с варненската групировка ТИМ. Към момента е сочен за близък до Иван Мирински, бивш собственик на свързваната с Пеевски строителна фирма “Водстрой 98”.

В друга справка приложена по същото дело има сведения, че Таки е поръчал убийството на криптокралицата Ружа Игнатова на яхта в Йонийско море.

Въпреки изнесените скандални данни нито прокуратурата, нито МВР се самосезираха, за да разследват твърденията за корупция, търговия с влияние, злоупотреба със СРС и престъпления срещу правосъдието, свързани с Петлешков и неговите хора в ГДНП. Наложи се един от авторите на тези редове Атанас Чобанов да подаде изричен сигнал до компетентните органи.

Доказан “чадър” от МВР и прокуратурата

Резултатът от разследването по сигнала беше прокурорско постановление за отказ на образуване на досъдебно производство. Но фактологията в него разкрива по категоричен начин, че над Петлешков има разпънат чадър и от МВР, и от прокуратурата.

Постановлението е подписано от прокурор Ангел Кънев, същият, който наблюдава и делото за “изнудване” на Пеевски и Доган. Едва ли това е случайно.

В хода на проверката са снети обяснения от Михаил Наумов и негов колега, но не и от самия Иван Петлешков. Потвърдени са всички данни от справката за пътуването до Куба на полицаите, както и заниманията им там.

Наумов разказва доста подробно за Христофорос Никос Аманатидис – Таки. Това сведение е ценно само по себе си и заслужава да бъде цитирано в цялост:

“Работя в системата на МВР от 1991 година. От 2007 година съм служител на Главна дирекция “Национална полиция” и от 2010 г. съм началник сектор “Престъпления против личността”. Познавам лицето Христофорос Никос Аманатидис по-известен като “Таки” като служител на Столична дирекция на вътрешните работи, началник група 02 сектор Грабежи “ОПКП” отговаряхме за извършените престъпления на територията на СДВР и в частност на територията на 07 РУ-СДВР. През периода 1999-2000 г. бе извършен въоръжен грабеж в ж.к. “Младост” на незрящо семейство. Работейки по случая стигнахме до заподозряно лице, а именно Христофорос и неговата престъпна връзка Боби с прякор “Белята”. Впоследствие съм участвал като служител на ГД “НП” в екип, който беше създаден във връзка с работа по ОПГ към ВКП. Работата на екипа беше за документиране на престъпната дейност на групировката ВИС. Благодарение на дейността на екипа ОПГ по-известно като бандата наЧуковете” беше реализирано и лидера на престъпната групировка “Таки” бе обявен за издирване …  Искам да отбележа, че по извършени тежки криминални престъпления спрямо личността – убийства, както и нанасяне на тежки телесни повреди, съм придобивал оперативна информация от източници, където като поръчител или извършител е “Таки” или хора от неговата групировка … “ 

/оригиналният правопис от постановлението е запазен/

Тук припомняме, че Таки беше изваден от делото “Чуковете” по скандален начин, като за това заслуга има предишния главен прокурор Сотир Цацаров. В крайна сметка се стигна до абсурдно и шизофренно съдебно решение, в което е отбелязано, че има “организирана престъпна група образувана от Х.Н.А. и ръководена от Х.Н.А.”, но самият Х.Н.А. липсва като обвиняем.

Това става въпреки факта, че в секретното дело С-348/2010 по описа на СГС е записано, че част от подсъдимите са вършили инкриминираните деяния в съучастие с Х.Н.А. Скоро след като е “свален” от делото, Х.Н.А. или Христофорос Никос Аманатидис – Таки е свален и от издирване чрез Интерпол. Но да се върнем на сочения за негов “лейтенант” Иван Петлешков.

В продължение на показанията си, Михаил Наумов твърди:

“По отношение на лицето Иван Петлешков, знам че същият е бивш служител на ГДБОП. По документиране на убийство извършено през 1999 г. на територията на гр. Пловдив, през 2014 година е сформиран екип под ръководството на главния секретар и в частност на директора на ОДМВР-Пловдив – ст. комисар Пламен Узунов е отпочната работа по документиране на извършителите на убийството. Тогава източника, който предостави информацията разбрах, че е въпросния Иван Петлешков. Това е единствения ми контакт с лицето Иван Петлешков.”

/оригиналният правопис от постановлението е запазен/

Тук става дума за убийството на митничаря Георги Дребчев, за което като извършител 24 години по-късно беше осъден Божидар Атанасов. Формално Иван Петлешков не се явява свидетел по това дело.

Дотук на наблюдаващия прокурор Ангел Кънев му е известно, че Петлешков е работил в ГДБОП и, че е давал сведения на службите за тежки криминални престъпления. Това би трябвало да го подтикне да установи самоличността на лицето и да го призове на разпит, но нищо подобно не се случва. Вместо това в постановлението напоително е цитирано сведение за Иван Василев Петлешков от Дирекция “Вътрешна сигурност” на МВР:

“В хода на работата по проверката, служителите на Д “Вътрешна сигурност” при МВР са установили лицето Иван Петлешков… Същия бил установен като Иван Василев Петлешков с постоянен адрес в гр. Пловдив, според Д “ВС” при МВР Петлешков е бил неизвестен на МВР до този момент, като от съответните регистри се установява и че е неосъждан. Служителите на Д “ВС” при МВР сочат, че след проведени оперативно- издирвателни мероприятия са установили, че Иван Петлешков участва в ръководството на “Българска асоциация за лечение на злокачествени заболявания на перитонеума” с предмет на дейност подпомагане развитието на българската медицина, извършване на медицински проучвания, разширяване обмена на медицинската информация, утвърждаване на етичните и научни стандарти в областта на медицината, защита правата и интересите на работещите в сферата на здравеопазването, популяризиране сред обществеността на професията “медицински работник”, спомагане въвеждането в практиката на нови методи за лечение и иновации, организиране и провеждане на семинари, кампании и курсове за следдипломна квалификация и др. Служителите на Д”ВС” при МВР изрично посочват, че следствие на проведените оперативно-издирвателни мероприятия не са установили съпричастност от страна на Иван Петлешков към дейности свързани с лицето Христофорос Н. Аманатидис…”

Всичко това е абсолютно вярно, защото лицето Иван Василев Петлешков, установено с оперативно-издирвателни мероприятия от елитната служба на МВР е родено 1970 г., а лицето Иван Василев Петлешков, обект на сигнала, е родено 1974 г.

Установеният от Вътрешна сигурност Иван Петлешков няма нищо общо с този, за когото става дума в сигнала до МВР и прокуратурата

С други думи, в Дирекция “Вътрешна Сигурност” са се “правили на луди” по метода на бившия главен прокурор Иван Гешев, за да прикрият истинския Петлешков, за когото няма как да не знаят, че е бил “колега” и протича по множество преписки.

На луд се е направил и прокурор Ангел Кънев, който хем цитира сведенията на Михаил Наумов за Иван Петлешков, добре известен на МВР, а и на самия Кънев като защитен свидетел по друго дело, хем приема като чиста монета сведенията от “Вътрешна сигурност” за неговия адаш, неизвестен на МВР.

Накрая Кънев прекратява проверката със заключението, че

“при проверката не са установени нерегламентирани контакти на сочените полицейски служители на ГД “НП” с лицата Хр. Аманатидис и И. Петлешков.”

И така подпечатва безспорното доказателство, че над Иван Петлешков има чадър от високо ниво в МВР и от държавното обвинение. Както, впрочем, и над сочения за негов бос Х.Н.А., известен като Таки.

Атанас Чобанов, Димитър Стоянов, bird.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *