Уникалните дървесни видове в парка „Врана“ в София загиват, защото никой не се грижи за тях, предупреди в рядко срещана позиция до медиите на семейството на Симеон Сакскобургготски.
Той дари парка на Столичната община през 2001 година, но преди две години Върховният касационен съд обяви държавата за собственик на “Врана“.
„Сухи дървета разпространяват болести и застрашават и човешки животи. Това вече не е гора, а джунгла! Съвсем скоро едно дърво с много бръшлян по него, падна и без малко не уби човек, смазвайки автомобила му и причинявайки още по-голяма катастрофа на бул. „Цариградско шосе“. А има още стотици подобни, които всеки един момент могат да причинят непоправими щети. Чия ще е отговорността, ако не дай си Боже има и смъртен случай?“, се казва в позицията на семейство Сакскобургготски.
Те обвиняват държавата и общината в безхаберие, което води до унищожаването на парка и питат кой прибира парите от събираните на вход на „Врана“ такси
„Държавата даде милиони левове хонорари и води дела за собствеността на парка и го отне от Столична община, но вече повече от година не желае и не полага никакви професионални грижи. Общината се оправдава, че парка вече не е техен и не правят нищо! Питаме се, ако никой не е собственик на парка, кой прибира парите от входни такси?“, се казва още в позицията.
Грижите, които Столична община полага са единствено в една незначителна част от парка, който е бил поддържан в много добро състояние дори и по време на тоталитарния режим.
„Необходимо привличането на специалисти от целия кръг на ботаническата наука и ладшафтното инженерство, благодарение на които паркът на Двореца “Врана” да съхрани своето значение за консервационно значими видове от българската, балканска и световна флора, като има условия да бъде обогатявана и може да се използва за научноизследователски и образователни цели“, се казва в позицията на семейството.
“При правилно поддържане и грижи, както и системни еколого-биологични изследвания и наблюдение, паркът може да бъде източник на генетичен материал за използване на адаптираните екзотични видове. Днес, единствените „грижи” които се полагат са косене на трева и събиране на шума!“, се твърди позицията на Симеон Сакскобургготски.