„Обикаляме, да си подготвяме районите за изборите! Нали знаете, вот се подготвя минимум половин година, преди да се проведе!” Така депутати от опозицията и дори управляващи обявиха пред „Уикенд”, че са започнали неофициално предизборни гастроли из общини и области за предсрочен парламентарен вот.

По думите им вече се усеща напрежение в управляващата коалиция и избраниците отсега предпочитали да подготвят електората да гласува правилно наесен. Тогава се очаква да има предсрочни избори за нов парламент, като според депутатите със сигурност нямало през лятото да се насрочват избори, дори и страната ни да се провали за влизането в Еврозоната.

Всяка от парламентарните групи се усетила, че този път кампанията трябва да започне далеч преди разпада на кабинета „Желязков”, за който се предрича провал от деня на клетвата му, а масово из страната са тръгнали изпадналите от събранието депутати в следствие касирането на изборите и влизането на „Величие” в парламента. Всяка партия обаче има различна стратегия за привличане на нов електорат и запазване на старите поддръжници.

ГЕРБ са пуснали своите по места да затвърждават местни връзки и да не позволяват друга партия да налага влиянието си върху техни кметове, бизнесмени и покровители, издадоха от партията на Бойко Борисов. Депутатите на партията, които напуснаха Народното събрание, не стоят без работа – задачата им била да тушират опитите на засилващата се все повече сила „ДПС-Ново начало”, която решила да атакува от сега властта чрез топли връзки с местната власт. Хората на Делян Пеевски също започнали гастроли из общините и срещи с кметове, но техен приоритет били „едни нови 190 хиляди гласа“, които искали да си осигурят чрез привличането на останалите верни на Ахмед Доган управници, както и да сложат ръка на електората на други формации по общините. Леви избраници, които изпаднаха също от парламента след касирането, вече обикалят регионите си и дори разширяват влиянието, като се подготвят ударно да печелят места на следващия парламентарен вот.

Изборите „нероден Петко” не е ясно дали изобщо ще се състоят, но всички парламентарни групи са категорични, че няма да чакат последния момент. Социалисти вече са тръгнали по места не само, за да си осигурят редовия електорат, но и да противодействат на тръгналата по обиколки врагиня Корнелия Нинова, за която се мълви, че нямало да спре пред нищо, за да спечели червените към „Непокорна България”. Нинова била убедена, че на следващите избори ще получи поне 6% от вота и ще вкара поне 15 депутати в парламента.

БСП не са спрели с предизборната кампания, въпреки че са във властта и тръбят мантри за 4-годишно управление и стабилен кабинет. Депутати издадоха пред „Уикенд”, че лидерът Атанас Зафиров бил напълно наясно, че отсега трябва да стяга червените редици, тъй като участието на партията в управлението носело повече негативи, отколкото положителни страни за пред електората. Хората на Ахмед Доган на този етап не правели обиколки, тъй като според активисти повечето от избирателите не искали и да чуят за депутатите на Сокола, камо ли да ги видят на мегдана в общините си. Екипът на Слави Трифонов за пореден път се надявал, че ще му се спестят разходките из села и паланки – депутатите на „Има такъв народ” за пореден път се надявали, че аритметиката и партийните интереси на други формации ще ги „вкарат” в парламента и на следващия вот.

Няма да ви развалим лятото, гаврят се депутати

Избори за нов парламент ще има, но няма да ви развалим лятото, спокойно! Така депутати коментираха пред „Уикенд” идващите по слухове предсрочни парламентарни избори. По думите им социалисти обикаляли „Дондуков” 2, за да умоляват президента Румен Радев дори да падне правителството през лятото, да не насрочва вота през горещниците, тъй като избирателната активност щяла да е под минимума. Според тях възможните варианти за нов вот били тази есен, но се чували слухове и че кабинетът ще издържи до приемането на следващия бюджет и чак напролет догодина да се ходи до урните.

Депутати ходели като весталки при президента, като най-активни били БСП и „Има такъв народ”, които имали и най-голям интерес парламентът да продължи работата си дори при разпад на кабинета, тъй като това вече е и позволено по Конституция.

За тези две групи било жизнено важно да продължат максимално живота си в Народното събрание, като по думите им подобен интерес имали и от раздиряната от скандали АСП. Постоянното отлагане на гласуването на имунитетите на депутатите на Сокола виси като Дамоклев меч над групата на „земеделското ДПС”, а колкото повече парламентът работи, толкова по-големи възможности избраниците на Доган имали да стоят незасегнати от прокуратурата, с която ги държат в хватка „ключ” коалиционните им партньори.

Уикенд

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *