Брокери без образование и лиценз ще плащат глоби до 15 000 лв.

Брокери без образование, опит или елементарна подготовка, които заливат сайтовете с фалшиви обяви и подвеждат клиентите, скоро може да останат в миналото. Това предвижда нов законопроект, внесен в Народното събрание от депутати от ГЕРБ-СДС, с който се регламентира дейността на посредниците при сделки с недвижими имоти.

Проектът предвижда създаването на Национален регистър към Агенцията по вписванията, в който ще бъдат вписани всички брокери и агенции с отделни досиета. Регистърът ще е публичен и ще съдържа информация за образованието, езиковата подготовка, професионалния опит и наложените санкции на всеки посредник.

Целта е ясна – да се сложи край на т.нар. „диванни брокери“, които нямат нито нужната квалификация, нито правомощия, но активно оперират онлайн, често с фалшиви или препубликувани обяви. Те изкривяват пазара, подбиват доверието в сектора и създават реални рискове за купувачи, наематели и продавачи, подчертават вносителите.

Какво предвижда проектозаконът:

  • Брокери ще могат да практикуват само ако имат придобита трета квалификационна степен „Брокер на недвижими имоти“ или висше образование и доказан професионален опит;

  • Изискване за чисто съдебно минало;

  • Задължителна застраховка „Професионална отговорност“ – както за физическите лица, така и за агенциите;

  • Всеки брокер ще трябва да преминава професионално обучение с продължителност поне 40 часа, два пъти в рамките на две години, и само в лицензирани центрове.

Санкции:

Законопроектът предвижда стриктни санкции срещу нелоялни и нелегални посредници:

  • За агенции с фалшиви обяви или конфликт на интереси – глоби от 5 000 до 50 000 лв.;

  • За брокери с подобни нарушения – от 1 000 до 10 000 лв. и възможност за временно отнемане на правото да упражняват професията – от 1 месец до 2 години;

  • За физически лица, работещи без регистрация – глоба от 5 000 до 15 000 лв.;

  • За нелегални агенции – имуществена санкция до 500 000 лв.

Допълнително, всяка сделка задължително ще бъде предшествана от договор между клиента и посредника, с ясно описани условия и комисионна, с цел да се избегнат скрити такси и злоупотреби.

Мотивите:

В момента в България няма действаща нормативна рамка, която да регламентира професията на брокера. Това създава правен вакуум, в който неквалифицирани лица без отговорност и контрол извършват посредническа дейност, често нанасяйки сериозни щети на потребителите. Освен това, липсата на регулация позволява избягване на данъчно облагане, което ощетява не само клиентите, но и държавата.

Вносителите от ГЕРБ-СДС подчертават, че брокерските услуги са с висока обществена значимост и се нуждаят от ясни правила, контрол и отчетност – както към гражданите, така и към фиска.

Ако проектозаконът бъде приет, това ще бъде първата мащабна реформа в сектора на недвижимите имоти в България, въвеждаща контрол, етика и квалификация в една от най-чувствителните и натоварени с доверие професии.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *